- Obecnie brak na stanie

Płyta Kaszubskiego Zespołu Regionalnego "Levino" - „Kaszëbsczé kòlãdë”. Zawarto na niej 26 utworów w języku kaszubskim.
Regionalny Zespół „Lewino" powstał w 1986 r. przy oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Lęborku. Nazwa „Lewino" nawiązuje do historycznej nazwy Lęborka. Od 1996 r. działa przy Franciszkańskim Duszpasterstwie Kaszubów, a od 2003 r. przy Lęborskim Stowarzyszeniu św. Jakuba Apostoła.
Indeks : 562
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Rozmiar 97 cm x 70 cm
Plansza z tradycyjną pieśnią kaszubską - jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów folkloru kaszubskiego.
Plansza ma uchwyt do powieszenia.
Zbiór bajek i baśni napisanych w języku kaszubskim.
Redakcji i wyboru bajek dokonała Bożena Ugowska, ilustracje wykonała Natalia Krzyżanowska.
Gra nawiązuje do powieści Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remusa” oraz kaszubskiej mitologii. Głównym bohaterem powieści jest Remus, który wędruje po Kaszubach z taczką wypełnioną głównie książkami i dewocjonaliami. Jego misją jest uratowanie Królewianki , która pragnie wrócić do swojego zamku.
Teczka zawiera 20 barwnych plansz formatu A3 oraz 20 odpowiednich matryc czarno-białych do kopiowania na płótno. Każda zawiera numerację kolorów użytych nici wg producentów oraz praktyczne rady dotyczące techniki haftowania i przenoszenia wzoru na płótno. Całość jest zafoliowana.
„Na Kaszëbach” to najnowszy projekt akordeonisty Pawła Nowaka, który wraz z formacją Almost Jazz Group na warsztat wziął doskonale znane kaszubskie melodie ludowe.
Pomysł na nagranie tej płyty rodził się w mojej głowie od dawna. Już pod koniec 2014 r., kiedy nagrywaliśmy z Almost Jazz Group album Na Kaszëbach, czułem, że te „kawałki” świetnie zabrzmiałyby ze smyczkami i wokalami. Czas mijał, pomysł dojrzewał, a na mojej artystycznej drodze pojawił się Piotr Zatoń, dzięki któremu zacząłem komponować muzykę do małych i dużych produkcji filmowych o tematyce kaszubskiej. Kiedy w listopadzie 2022 r., tuż przed próbą z orkiestrą, porządkowałem materiały nutowe, doszło do mnie, że oto za kilka dni będę nagrywał swoją autorską płytę, pierwszą w życiu. Nie taki był cel ale tak jakoś wyszło.
Oddaję w ręce szanownych Słuchaczek i Słuchaczy muzykę eklektyczną o wielu barwach i stylach, ale przede wszystkim płynącą prosto z serca akordeonisty kochającego Kaszuby!
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Kartuzach działa już prawie siedem dekad. Na jego dokonania składa się praca kilkuset osób, które angażują przede wszystkim swoje prywatne zasoby (czas, energię, talenty, pieniądze) przyczyniły się do wszechstronnego rozwoju tej części Kaszub. Na przestrzeni lat byli wśród nich ludzie różnych profesji, jak chociażby nauczyciele, lekarze, urzędnicy, przedsiębiorcy, rolnicy, rzemieślnicy. Nie pozostając obojętnymi na los otoczenia, w którym żyli wszyscy oni zjednoczyli się wokół idei kaszubskiego ruchu regionalnego, na gruncie kartuskim szczególnie często odwołującego się do tradycji związanych z liderem młodokaszubów Aleksandrem Majkowskim.
Kazimierz Formela
Książka ta jest osobistą podróżą we wspomnienia, opowieścią wspomaganą fotografiami o małym miasteczku na południu Kaszub (Brusy), które na lipcowy tydzień stawało się folklorystyczną stolicą Polski. Może ktoś z Was rozpozna się na fotografiach i przypomni sobie emocje wzruszenia i entuzjazm, jakie towarzyszyły festiwalowym koncertom.