• Kaczczi
  • Kaczczi
  • Kaczczi
  • Kaczczi
  • Kaczczi

Kaczczi (Kaczki)

30,00 zł
Brutto Cena nie uległa zmianie

Powieść Krystyny Lewny – Kaczczi, jest zapisem etapów odkrywania nizin i głębin ludzkiej natury. Nie są to wejrzenia przynoszące psychiczne czy intelektualne zadowolenie, ale może właśnie okrutne rozprawienie się z własnymi ograniczeniami i złudzeniami przynosi człowiekowi autentyczny obraz własnego „ja”?

Ilość

 

W realistycznym wymiarze powieści kaczki współtworzą obraz gospodarskiej codzienności Gity i Czeszka, głównych bohaterów utworu, i wchodzą w skład zwykłych ludzkich zabiegów o pożywienie. Narrator dokładnie ukazuje wszystkie z tych elementów kaczego istnienia, ani przez chwilę nie prowadząc swej opowieści ku sentymentalnym sferom wiejskiej arkadii. Nie poprzestaje również na neutralnych konstatacjach dotyczących sposobów hodowli.

Kaczki jako element realistyczny świata przedstawionego powieści Lewny to jednak nie wszystko. Obecność ptaków jest również widoczna głębiej: w sposobie bycia bohaterów, ich instynktach czy zachowaniach społecznych.  Ten zwierzęcy aspekt nie jest przypadkowy, a wynika z estetyki naturalizmu, aby odkryć społeczno-zwierzęcą naturę człowieka, jego biologiczne zdeterminowanie i fizjologiczne ograniczenie. W powieści sytuacja po sytuacji ukazane są twardość i bezwzględność praw natury.

Z powieści Krystyny Lewny wyłania się ponury obraz nieuchronności bólu życia i skazania na swą biologiczną naturę. Narracja utworu jest „rzeczowa” bez dodatków symbolizmu, nie ma tutaj również elementów poetyzowania. Nie oznacza to, że kaszubska pisarka poprzestaje na opisach fizjologii życia organizmu. Ona pokazuje, że wspomnienia lub marzenia jej bohaterów literackich nie są w stanie ich uwolnić od najbardziej pierwotnych pragnień i popędów.

Indeks : 571 9788362137831

Opis:

Format:
15,5 x 21,5 cm
Język:
kaszubski
Liczba stron:
2021
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Miejsce i rok wydania:
2021 Gdańsk

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Sylwa kaszubskie

Sylwa kaszubskie to formy różnorodne, otwarte, nieco zaczepne... Napisane zostały głównie po to, aby zanotować wydarzenia kultury i wstępnie je ocenić. Sylwa mają również inspirować na przyszłość. Ta książka to zapis jednego z etapów drogi, która ciągle się rozwija...

Cena 30,00 zł

Gadki Rozaliji. Felietony zebrane

"Kociewskie Gadki Rozaliji", to zbiór felietonów napisanych w gwarze kociewskiej. Praca powstała w oparciu o teksty, które publikowane były wcześniej w lokalnych periodykach: m.in. w "Pomeranii" czy starogardzkiej "Gazecie Kociewskiej".

Cena 20,00 zł
ZYMK. Zsziwk 11
  • Obecnie brak na stanie

ZYMK. Zsziwk 11

Plon i jubileusz działalności młodych twórców kaszubskich przez ostatnie 20 lat, skupionych w grupie literackiej ZYMK. 

Cena 22,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio