- Obecnie brak na stanie

Bogato ilustrowane zdjęciami i dokumentami „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” to lektura nietypowa. Osobiste refleksje piszącej przeplatane są zachowaną korespondencją, wspomnieniami i fragmentami powieści Lecha Bądkowskiego, wspomnieniami mamy i babci autorki, a także licznymi donosami sporządzonymi w okresie PRL na potrzeby Służby Bezpieczeństwa.
Książka Sławiny Kosmulskiej dotycząca postaci jej ojca - Lecha Bądkowskiego. W tytule pojawia się określenie „figurant” używane w PRL przez ówczesne służby rozpracowujące działalność Bądkowskiego. Publikacja z jednej strony nawiązuje właśnie do tych tematów, z którymi zetknęła się autorka, badając dokumenty ojca w Instytucie Pamięci Narodowej. Z zaprezentowanych materiałów wyłania się spora część działalności Bądkowskiego w Gdańsku oraz w innych częściach Kaszub. Ważne w tym wypadku było ukazanie, z czym Lech Bądkowski się zmagał i jak ciężka była to droga. Ten obraz to historia jego inwigilacji i nakładanych na niego szykan inspirowanych przez ówczesne władze. Z drugiej strony to osobiste spojrzenie na ojca autorki, jej relacje oraz wspólne przeżycia, początkowo widziane oczami dziecka, a później młodej osoby.
Indeks : 322 978-83-66052-39-0
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Długo oczekiwana uzupełniona i poprawiona kaszubska edycja słynnej kaszubskiej epopei autorstwa A. Majkowskiego. Niniejsze wydanie zostało poszerzone o nieznane fragmenty, odczytane z rękopisu.
Jedna z najpopularniejszych publikacji poświęconych technice wykonywania haftu kaszubskiego.
Dzieło prezentuje 50 artykułów publicystycznych– niezwykle ważnych dla ruchu kaszubsko pomorskiego. Te teksty to pół wieku historii Pomorza, a także przegląd twórczości wielu znamienitych piór kaszubsko-pomorskiej publicystyki. Trudnego wyboru artykułów z bogatego archiwum „Pomeranii” dokonał redaktor Edmund Szczesiak przy współpracy A. Buslera, B. Cirockiej, K. Kordy i D. Majkowskiego.
Autor stara się przedstawić czytelnikowi sytuacje ontaryjskich Kaszubów, którzy wyemigrowali do Ameryki.
Ich losy. Z życia kaszubskich Gochów. Benedykt Reszka
Zbiór szkiców, autorstwa dwójki znanych gdańskich dziennikarzy, opowiadających o związkach najwybitniejszych przedstawicieli kultury polskiej XIX/XX wieku z Pomorzem.