Legendy Pomorskie
Legendy pomorskie - przetłumaczona na język polski, dawna publikacja Otto Knoopa, folklorysty niemieckiego, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Pierwotnie ukazały się one w Poznaniu w 1885 roku w języku niemieckim pod tytułem Volkssagen, Erzählungen, Aberglauben, Gebräuche und Märchen aus dem östlichen Hinterpommern. Zawierają trzysta siedem podań, opowieści, bajek i legend pochodzących z dwunastu ówczesnych powiatów pomorskich i w zdecydowanej większości zebrane zostały przez samego Otto Knoopa. Wydanie IV zmienione.
Zobacz także
-
Badania etnologiczne na Kaszubach i Pomorzu...Cena nie uległa zmianie
-
Pomorze-Kaszuby. Rozprawy, artykuły, recenzje,...Cena 23,81 zł
-
Wielkie Pomorze. Kultura i sztukaCena 24,39 zł
-
Na skraju PomorzaCena 9,52 zł
-
Źródła do kaszubsko-polskich aspketów dziejów...Cena 35,71 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Podręcznik pomocniczy do nauczania języka kaszubskiego w klasach 1-3, Część 1
Najnowszy podręcznik do nauki języka kaszubskiego przeznaczony dla klasy 5. Podręcznik z płytą CD.
100
Podręcznik pomocniczy do nauczania języka kaszubskiego w klasach 1-3, Część 3
Bëła so Tónka, dzéwczątkò, co rokroczno dostôwało ruchna pò swòji starszi półsostrze. Jeden rôz òna dosta pelerinkã. Tëlé, że kapa bëła cemnomòdrô, a Tónka nie lëda cemnomòdri farwë. – A jak më bë tak doszëłë do ti pelerinczi jaczis snôżi gùzyczk? – zabédowa mëma.
Produkty w tej samej kategorii:
Ten ùczbòwnik je namieniony dlô szkòłowników starszich klas spòdleczny szkòłë abò dlô chcącëch sobie przëbôczëc te partë ùczbë. Licealiscë téż nalézą w nim czekawé tematë.
Oto Kaszubaki, paczka przyjaznych kaszubskich stworów! Stolem Stachu, mòrzëca Maruszka, klabaternik Kadzmiérz, grzenia Genia, góstk Gwidek i môłniô Mundek mieszkają w Luźnych Bùksach, wiosce znanej z tego, że jej mieszkańcom często opadają portki. Przyjaźnią się z dziećmi: Jagódką i Józkiem, z którymi powstrzymują zakusy złego Pùrtka. Pełne humoru, akcji i życiowej mądrości opowieści wprowadzą was w tajemniczy świat kaszubskiego folkloru.
Antoni Abraham (1869–1923), czyli „król Kaszubów” „Jest to chłop mocny i silny, do dwóch metrów wzrostu, dłoń ma jak lew, plecy jak niedźwiedź, a głos piorunujący, zaś tabakierka jego jest tak wielka, że tabaka z niej starczyłaby dla nas na cały rok”. Tymi słowami opisano Antoniego Abrahama – „króla Kaszubów”, który stał się legendą już za życia. Bohatera, który pragnął, aby Pomorze zostało po okresie zaborów włączone do Rzeczypospolitej. I choć odrodzoną Polską cieszył się zaledwie kilka lat, to mieszkańcy Pomorza dobrze pamiętali jego zasługi na rzecz Kaszub. Wycieczka kaszubska po Polsce. Wśród biorących w niej udział osób był Antoni Abraham. Uczestnicy odwiedzili m.in. Warszawę i Kraków. (MMG)