Ewangelia według świętego Marka – druga z kolei, a zarazem najkrótsza i najstarsza Ewangelia nowotestamentowa
Prymas z Kaszub. Wywiad z abp. Henrykiem Muszyńskim
Dzieło przedstawia sylwetkę i życie dostojnika z Kaszub, ze szczególnym uwzględnieniem jego 20-letniej posługi na stolicy arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie. Nie zabrakło w nim wspomnień z okresu dzieciństwa i młodości spędzonych na Pomorzu.
W 2012 roku wydana została książka pt. Prymas z Kaszub. Z Arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim rozmawia Krzysztof Łukasik
„Prymas z Kaszub” to wywiad biograficzny z ks. arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim. Jego autorem jest redaktor Krzysztof Łukasik.
Dzieło przedstawia sylwetkę i życie dostojnika z Kaszub, ze szczególnym uwzględnieniem jego 20-letniej posługi na stolicy arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie. Nie zabrakło w nim wspomnień z okresu dzieciństwa i młodości spędzonych na Pomorzu.
Ks. abp Henryk Muszyński urodził się w 1933 r. na Kaszubach, w Kościerzynie. Tutaj też ukończył szkołę średnią, po czym rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Studiował w Lublinie, Rzymie, Jerozolimie i Heidelbergu. W 1992 r. otrzymał nominację na urząd abpa metropolity gnieźnieńskiego.19 grudnia 2009 roku otrzymał tytuł prymasa Polski. Obecnie jest arcybiskupem seniorem gnieźnieńskim.
„Prymas z Kaszub” to swoista biografia ks. arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, która rozpoczyna się w rodzinnym mieście czyli w Kościerzynie. Tytuł książki również jest nie przypadkowy, prymas senior przy każdej okazji zaznaczał i zaznacza swoją przynależność do Kaszub.
Krzysztof Łukasik – autor książki, podkreśla, że powodów dla których postanowił napisać książkę właśnie o arcybiskupie Muszyńskim było mnóstwo. Wśród najważniejszych znalazły się wielkie wydarzenia związane z archidiecezją gnieźnieńską. Prymas senior miał ogromny wkład w organizację uroczystości związanych m.in. z obchodami tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.
Jednak nie tylko zdolności organizacyjne i mnogość osiągnięć ks. arcybiskupa Muszyńskiego, były inspiracją do napisania tejże książki. Autor „Prymasa z Kaszub”, podkreśla, że również cechy osobowościowe prymasa, znacznie wpłynęły na decyzję o jej napisaniu.
Indeks : 213 978-83-927119-1-9
Opis:
- Dodatki:
- 48 stron z kolorowymi zdjęciami
- Format:
- 17x24cm
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 144
- Oprawa:
- twarda
- Wydawca:
- Starostwo Powiatowe w Gnieźnie
- Miejsce i rok wydania:
- Gdańsk 2012
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Tekst zebrał i opracował ks. Wiesław Drążek
"Kaszuby warte poznania" jest drugim poszerzonym wydaniem pozycji "Nieznane Kaszuby" - popularnego kompendium wiedzy o historii, języku, kulturze, krajobrazie i kuchni Kaszub i Kaszubów.
Produkty w tej samej kategorii:
Jest to najobszerniejsza jak dotąd publikacja opisująca dzieje słynnego, wdzydzkiego małżeństwa, które założyło pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu.
Wartościowym uzupełnieniem tekstu są cenne fotografie i materiały archiwalne, w tym odnaleziona przez autora „Kronika szkolna” z Wdzydz.
Stanisław Janke. Twórca literatury kaszubskiej i polskiej - publikacja autorstwa Dariusza Majkowskiego, która powstała na podstawie jego pracy doktorskiej na Akademii Pomorskiej w Słupsku pod kierunkiem prof. dr hab. Adeli Kuik-Kalinowskiej.
zebrał i oprac. J. Borzyszkowski
Florian Ceynowa, choć nie był pierwszym, który podjął sprawę języka i tożsamości Kaszubów, jak też nie on pierwszy pisał po kaszubsku, to jednak do niego przypisane jest pierwszeństwo na drodze tworzenia kaszubskiego języka literackiego jako środka społecznej komunikacji, także w sferze nauki.