

Książka Nie zaklinaj - sprawdzić się może. Legendy i opowieści Kociewia jest wynikiem rzetelnych i z pasją prowadzonych badań terenowych nauczyciela Józefa Ceynowy (1905-1991), rodem z Połczyna w powiecie puckim, dobrze znanego nie tylko na Kaszubach, ale i w innych częściach Pomorza.
W latach 30. i po II Wojnie Światowej zaczął on głębiej interesować się przestrzenią kulturową Kociewia, które przemierzył wzdłuż i wszerz, spisując zasłyszane od tamtejszych mieszkańców historie. Prezentowanych w niniejszej publikacji 25 legend, podań i opowieści, zanim przelanych zostało na papier, krążyło w tradycji oralnej regionu. Wyłaniają się z nich fascynujące dzieje tych ziem, w których zapisali się i Piastowie, i Jagiellonowie, i Krzyżacy, i Niemcy, i ... zwykli mieszkańcy. Zarówno one, jak i będąca ich niemym świadkiem nieskażona przyroda niewątpliwie kształtować mogą wrażliwość oraz rodzić uczucia przywiązania i miłości do rodzinnej przestrzeni. Przestrzeni naznaczonej wieloma ważnymi wydarzeniami historycznymi, o których należy zachować pamięć.
Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku wydał książkę zatytułowaną „Damroka. Olbrzymy, czarodzieje i ludzie”. Egzemplarz zawiera także płytę CD z audiobookiem zrealizowanym z udziałem aktorek i aktorów teatru.
Druga odsłona FISZEK na rynku pomocy edukacyjnych do nauki języka kaszubskiego! GRATIS - nagrania do pobrania z internetu.
Zbiór 80 wierszy dla dzieci pt. „Czë mùcha mô jãzëk” Tomasza Fopke stanowi bogate źródło do pracy edukacyjnej, jak też służyć może młodym recytatorom podczas konkursów „Rodnô Mòwa”, czy „Bë nie zabëc mòwë starków”.
To już piąte wydanie niezwykle popularnego vademecum, prezentującego dzieje kaszubskich i środkowopomorskich zamków oraz ich współczesność.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją będącą pokłosiem wystawy Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Jest ona uzupełnieniem ekspozycji i alternatywą do zapoznania się z niektórymi treściami – legendami - prezentowanymi na wystawie bez wychodzenia z domu.
Pierwszy po zakończeniu II wojny światowej, przygotowany w języku polskim, zbiór starych ludowych podań Kaszubów znad jezior Łebsko i Gardno, powszechnie znanych jako Słowińcy.
W wieczornej mgle to zbiór ponad 120 podań, legend, bajek i baśni spisanych przed laty przez ks. dr. Bernarda Sychtę i zamieszczonych w jego siedmiotomowym Słowniku gwar kaszubskich na tle kultury ludowej. Podania te, zaprezentowane w dwóch językach – po kaszubsku i po polsku, ukazują bogactwo kulturowe ludu kaszubskiego, jego wierzenia i życie duchowe.