inotnA : żywa historia podporucznika Antoniego Przytarskiego

25,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Zamysł wydania książki poświęconej wybitnemu mieszkańcowi Kościerzyny. "Inotna" to pseudomin Antoniego Przytarskiego. 

Wspomnienia Pana Antoniego ukazywały się w kilku odcinkach, w regionalnej gazecie "Życie Kaszub" jako "Żywa historia podporucznika Antoniego Przytarskiego".

Ilość

Od autora: „INOTNA” to pseudonim Antoniego Przytarskiego. Pochodzi od imienia Antoni napisanego odwrotnie. Pana Antoniego Przytarskiego, po raz pierwszy spotkałam 18 marca 2009 r. w sali konferencyjnej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie na spotkaniu – „Żywa Historia Sybiraka”ks. kapitana Stanisława Czapiewskiego. Na to spotkanie 95 letni pan Antoni przybył ze swym zięciem Andrzejem Zemło. Z wielkim zainteresowaniem i przejęciem słuchał przeżyć wojennych o. Stanisława. W wolnej dyskusji, pan Antoni mówił o sobie jako żołnierzu, sanitariuszu, który także brał udział w IIwojnie światowej. Opowiadanie pana Antoniego bardzo nas zaciekawiło. Umówiłam się z nim w jego domu, by spokojnie, bez ograniczonego czasu, opowiedział swoją życiową historię sprzed 50 lat. Podczas rozmowy, ten sędziwy mężczyzna, po dłuższym namyśle, rozpoczął wspomnienia: Moja życiowa historia, ciągle jest w mojej głowie. Mógłbym ją opowiadać przez wiele, wiele dni i mimo upływu lat, jest niezatarta – żywa. Bo jakże można zapomnieć wojnę – warkot samolotów, bombardowania, potworny strach, wizję śmierci itp. Tak, niezatarta, gdyż jako sanitariusz na froncie, w czasie walk nie mógł kryć się w jakimś zakamarku lub za żołnierskimi plecami. Był sanitariuszem, po wojskowo-sanitarnym prze-szkoleniu. Przyjęta w 1864 roku Konwencja Genewska mówiła o „polepszeniu losu rannych w armiach czynnych”. Na ramieniu nosił wymowną opaskę krzyża – „Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża”, który został powołany, aby chronić ludzkie zdrowie i życie, zapewniać szacunek dla istoty ludzkiej, oraz by łagodzić i zapobiegać ludzkiemu cierpieniu. Mimo, że nosili na ramieniu humanitarne emblematy, często mieli do czynienia z zagrożeniem własnego życia, zwłaszcza w czasie zmasowanych bombardowań. Jakże mógł zapomnieć bitwę nad Bzurą, w której poległo 15 tys. żołnierzy a 50 tys. zostało rannych (wśród nich i pan Antoni).”

Indeks : 589 9788393755844

Opis:

Oprawa:
miękka
Wydawca:
Muzeum Ziemi Kościerskiej
Format:
14x20cm
Język:
kaszubski
Liczba stron:
143
Miejsce i rok wydania:
2014

Specyficzne kody :

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Zapisywane z doskoku

Autorka jest bardzo świadoma splatania własnego życia z Historią. Jej troski obywatelskie oraz refleksje dotyczące zaangażowania inteligencji w działania na rzecz dobra wspólnego w nurcie wolnościowym, liberalno-lewicowym czynią tę książką szczególnie ważną lekturą obecnie, gdy stajemy przed wyborem na rzecz społeczeństwa otwartego i jego wartości, czy zamknięcia się w fobiach i kompleksach, izolujących nas od podstawowych wartości kultury europejskiej. Ponadto język piękny, a zarazem prosty i komunikatywny porwie każdego, także najbardziej wymagającego czytelnika. Warstwę tekstową pamiętnika uzupełnia 50 fotografii z archiwum autorki.

Cena 55,00 zł
Centrum św. Jana w Gdańsku. Przewodnik po...

Centrum św. Jana w Gdańsku. Przewodnik po zabytkach

Przewodnik po zabytkach Centrum św. Jana opisuje i pokazuje wszystkie ocalone zabytki z historycznego wyposażenia dawnej świątyni. Stanowią one obecnie kolekcję cennych dzieł sztuki w Centrum. 

 

Cena 15,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio