

W 2011 r. odbyła się jubileuszowa XXX Kaszubska Piesza Pielgrzymka. Pątnicy przez 1040 km tej historycznej już pielgrzymki z Helu – Swarzewa – Sianowa na Jasną Górę i aż do Lewoczy, do narodowego sanktuarium Słowaków. dziękowali za dar bł. Jana Pawła II, który wielokrotnie zachęcał nas do pielęgnowania i rozwijania wartości, które stanowią o kaszubskiej tożsamości.
Jak się oblicza, na przełomie XX/XXI wieku co roku około 300 milionów ludzi podejmuje podróż w celach religijnych. Masowość turystyki religijnej narasta. W roku świętym 1900 Rzym odwiedziło niecałe 400 tysięcy wiernych, w 1925 – ponad 600 tysięcy, w 1950 – już 2,5 miliona, a w 1975 i 1983 – odpowiednio 8,7 i 10 milionów. Zwraca się uwagę na to, że podstawowym kryterium, które – mimo rzeczywistego zmieszania motywów – pozwala odróżnić zwykłe podróżowanie turystyczne od turystyki religijnej, jest motywacja. W pierwszym dominują (choć może mu towarzyszyć zwiedzanie miejsc i obiektów sakralnych) aspekty poznawcze. W drugim zaś zasadniczym celem jest obecność w miejscu świętym, zanurzenie się w sakralnej przestrzeni, pragnienie doświadczenia religijnego, dotknięcie i uczestnictwo w sacrum.
Ksiażka jest efektem polsko-niemieckiegoprojektu o dwudziestowiecznej historii Kaszub. Autorzy dokumentują losy mieszkańców tego regionu, posługując się metodą oral history. Kaszuby były przez całe stulecia regionemwieloetnicznym, zamieszkiwanym przez Polaków, Niemców, Kaszubów i Żydów...
Zbiór religijnych pieśni kaszubskich, wykorzystywanych w Liturgii Eucharystycznej, podczas pielgrzymek czy spotkań o charakterze religijnym. Ułożony według roku kościelnego. Zawiera modlitwy w jezyku kaszubskim i ponad 100 pieśni.
Płyta CD z kaszubskimi i polskimi kolędami w wykonaniu Ani i Tomasza Fopke.
album pod redakcją Józefa Borzyszkowskiego
zdjęcia Kazimierz Rolbiecki
Antoni Abraham (1869–1923), czyli „król Kaszubów” „Jest to chłop mocny i silny, do dwóch metrów wzrostu, dłoń ma jak lew, plecy jak niedźwiedź, a głos piorunujący, zaś tabakierka jego jest tak wielka, że tabaka z niej starczyłaby dla nas na cały rok”. Tymi słowami opisano Antoniego Abrahama – „króla Kaszubów”, który stał się legendą już za życia. Bohatera, który pragnął, aby Pomorze zostało po okresie zaborów włączone do Rzeczypospolitej. I choć odrodzoną Polską cieszył się zaledwie kilka lat, to mieszkańcy Pomorza dobrze pamiętali jego zasługi na rzecz Kaszub. Wycieczka kaszubska po Polsce. Wśród biorących w niej udział osób był Antoni Abraham. Uczestnicy odwiedzili m.in. Warszawę i Kraków. (MMG)
Kalwaria Wejherowska została odrestaurowana w latach 2006-2008 w ramach projektu "Zachowanie i udostępnienie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie.