- Obecnie brak na stanie

0Zbiór 100 autorskich bajek dla dzieci w wieku przedszkolnym i w okresie wczesnoszkolnym (duże czytelne litery). Oryginalne opowiadania zostały napisane piękną kaszubszczyzną z okolic Wejherowa i Kielna. Tekstowi kaszubskiemu towarzyszy równolegle jego polskie tłumaczenie, co można wykorzystać przy nauce języka kaszubskiego.
Alojzy Nagel (1930-1998) był jednym z najwybitniejszych twórców kaszubskich. Jako prozaik spełniał się głównie pisząc bajki i opowiadania dla dzieci. W prostych słowach umiał przekazać najmłodszym czytelnikom prawdę o otaczającym świecie oraz dziejach kaszubskiej i pomorskiej ziemi. Pierwszy zbiór bajek "Nënka Roda i ji dzôtczi" ukazał się już w 1977 roku, kolejny "Cëdowny wzérnik" dwa lata później. W 1988 roku wydrukowano w nakładzie czterdziestu tysięcy egzemplarzy zbiór "Dzéwczã i krôsniãta". W tym zbiorze opublikowano wszystkie bajki z trzech wymienionych tomików. Tekstowi kaszubskiemu towarzyszy równolegle tłumaczenie na język polski – zbiór ten może również służyć nauce języka kaszubskiego
Wedle św. Mateusza z "Biblii Tysiącelcia" - wydanie 3
Województwo pomorskie skrywa niejedną tajemnicę. Współczesny podróżnik, poszukiwacz duchów i tropiciel zagadek, odnajdzie w tej książce dawno zapomniane ścieżki, które poprowadzą go ku temu, co niezwykłe i niezbadane.
Zbiór religijnych pieśni kaszubskich, wykorzystywanych w Liturgii Eucharystycznej, podczas pielgrzymek czy spotkań o charakterze religijnym. Ułożony według roku kościelnego. Zawiera modlitwy w jezyku kaszubskim i ponad 100 pieśni.
Książka w sposób humorystyczny opowiada o życiu codziennym małej dziewczynki, tytułowej Mariolki i jej przygodach w bajkowej krainie jej fantazji.
Doskonała pomoc dydaktyczna w nauce języka kaszubskiego, szczególnie I etapu edukacyjnego.
Pozycja z audiobookiem, czyta Magdalena Kropidłowska
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją będącą pokłosiem wystawy Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Jest ona uzupełnieniem ekspozycji i alternatywą do zapoznania się z niektórymi treściami – legendami - prezentowanymi na wystawie bez wychodzenia z domu.
Powstała przed 1970 rokiem i niepublikowana dotąd Ławica ryb Wandy Brzeskiej to epicki obraz społeczności rybackiej Kaszub Północnych połowy XIX wieku. Fabuła powieści osnuta jest wokół tragicznego wydarzenia – głodu spowodowanego zamarznięciem morza i odejściem ławicy ryb na dalekie wody. W obliczu tego dramatu maszopi podejmują trudną walkę o życie mieszkańców wsi.
To niewielkie opracowanie, które nie rości sobie pretensji do pracy naukowej, jest prezentacją wybranych postaci z owego bogatego zbioru kaszubskich „bestii”.