Nie zaklinaj – sprawdzić się może! Legendy i opowieści z Kociewia
Książka Nie zaklinaj - sprawdzić się może. Legendy i opowieści Kociewia jest wynikiem rzetelnych i z pasją prowadzonych badań terenowych nauczyciela Józefa Ceynowy (1905-1991), rodem z Połczyna w powiecie puckim, dobrze znanego nie tylko na Kaszubach, ale i w innych częściach Pomorza.
W latach 30. i po II Wojnie Światowej zaczął on głębiej interesować się przestrzenią kulturową Kociewia, które przemierzył wzdłuż i wszerz, spisując zasłyszane od tamtejszych mieszkańców historie. Prezentowanych w niniejszej publikacji 25 legend, podań i opowieści, zanim przelanych zostało na papier, krążyło w tradycji oralnej regionu. Wyłaniają się z nich fascynujące dzieje tych ziem, w których zapisali się i Piastowie, i Jagiellonowie, i Krzyżacy, i Niemcy, i ... zwykli mieszkańcy. Zarówno one, jak i będąca ich niemym świadkiem nieskażona przyroda niewątpliwie kształtować mogą wrażliwość oraz rodzić uczucia przywiązania i miłości do rodzinnej przestrzeni. Przestrzeni naznaczonej wieloma ważnymi wydarzeniami historycznymi, o których należy zachować pamięć.
Zobacz także
-
W wieczórny dôce. Niestwòrzoné pòwiôstczi z...Cena 28,57 zł
-
W widze dnia. Gôdczi i bôjczi z Kaszëbsczi / W...Cena 28,57 zł
-
W krôjnie kaszëbsczich brawãdów (W krainie...Cena 28,57 zł
-
Gadki Rozaliji. Felietony zebraneCena 19,05 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Druga odsłona FISZEK na rynku pomocy edukacyjnych do nauki języka kaszubskiego! GRATIS - nagrania do pobrania z internetu.
Damroka. Olbrzymy, czarodzieje i ludzie + CD
Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku wydał książkę zatytułowaną „Damroka. Olbrzymy, czarodzieje i ludzie”. Egzemplarz zawiera także płytę CD z audiobookiem zrealizowanym z udziałem aktorek i aktorów teatru.
1Zbiór najpiękniejszych legend z terenu Kaszub. Opracowane przez nauczyciela – regionalistę, przeznaczone są dla młodego czytelnika i z powodzeniem mogą być wykorzystywane w szkole.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją będącą pokłosiem wystawy Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Jest ona uzupełnieniem ekspozycji i alternatywą do zapoznania się z niektórymi treściami – legendami - prezentowanymi na wystawie bez wychodzenia z domu.
Produkty w tej samej kategorii:
Wznowienie książki w 2020 roku to efekt współpracy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Książkę wzbogacono o płytę - utwór Jana Patocka czyta Tomasz Fopke.
Kolorowa książeczka dla dzieci z pięknymi, dużymi ilustracjami. Część dochodu ze sprzedaży zostanie przekazana na rzecz Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci.
O czary mógł zostać oskarżony każdy, niezależnie od płci, wieku czy pochodzenia. Ofiarami najczęściej padały jednak kobiety. Według Heinricha Kramera i Jakoba Sprengera, autorów Malleus Maleficarum – słynnego podręcznika dla łowców czarownic napisanego w 1486 roku – czarownicą mogła zostać każda kobieta, zarówno ta zajmująca się zielarstwem lub medycyną, jak i pobożna mniszka. Czarownice z Prus i Pomorza przybliżają Czytelnikom losy oskarżonych, którzy zostali postawieni przed trybunałem sądowym, torturowani i skazani za rzekome konszachty z diabłem.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją będącą pokłosiem wystawy Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Jest ona uzupełnieniem ekspozycji i alternatywą do zapoznania się z niektórymi treściami – legendami - prezentowanymi na wystawie bez wychodzenia z domu.