
Struktura etniczna i kultura ludowa Pomorza
Wstęp, katalog i redakcja edycji Anna Kwaśniewska.
Zespół Pieśni i Tańca „Frantówka” wraz Kapelą Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestra Dęta „Torpeda” nagrał płytę Frantówka, na którą składają się popularne pieśni i przyśpiewki z Kaszub i Kociewia.
Oddajemy w Państwa ręce nowe wydawnictwo płytowe, zatytułowane „Frantówka”.
Jak mówią twórcy: „Płytę tę nagraliśmy zainspirowani pięknem ludowej muzyki Kociewia i Kaszub. Nasze regiony posiadają zbyt wiele wspólnego, aby ich dorobek kulturalny traktować osobno. Nie możemy pozwolić aby poszedł on w zapomnienie…”
Zespół Pieśni i Tańca „Frantówka” nagrał płytę w składzie:
Śpiewacy:
Alicja Ciepielewska, Karolina Grugiel, Dominika Jakubowska, Karolina Kornas, Radosław Kornas, Julia Mielczarek, Katarzyna Mielczarek, Agnieszka Murach, AnnStella Nkatha, Anna Pezała, Bożena Pezała, Julia Piorun, Filip Połom, Aleksandra Przyłucka, Weronika Pruszak, Anna Socha, Jan Stopka, Paweł Szczeblewski, Jagoda Winiarska, Natalia Wiśniewska, Julia Ziółkowska
Kapela (Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta „Torpeda”):
Sławomir Freitag – puzon, Mariusz Furmański – diabelskie skrzypce, Przemysław Jendrych – tuba, Lech Kluge – akordeon, Radosław Kornas – trąbka, saxhorn tenorowy, Rafał Kryża – werbel, Alan Lachowicz-Stefaniak – tuba, Wojciech Lipka – bęben, Michał Mocarski – saksofon, Michał Wojtyła – puzon, Karol Zakrzewski – trąbka oraz gościnnie Karol Kroskowski – śpiew (14), diabelskie skrzypce (13,14), trąbka (12)
Spis pieśni:
1. A u naszy Anki (sł. i muz. J. Schulz)
2. Od sónczka do sónczka (tradycyjny walc z Kociewia i Kaszub)
3. Chwatki oberek (sł. i muz. J. Schulz)
4. Baba (kociewska zabawa taneczna, przygrywki instr. R. Kornas)
5. Korkarz (sł. i muz. J. Schulz)
6. Taniec kawalera (kociewski taniec weselny, przygrywki instr. R. Kornas)
7. Polka kociewska (sł. i muz. J. Schulz)
8. Hymn kociewski („Pytasz sia dzie Kociewiaki”) (sł. ks. B. Sychta, mel. trad., przygrywki instr. R. Kornas)
9. Tylko tego bym chciał (sł. J. Karnowski, muz. R. Kornas)
10. Unsere sprache (sł. J. Karnowski, muz. R. Kornas)
11. Muzyka Hanczi (mel.tańca kociewskiego, przygrywki instr. R. Kornas )
12. Hymn kaszubski („Marsz Kaszëbsczi”) (sł. H. Derdowski, muz. F. Nowowiejski)
13. Hej morze (przygrywki instr. R. Kornas )
14. Wele wele wetka (taniec kaszubski, przygrywki instr. R. Kornas)
15. Kaszëbskô Królewô
Wstęp, katalog i redakcja edycji Anna Kwaśniewska.
Praca składa się z siedmiu rozdziałów. Pierwszy rozdział obejmuje wiek XIX przedstawiając początki badań naukowych nad Kaszubami. W drugim rozdziale skoncentrowano się na krótkim przedziale czasowym od końca XIX w. do 1914 r. (okres narodzin ruchu młodokaszubskiego oraz szerzenie idei regionalistycznej na Kaszubach)...
Zabawny komiks w języku kaszubskim o młodym małżeństwie z Warszawy. Wakacje na pierwszą rocznicę ślubu? - rodzice zawsze mają gest. Dla niego to wspomnienie z dzieciństwa, dla niej utrapienie, przecież Kaszuby to nie Karaiby.
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.
UWAGA słownik powystawowy, może być porysowany, rogi zagniecone itp
Czwarty z kolei krążek zespołu Fucus. Zgodnie z zapowiedzią członków zespołu, najnowszy krążek jest poszerzeniem inspiracji muzycznych - od Irlandii po Bałkany, co zapewni muzyce jeszcze większą uniwersalność oraz żywiołowość.
To wyjątkowa płyta z książką zawierającą teksty, na której zgromadziliśmy piętnaście najpiękniejszych i najcenniejszych dla historii regionu kolęd, zaaranżowanych, zagranych oraz zaśpiewanych po kaszubsku (w tym kolęda kociewska) przez Chór Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej
Książka ta jest osobistą podróżą we wspomnienia, opowieścią wspomaganą fotografiami o małym miasteczku na południu Kaszub (Brusy), które na lipcowy tydzień stawało się folklorystyczną stolicą Polski. Może ktoś z Was rozpozna się na fotografiach i przypomni sobie emocje wzruszenia i entuzjazm, jakie towarzyszyły festiwalowym koncertom.
Śpiewnik na dwustu stronach ujmuje prawie tyleż pieśni na wszelkie okazje wraz z zapisem nutowym, nad którego poprawnością czuwał Jerzy Stachurski.