
Monografia Brus i okolicy, w której w bardzo ciekawy sposób opisana została historia i dzieje miejscowości. W książce znajdziemy też wiele zdjęć i ilustracji.
Autor stara się przedstawić czytelnikowi sytuacje ontaryjskich Kaszubów, którzy wyemigrowali do Ameryki.
W Stanach Zjednoczonych zainteresowanie problematyką kaszubską w latach 1960-1980 było sporadyczne, natomiast po 1980 r. już kilku autorów zwróciło uwagę na sprawy kaszubskiego osadnictwa w Ameryce. Władysław Szulist wyjaśnia jakie były przyczyny wyjazdu Kaszubów na obczyznę. Swoje badanie opiera na analizie archiwalnej, badaniach naukowych historyków amerykańskich, oraz reportażach polskich badaczy np. Edwarda Brezy czy Józefa Borzyszkowskiego. Bardzo obszerne informacje autor zdobył dzięki księgom parafialnym. Badał kapliczki i cmentarze, które jako symbolika religijna w znacznym stopniu wyróżniały Kaszubów w społeczeństwie Amerykańskim. Wnioski pozwoliły autorowi w zgrabny sposób podsumować historię kaszubskiego osadnictwa oraz jego przemiany. Czytelnika z pewnością zainteresują ciekawe opisy życia codziennego w Stanach Zjednoczonych.
Indeks : 239 83-89692-12-0
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Monografia Brus i okolicy, w której w bardzo ciekawy sposób opisana została historia i dzieje miejscowości. W książce znajdziemy też wiele zdjęć i ilustracji.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego rynek prasowy na Pomorzu był niezwykle bogaty. Publikację stanowi zbiór artykułów wraz z komentarzami. W książce znajdziemy teksty pochodzące z ówczesnych gazet, odwołujące się do życia codziennego Kaszubów. Autorem publikacji jest Piotr Schmandt.
Materiały pokonferencyjne
red. J. Borzyszkowski
Przywiązanie do rodzinnego gniazda na przykładzie wybranych rodów szlachty kaszubskiej
Pierwsza na polskim rynku wydawniczym biografia Barnima I, księcia Pomorza Zachodniego, zasługuje ze wszech miar na uwagę Czytelników.
Jej bohater, wybitny władca pochodzący z rodu Gryfitów, panował bowiem w okresie przełomowym, kiedy krystalizował się przyszły status księstwa w obliczu koniecznych wówczas zmian ustrojowych, gospodarczych, społecznych i etnicznych, w znacznej mierze będących rezultatem jego osobistego działania i zaangażowania.
Pomorze Zachodnie w XIX i początkach XX stulecia (1815-1918)
Praca składa się z siedmiu rozdziałów. Pierwszy rozdział obejmuje wiek XIX przedstawiając początki badań naukowych nad Kaszubami. W drugim rozdziale skoncentrowano się na krótkim przedziale czasowym od końca XIX w. do 1914 r. (okres narodzin ruchu młodokaszubskiego oraz szerzenie idei regionalistycznej na Kaszubach)...
UWAGA: Książka może mieć zgniecione rogi.