

Kaszubski raptularz to tomik recenzji, esejów i artykułów złożony w całość dzięki porządkowi gatunkowemu omawianych utworów i zjawisk.
Kaszubski raptularz to tomik recenzji, esejów i artykułów złożony w całość dzięki porządkowi gatunkowemu omawianych utworów i zjawisk. Najpierw zatem pojawiają się tutaj krytycznoliterackie reakcje na kaszubskojęzyczną poezję wydawaną w ciągu ostatnich pięciu lat. Nie odnajdzie wśród nich Czytelnik wszystkich tomików poetyckich, jakie się w tym okresie pojawiły, gdyż przedkładany tutaj zbiór nie jest komplementarną historią literatury kaszubskiej, a raptularzową reakcją na wybrane kwestie. Na tej samej zasadzie przedstawiam w drugiej części niniejszej książki zestaw opisów kaszubskich form prozatorskich, a potem przejawów dramaturgii i teatru kaszubskiego. W czwartej cząstce tego zbiorku wysuwam rozważania dotyczące życia artystycznego, które są próbą objęcia krytycznym namysłem szerszych procesów artystyczno-socjologicznych. Na koniec pojawiają się w przedkładanym tutaj zbiorze partie rozważań o przedstawicielach życia naukowego interpretujących tradycję kaszubską za pomocą wyspecjalizowanych metod. Niewątpliwie w tej części raptularz zmienia swą postać formalną i dąży ku wypowiedzi akademickiej, co jest nieodłączne w analizie tego typu dyskursu.
Daniel Kalinowski, fragment Wstępu
Kolejne studia poświęcone założonemu problemowi kaszubskiej tożsamości i jej przemianom.
Dżinącé rzemiãsło na Kaszëbach / Obsolete Occupations and Grafts in Kashubia
Autorzy fotografii: Krzysztof Falcman, Marcin Jastrzębski, Kasia Kalua Kryńska, Jolanta Rycerska, Andrzej Seweryński, Katarzyna Łata-Wrona
Teczka zawiera 20 barwnych plansz formatu A3 oraz 20 odpowiednich matryc czarno-białych do kopiowania na płótno. Każda zawiera numerację kolorów użytych nici wg producentów oraz praktyczne rady dotyczące techniki haftowania i przenoszenia wzoru na płótno. Całość jest zafoliowana.
Bogato ilustrowana „Historia Kaszubów” to pierwsza publikacja z serii, poruszająca zagadnienia związane z dziejami Kaszubów do czasów współczesnych.
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.
UWAGA słownik powystawowy, może być porysowany, rogi zagniecone itp
Vademecum kaszubskie pt. Język kaszubski/Kaszëbsczi jãzëk to bogato ilustrowana druga publikacja z serii, poruszająca zagadnienia związane z językiem Kaszubów od czasów najdawniejszych do czasów współczesnych.
Sylwa kaszubskie to formy różnorodne, otwarte, nieco zaczepne... Napisane zostały głównie po to, aby zanotować wydarzenia kultury i wstępnie je ocenić. Sylwa mają również inspirować na przyszłość. Ta książka to zapis jednego z etapów drogi, która ciągle się rozwija...
Polsko-kaszubski słownik nazw miejscowych i fizjograficznych