• Nowy

inotnA : żywa historia podporucznika Antoniego Przytarskiego

25,00 zł
Brutto

Zamysł wydania książki poświęconej wybitnemu mieszkańcowi Kościerzyny. "Inotna" to pseudomin Antoniego Przytarskiego. 

Wspomnienia Pana Antoniego ukazywały się w kilku odcinkach, w regionalnej gazecie "Życie Kaszub" jako "Żywa historia podporucznika Antoniego Przytarskiego".

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Od autora: „INOTNA” to pseudonim Antoniego Przytarskiego. Pochodzi od imienia Antoni napisanego odwrotnie. Pana Antoniego Przytarskiego, po raz pierwszy spotkałam 18 marca 2009 r. w sali konferencyjnej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie na spotkaniu – „Żywa Historia Sybiraka”ks. kapitana Stanisława Czapiewskiego. Na to spotkanie 95 letni pan Antoni przybył ze swym zięciem Andrzejem Zemło. Z wielkim zainteresowaniem i przejęciem słuchał przeżyć wojennych o. Stanisława. W wolnej dyskusji, pan Antoni mówił o sobie jako żołnierzu, sanitariuszu, który także brał udział w IIwojnie światowej. Opowiadanie pana Antoniego bardzo nas zaciekawiło. Umówiłam się z nim w jego domu, by spokojnie, bez ograniczonego czasu, opowiedział swoją życiową historię sprzed 50 lat. Podczas rozmowy, ten sędziwy mężczyzna, po dłuższym namyśle, rozpoczął wspomnienia: Moja życiowa historia, ciągle jest w mojej głowie. Mógłbym ją opowiadać przez wiele, wiele dni i mimo upływu lat, jest niezatarta – żywa. Bo jakże można zapomnieć wojnę – warkot samolotów, bombardowania, potworny strach, wizję śmierci itp. Tak, niezatarta, gdyż jako sanitariusz na froncie, w czasie walk nie mógł kryć się w jakimś zakamarku lub za żołnierskimi plecami. Był sanitariuszem, po wojskowo-sanitarnym prze-szkoleniu. Przyjęta w 1864 roku Konwencja Genewska mówiła o „polepszeniu losu rannych w armiach czynnych”. Na ramieniu nosił wymowną opaskę krzyża – „Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża”, który został powołany, aby chronić ludzkie zdrowie i życie, zapewniać szacunek dla istoty ludzkiej, oraz by łagodzić i zapobiegać ludzkiemu cierpieniu. Mimo, że nosili na ramieniu humanitarne emblematy, często mieli do czynienia z zagrożeniem własnego życia, zwłaszcza w czasie zmasowanych bombardowań. Jakże mógł zapomnieć bitwę nad Bzurą, w której poległo 15 tys. żołnierzy a 50 tys. zostało rannych (wśród nich i pan Antoni).”

Indeks : 589 9788393755844

W magazynie : 1 Przedmiot

Opis:

Oprawa:
miękka
Wydawca:
Muzeum Ziemi Kościerskiej
Format:
14x20cm
Język:
kaszubski
Liczba stron:
143
Miejsce i rok wydania:
2014

Specyficzne kody :

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Domek Młynarzy i inne gdańskie różności

Piąty zbiór felietonów autora – publikowanych regularnie w lokalnym dodatku „Gazety Wyborczej” – odkrywa tajemnice nie tylko tytułowego Domku Młynarzy, lecz także innych skarbów Gdańska. Zajrzymy na pierwszy dworzec kolejowy, zwiedzimy wszystkie ratusze, poznamy tajemnice płyt grobowych w kościele Mariackim oraz dowiemy się, gdzie znajdował się Bastion Piaskowy. 

Cena 30,00 zł

Szkice historyczne o dawnej Łebie

Książka wyjaśnia wiele z tajemnic, jakimi obrosły dzieje Łeby. Pierwszy rozdział traktuje o początkach miasta (lokalizacja miasta, rola osadników i miejscowej ludności kaszubskiej, ustrój miasta, skutki tragicznych sztormów itd.).

Cena 12,00 zł

Pomorze pod okupacją niemiecką. Jesień 1939

Książka jest pokłosiem konferencji „Polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec. Pomorze jesienią 1939 roku i zbrodnia pomorska”, która odbyła się w Wejherowie w dniach 1–3 września 2019 roku.

Wygłoszone na niej referaty są podstawą tekstów publikacji. Dotyczą one kilku obszarów. Pierwszy stanowi polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec i metody jej prowadzenia, drugi – płaszczyzna regionalna, sytuacja na Pomorzu w pierwszych miesiącach okupacji, trzeci – historia wybranych miejsc masowych zbrodni na Pomorzu, w tym pokazanie najnowszego stanu badań, czwarty – pamięć o zbrodni w Lasach Piaśnickich i znaczenie powstającego Muzeum Piaśnickiego.

Cena 45,00 zł

Promocjehttps://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio