

Do niniejszej publikacji zakwalifikowano głównie dokonania grona prozaików urzeczonych motywami pomorskimi. Ukazane tu zostało nieco pejzażowego i nieco historyzującego portretu Pomorza z lat 1945 2005. Przy czym określenie "Pomorze" oznacza tu obszar współczesnego województwa pomorskiego, a więc terytorialną sumę takich subregionów, jak: Trójmiasto (Gdańsk, Sopot, Gdynia), Ziemia Słupska, Kaszuby, Kociewie i Żuławy z Mierzeją Wiślaną. Wzięte zostały pod uwagę nie tylko utwory literackie, ale również pewnej liczby reportaży czy nawet prozy wspomnieniowej i krajoznawczej. Liczba cytowanych autorów sięgnęła sześćdziesięciu sześciu.
Zielnik jest miejscem nieoczywistym. Jako terytorium niby to posiada pewne granice, bo przecież rośliny rosną w rzędach lub grupach. Ale przecież jest to również przestrzeń, której nikt nie zdoła w pełni opanować, i gdzie trzeba się zgodzić tak na zioła jak i kwiaty, tak na piękno pielęgnowane, jak i dzikie. Stajemy zatem przed żywą sferą, pełną zapachów, dźwięków i kolorów. Zielnik kaszubski zaprasza i otwiera się. Nic tylko czytać…
Wydawcami są: Instytut Kaszubski oraz Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie.
Seria: Studia z dziejów i kultury Kaszub i Pomorza
Tom III
5Autorami publikacji Historia Kaszubów na jeden wieczór są: Michał Hinc, Adam Lubocki oraz Mateusz Szuba – pracownicy wejherowskiego Muzeum.
Ùcz sã jãzëka z kaszëbsczima nótama (Ucz się języka z kaszubskimi nutami)to najnowsza publikacja edukacyjna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Autorzy - Aleksandra i Dariusz Majkowscy - zapraszają czytelników tych małych i tych dużych do wspólnej zabawy i nauki, do wspólnego wędrowania po Kaszubach.