- Nowy
Môłi Ksążã (Mały Książe)
Mały Książę po kaszubsku to najpiękniejsza opowieść o poszukiwaniu przyjaźni, bliski jest sercu każdego czytelnika dzięki swojej nieprzemijającej mądrości.
Niezwykłe spotkanie w środku pustyni – pilot, który wraz ze swym samolotem spadł z nieba, mały przybysz z nieznanej planety i tajemniczy lis. Oto opowieść o dorastaniu do wiernej miłości, przyjaźni, lojalności i odpowiedzialności za drugiego człowieka."
„Mały Książę” to powiastka filozoficzna dla dzieci, autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, wydana w 1943 w Nowym Jorku; przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów, sprzedana w ponad 140 milionach egzemplarzy, należy do klasyki światowej literatury. „Mały Książę” jest pozycją szczególną również w twórczości Exupéry’ego. To jedyna książka, której nadał formę baśni. Wyjątkowość tego utworu należy rozpatrywać w szerszym kontekście: tylko pozornie jest to lektura przeznaczona dla dzieci. Pod warstwą baśniowej fabuły pełnej wieloznaczności, znajduje się też wątek realistyczny i psychologiczny. Kaszubski przekład jest z założenia przekładem filologicznym, który przyjmuje ustalone normy językowe i wykorzystuje właściwości kaszubszczyzny domowej. Jest on dokonany we współczesnym kaszubskim języku literackim. Tłumacz kierował się naczelną zasadą naukowego przekładu filologicznego, jaką jest wierność językowi oryginału i troska o oddanie w możliwie największej mierze aspektów oryginału, tak by wiernie oddać semantykę i struktury syntaktyczne oryginału, a także naśladownictwo stylu i gramatyki oryginału.
Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry (ur. 29 czerwca 1900 w Lyonie, zm. 31 lipca 1944 w Marsylii) – francuski pilot, pisarz i poeta. Autor Małego Księcia (1943), jednego z najważniejszych utworów literackich XX wieku. Urodził się w Lyonie w rodzinie arystokratycznej jako syn hrabiego Jeana de Saint-Exupéry. Gdy miał 4 lata zmarł jego ojciec, a Antoine z matką oraz rodzeństwem zamieszkali w zamku u ciotki. Uczył się w szkołach katolickich prowadzonych przez jezuitów. W wieku 12 lat odbył pierwszy lot samolotem jako pasażer; wtedy też przerobił swój rower, dodając mu skrzydła. W 1919 podjął studia na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych. W 1921 r. uzyskał kwalifikacje pilota cywilnego, a rok później – pilota wojskowego w centrum szkolenia pilotów wojskowych w Istres. W lotnictwie wojskowym służył krótko, gdyż wskutek wypadku, w którym został ranny, przeniesiono go w 1923 do rezerwy w stopniu podporucznika. W 1926 podjął pracę w Towarzystwie Lotniczym Latécoère, latając pomiędzy Francją i Afryką, głównie przewożąc pocztę, na trasie Tuluza – Casablanca – Dakar. Od 1929 do 1931 pracował jako dyrektor oddziału Latécoère Aeroposta Argentina w Argentynie, gdzie poznał Consuelę Suncin Sandoval de Gómez, z którą ożenił się w marcu 1931 po powrocie do Francji. We Francji nadal latał w służbie pocztowej. Podczas wojny domowej w Hiszpanii był korespondentem prasy francuskiej. Doświadczenia lotnicze Antoine’a de Saint-Exupéry znalazły odbicie w jego twórczości. Pierwsze opowiadanie L’Aviateur (Lotnik) opublikował w 1926, a w 1928 wydał powieść Courrier sud (Poczta na południe). W 1931 napisał Nocny lot.
Tłumacz wersji kaszubskiej - Zbigniew Jankowski - pisarz, działacz kaszubski, aktor, tłumacz utworów literackich na język kaszubski, popularyzator literatury w j. kaszubskim
Zobacz także
-
Pón Tadeùsz (Pan Tadeusz)Cena 28,57 zł
-
Ana z Zelony Grzëpë/Ania z Zielonego WzgórzaCena 28,57 zł
-
Przigòdë Alicje w Cëdaczny Zemie / Alicja w...Cena 33,33 zł
-
Żëcé jak nudle (Życie jak makaron)Cena 28,57 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Przy zakupie prosimy o podanie informacji, który numer magnesu Państwo wybrali.
3"Życie i przygody Remusa" to arcydzieło literatury kaszubskiej.
Szalk bëlnégò Kaszëbë to nieodłączny element stroju podczas kaszubskich imprez, nie tylko sportowych.
Album prezentujący niezaprzeczalne bogactwo i piękno kaszubskiego krajobrazu autorstwa Roberta Sikory, znanego fotografika z Podkarpacia, który w przepięknych zdjęciach z różnych pór roku ukazuje nam Kaszuby od morskiego wybrzeża aż po Bory Tucholskie dotknięte ubiegłoroczną nawałnicą
Produkty w tej samej kategorii:
Augustyn Necel
Demony, Purtki i Stolemy
Baśnie kaszubskie
wydanie III, poprawione
Zbiór legend o kaszubskim Gdańsku napisanych przez prof. Jerzego Sampa.
Jakie atrybuty posiadał Perun? Kim była Mokosz? Jak przedstawiany był Światowid? Który naród najczęściej modlił się do Wołosa? Za jakie sprawy odpowiedzialny był Radagost? Gdzie czczony był Rugewit? Skąd zwyczaj topienia Marzanny? Odpowiedzi znajdziesz w tej książce.
Tematyka legend łączy w sobie elementy historyczne i ludową fantazję. Przywoływane są w nich czasy książąt pomorskich, krzyżaków, a nawet chrystianizacji Pomorza – a jednocześnie świat kaszubskich opowieści, pełen zapadłych zamków i śpiących wojsk, zaludniają diabły, syreny i czarownice.