• Polsko-kaszubski słownik nazw miejscowych
  • Polsko-kaszubski słownik nazw miejscowych

Polsko-kaszubski słownik nazw miejscowych

23,81 zł
Cena nie uległa zmianie

„Polsko-kaszubski słownik nazw miejscowych” to niezwykle ważna pozycja opracowana przez Radę Języka Kaszubskiego. Kaszuby są regionem o bardzo ciekawej i często skomplikowanej przeszłości. Jednym z istotnych elementów, składających się na ich bogactwo jest ciągle żywy język.



Ilość

    Język, który w obecnych czasach przeżywa swoisty rozkwit i wkracza w coraz to nowe terytoria. Słownik jest odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby i coraz większe zainteresowanie dwujęzycznymi (polsko-kaszubskimi) nazwami miejscowości.

    Używany kiedyś w sytuacjach domowych, pojawia się obecnie w wielu dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. Jego istnienie daje się zauważyć w niemal każdej z aktywności mieszkańców regionu, jest też obecny coraz częściej w poczynaniach administracji i samorządów. To one w coraz szerszym zakresie podejmują inicjatywy zmierzające do stosowania na swoich terytoriach dwujęzycznych nazw (polskich i kaszubskich).

     Dokumentem sankcjonującym prawnie taki stan rzeczy jest Ustawa z 6 stycznia 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, na mocy którego samorządy, na których terenie zamieszkuje co najmniej 20% ludności kaszubskiej mogą stosować na swoim terytorium podwójne nazewnictwo. Mogą tego również dokonać samorządy z niższym progiem mieszkańców identyfikujących się z Kaszubami po przeprowadzeniu konsultacji społecznych. w wyniku ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku wykazano na Kaszubach 19 gmin z progiem przekraczającym 20% ludności kaszubskiej. Większość z nich zastosowała już na swoim terytorium dwujęzyczne nazwy miejscowości, część jest w stadium przygotowań do ich wprowadzenia. Są też samorządy niespełniające kryterium ilościowego co do liczby mieszkańców, a wprowadzające podwójne nazwy na swoim terenie.

     Wszystkim tym poczynaniom stara się wyjść naprzeciw Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie, które wydało w 2006 roku Polsko-kaszubski słownik nazw miejscowych i fizjograficznych, oparty na zasadach pisowni ustalonych w roku 1996. Od tego momentu wiele się jednak w normalizacji pisowni kaszubskiej wydarzyło. Powstała Rada Języka Kaszubskiego, która zajmuje się normalizacją i standaryzacją kaszubszczyzny, wiele z dawniejszych zasad pisowni zweryfikowano, ustalono na nowo, zatem zapisane wcześniej słownictwo mogło ulec zmianom. Postanowiono zatem, iż po ponad 10 latach działalności RJK czas wydać taki słownik ponownie, by móc w nim zawrzeć dotychczasowe ustalenia normalizacyjne.







Indeks : 066 978-83-62137-50-3

Opis:

Format:
17x24cm
Język:
kaszubski, polski
Liczba stron:
301
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2017

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Słownik języka pomorskiego, czyli kaszubskiego
  • Obecnie brak na stanie
Słownik języka pomorskiego, czyli kaszubskiego

Publikacja jest zaktualizowanym i opracowanym zgodnie ze współczesną normą wydaniem Słownika Stefana Ramułta. Pracę nad uwspółcześnieniem Słownika w roku 2011 koordynował prof. Jerzy Treder. Książka zawiera blisko 20 tys. słów kaszubskich i ich tłumaczenie na język polski. Jest to słownik kaszubsko-polski. 

Cena 43,81 zł
Kamienne kręgi gotów
  • Nowy
  • Obecnie brak na stanie
Kamienne kręgi gotów

Szóste, zmienione i rozszerzone a przy okazji zaktualizowane wydanie popularnego vademecum opisującego kamienne kręgi pozostawione na Pomorzu przez Gotów. 

Cena 14,29 zł
Zielnik kaszubski

Zielnik jest miejscem nieoczywistym. Jako terytorium niby to posiada pewne granice, bo przecież rośliny rosną w rzędach lub grupach. Ale przecież jest to również przestrzeń, której nikt nie zdoła w pełni opanować, i gdzie trzeba się zgodzić tak na zioła jak i kwiaty, tak na piękno pielęgnowane, jak i dzikie. Stajemy zatem przed żywą sferą, pełną zapachów, dźwięków i kolorów. Zielnik kaszubski zaprasza i otwiera się. Nic tylko czytać…

Cena 40,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio