Lista produktów - Wydawnictwo Region
3"Życie i przygody Remusa" to arcydzieło literatury kaszubskiej.
Długo oczekiwana uzupełniona i poprawiona kaszubska edycja słynnej kaszubskiej epopei autorstwa A. Majkowskiego. Niniejsze wydanie zostało poszerzone o nieznane fragmenty, odczytane z rękopisu.
To kolejny z serii gwarowych słowniczków publikowanych przez Wydawnictwo REGION.
Druga część pomorskiego przewodnika dla dzieci z rodzicami prezentująca ciekawe miejsca, raczej bez zwyczajowych tłumów, kolejek i komercyjnych atrakcji na Kociewiu, Żuławach i Powiślu. Nieco inaczej niż w pierwszym poświęconym Kaszubom tomie, poza eskapadami na łono natury są też propozycje zwiedzania miasteczek i zamków, jakich we wschodniej części województwa pomorskiego nie brakuje. Mimo to, zaproponowane przez autorki „marszruty” nie wpisują się w tradycyjne szlaki zwiedzania tych miejsc.
2Nowe, już trzecie wydanie zbioru legend geograficznie związanych z terenem powiatu kartuskiego. Książka zawiera 26 niezwykłych opowieści w polskiej i kaszubskiej wersji językowej.
To już piąte wydanie niezwykle popularnego vademecum, prezentującego dzieje kaszubskich i środkowopomorskich zamków oraz ich współczesność.
1Zbiór najpiękniejszych legend z terenu Kaszub. Opracowane przez nauczyciela – regionalistę, przeznaczone są dla młodego czytelnika i z powodzeniem mogą być wykorzystywane w szkole.
Takiego przewodnika po Kaszubach jeszcze nie było. Licząca blisko 500 stron publikacja to turystyczne kompendium prezentujące ponad 700 miejscowości położonych w centralnej i zachodniej części województwa pomorskiego – od podusteckich Zaleskich i leżącego nad Gwdą niewielkiego Domyśla po Łąg, do którego przyznają się też Borowiacy oraz podgdańskich Kłodawy i Rusocina.
To kolejna pozycja z popularnej serii „ABC”, która w skondensowanej formie prezentuje najważniejsze informacje na temat mieszkańców Borów Tucholskich, ich historię oraz teraźniejszość.
O czary mógł zostać oskarżony każdy, niezależnie od płci, wieku czy pochodzenia. Ofiarami najczęściej padały jednak kobiety. Według Heinricha Kramera i Jakoba Sprengera, autorów Malleus Maleficarum – słynnego podręcznika dla łowców czarownic napisanego w 1486 roku – czarownicą mogła zostać każda kobieta, zarówno ta zajmująca się zielarstwem lub medycyną, jak i pobożna mniszka. Czarownice z Prus i Pomorza przybliżają Czytelnikom losy oskarżonych, którzy zostali postawieni przed trybunałem sądowym, torturowani i skazani za rzekome konszachty z diabłem.
Pierwszy po zakończeniu II wojny światowej, przygotowany w języku polskim, zbiór starych ludowych podań Kaszubów znad jezior Łebsko i Gardno, powszechnie znanych jako Słowińcy.
"Tradycyjna kuchnia kociewska" - książka prezentuje kociewską tradycję kulinarną.
Kwanty gdańskiego czasu to opowieść o miejscu i ludziach, ale przede wszystkim o lokalnej historii. Jej zbiorowym bohaterem jest Gdańsk ze swoimi pogmatwanymi XX-wiecznymi dziejami.
Książka jest debiutem literackim. Autor – Sylwester Skrzypczak (1947) wychował się i spędził młodość w Gdańsku, gdzie ukończył także Politechnikę Gdańską. Choć od lat mieszka w Łodzi regularnie odwiedza Gdańsk. Miasto nad Motławą jest dla niego wyjątkowo inspirujące. Po wydaniu latem ub. r. „Kwantów gdań-skiego czasu” pracuje już nad nową „gdańską” powieścią.
Powieść Jana Drzeżdżona (1937–1992), jednego z najważniejszych pisarzy literatury kaszubskiej, ukazująca przemiany głównej bohaterki, zapatrzonej wiernie w obraz idealnego ojca. Kolejne wydarzenia pozbawiają ją dziecięcego, naiwnego spojrzenia na świat, a spotkani ludzi skłaniają do refleksji na temat dobra i zła. Wszystko to utrzymane jest w baśniowej atmosferze, gdzie sny przeplatają się z rzeczywistością, a zjawy spoza naszej codzienności są równie ważne, co napotkani tu i teraz. Bohaterka przenosi się ze swoich miejsc, rodzinnego domu, okolic i tradycji za ocean, gdzie jej oczy i dusza otwierają się na zupełnie nowe doznania, by powrócić do swoich, niosąc ratunek, dzięki pewnej bursztynowej szkatułce, w której zaklęta jest „moc zielonej wyspy”…
Powiślańska tradycja kulinarna – elegancko wydane blisko 70 przepisów, które zebrano wśród gospodyń oraz gospodarzy – głównie z okolic Sztumu i Kwidzyna. W obszernym wstępie została przedstawiona historia regionu i kulinariów od XIX wieku do czasów współczesnych.
Książka zawiera wszystkie utwory znanego i nagradzanego twórcy kaszubskiej poezji Benedykta Karczewskiego. Na tom złożyły się zarówno teksty opublikowane w 15 tomikach wierszy oraz dwóch zbiorach przysłów i anegdot, a także kilka wierszy, które nie ukazały się drukiem. Dodatkowo zgromadzono recenzje poszczególnych książek Karczewskiego, a całość zwieńczyło Posłowie redaktora tomu – prof. Tadeusza Linknera. Publikację uzupełnia wkładka prezentująca zdjęcia Autora i jego bliskich z rodzinnego archiwum.
Tomik Chajowi czas składa się z dziewięciu utworów i stanowi poetycki zapis losów autora w latach II Wojny Światowej - od przygotowań do obrony w 1939 roku po wyzwolenie z obozu jenieckiego w Woldenburgu i powrotu w rodzinne strony wiosną 1945 roku, do czego nawiązuje również podtytuł zbioru (Wojenne wspominczi).