

Zaklęta stegna to tajemnicza droga kaszubska, która zaprowadzi was w krainę bajki. Krocząc nią wytrwale, przenosić się będziemy w zaczarowany świat baśni, pełen dziwów i niespodzianek.
Wszystko może się tam zdarzyć, wszystko spełnić, bo też kraj to niezwykły i niemniej kolorowy niż wasze sny. To, co w zwyczajnym świecie niemożliwe - tu okaże się prawdą, ową niezwykłą prawdą baśniową.
Ilekroć sięgać będziecie po zbiory kaszubskich baśni zawsze dróżka ta będzie się wydłużać, ukazując Wam coraz to nowe miejsca i zdarzenia. Kraina stolemów i syrenek to obszar daleki i bliski zarazem. Daleki, kiedy mówią o nim, że za siedmioma górami i rzekami, bliski zaś, gdy padają nazwy znanych wiosek i osiedli, miast i miasteczek.
Nikt nie zna autorów poszczególnych bajek i podań, legend i baśni, toteż zwykło się mówić, że stworzył je lud kaszubski. Niech mi będzie wolno wierzyć, że ci z Was, którym nie obca jest kaszubszczyzna, czytać będą niniejsze teksty w oryginale, a nie w przekładzie na literacką polszczyznę. Nawet jeśli sprawiać Wam to będzie początkowo nieco trudu, ręczę, że trud ten po stokroć się będzie opłacał. Najlepsze bowiem tłumaczenie nie zdoła nigdy oddać tego, co w tych bajkach najbardziej swojskie i nieuchwytne, bo przecież ulotne i zwiewne, jak mgła nad modrą kaszubską krainą.
Jerzy Samp
Książeczka kreatywna w języku kaszubskim dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkoły podstawowej. Książka opowiada historię małej Oli, która poznaje otaczający ją świat. Całość ilustrowana kolorowymi rysunkami autorstwa Kaliny Tomkowiak-Kozak.
Szalk bëlnégò Kaszëbë to nieodłączny element stroju podczas kaszubskich imprez, nie tylko sportowych.
Książka, która trafiła do Czytelników z okazji 150-tej rocznicy osadnictwa kaszubskiego w Ontario jest kolejną taką monografią w literaturze polskiej.
Najnowszy podręcznik do nauki języka kaszubskiego przeznaczony dla klasy 5. Podręcznik z płytą CD.
Drogie dzieci,
czy znacie tajemniczych mieszkańców bytowskiego zamku? A może chcielibyście poznać niezwykłą historię pojawienia się zagadkowych przybyszy? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie to opowiadanie.
2Zbiór 16 wierszowanych bajek w kaszubskiej i polskiej wersji językowej to doskonała pamiątka z Kaszub oraz zaproszenie dla wszystkich do zabawy i nauki języka kaszubskiego. Bajki, jak wymaga tego gatunek, niosą też ponadczasowe przesłanie, iż dobro zawsze zwycięża.
Werónka nad mòrzã to kolorowa książeczka dla dzieci oraz ich rodziców lub dziadków, którzy potrafią wygospodarować chociaż kilka chwil na wspólne rodzinne czytanie. Przedstawia historię małej dziewczynki, która wyjeżdża na wakacje nad morze.
Powieść Jana Drzeżdżona (1937–1992), jednego z najważniejszych pisarzy literatury kaszubskiej, ukazująca przemiany głównej bohaterki, zapatrzonej wiernie w obraz idealnego ojca. Kolejne wydarzenia pozbawiają ją dziecięcego, naiwnego spojrzenia na świat, a spotkani ludzi skłaniają do refleksji na temat dobra i zła. Wszystko to utrzymane jest w baśniowej atmosferze, gdzie sny przeplatają się z rzeczywistością, a zjawy spoza naszej codzienności są równie ważne, co napotkani tu i teraz. Bohaterka przenosi się ze swoich miejsc, rodzinnego domu, okolic i tradycji za ocean, gdzie jej oczy i dusza otwierają się na zupełnie nowe doznania, by powrócić do swoich, niosąc ratunek, dzięki pewnej bursztynowej szkatułce, w której zaklęta jest „moc zielonej wyspy”…