

Legendy pomorskie - przetłumaczona na język polski, dawna publikacja Otto Knoopa, folklorysty niemieckiego, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Pierwotnie ukazały się one w Poznaniu w 1885 roku w języku niemieckim pod tytułem Volkssagen, Erzählungen, Aberglauben, Gebräuche und Märchen aus dem östlichen Hinterpommern. Zawierają trzysta siedem podań, opowieści, bajek i legend pochodzących z dwunastu ówczesnych powiatów pomorskich i w zdecydowanej większości zebrane zostały przez samego Otto Knoopa. Wydanie IV zmienione.
Zbiór legend o kaszubskim Gdańsku napisanych przez prof. Jerzego Sampa.
1W książce znajdziemy: podstawowe informacje o tabace, tabaczne receptury, zwyczaje, techniki zażywania tabaki, tabaczny słowniczek oraz informacje o rogarstwie czyli metodzie wyrobu tabakier.
W tej książce dokładnie opisano, jak przygotować zupy, tradycyjne potrawy na Wielkanoc, potrawy na Boże Narodzenie, potrawy Kaszubów na co dzień, desery i różne przetwory.
#kuchniakaszubska #ksiazkakucharska #smakikaszub
Zrzeszenie opisane jest w monografii jako organizacja etniczna – reprezentująca środowisko kaszubskie, ze szczególnym uwzględnieniem polityki tożsamościowej prowadzonej przez tę organizację. Prezentowany jest również aspekt polityczny Zrzeszenia.
Wykonawca: Jan Kreft
Wymiary: 70 x 80 cm
Komplet składa się z 18 kafelek.
Opowiadania Karoliny Serkowskiej-Sieciechowskiej pokazują różnorodny świat dzieci. Bohaterowie nie wchodzą jeszcze w czas nastoletniej młodości, dojrzewania płciowego lub dramatycznych wyborów życiowych. Piękno opowiastek Scygnąc miesąc bierze się z umiejętności podpatrzenia i opisania unikalnego świata najmłodszych ludzi, tego splotu wrażliwości i naiwności, ufnego stosunku do rodziny, dosłownego traktowania słów czy pierwszych prób wypełniania ról społecznych. Jeszcze nie ma tutaj przemocy, nie ma podłości czy wykorzystywania czyjejś wrażliwości lub dobroci. Jak mówi jeden z bohaterów opowiadania o swoich rodzicach i rodzinie: gwësno mie kòchają. Ta pewność, że miłość istnieje, jest w tomiku opowiadań urzekająca, i warto się jej poddać. Choćby na chwilę, ale jednak…
Publikacja zatytułowana „Pod kociewskim niebem” została wydana z okazji jubileuszu 5-lecia działalności, a utwory – poezję lub prozę zaprezentowało w niej dwudziestu czterech autorów.