• Nowy

Bënë bùten, Stanisław Janke

30,00 zł
Brutto Cena nie uległa zmianie

Nônowszô pòwiesc jednégò z nôwikszich méstrów kaszëbsczi lëteraturë to wôrtnô lektura dlô tëch, co chcą pòznac warënczi, w jaczich żëlë lëdze na Kaszëbach w cządze PRL-u, ale téż dlô wszëtczich lubòtników dobri prozë.  

 

Ilość

Akcjô romana Bënë bùten dzeje sã na przełómanim szescdzesątëch i sétmëdzesątëch lat XX wiekù, to je wnenczas, czej aùtór (ùrodzony w 1956 rokù) przeżiwôł swòje dzecné lata w Lëpùszu i òkòlim. W ksążce je widzec i czëc pòmión jegò żëcowëch doswiôdczeniów, a sóm Stanisłôw Janka pòdczorchiwô, że wiele je w ti pòwiescë aùtiobiograficznëch mòtiwów.

Przédny heroja Ceszk Drgas je sënã szewca i mieszkô w kaszëbsczi wsë – Dibòwie. W romanie je òpisóné szczestlëwé, chòc dosc biédné dzectwò Ceszka, jegò relacje ze starszima, drëchama ze szkòłë i szkólnyma. Nie felëje wëjimków tikającëch sã kaszëbiznë, jakô je wôżnym dzélã żëcégò niejednëch bòhaterów ksążczi. Jak w kòżdim romanie Janczi, téż w Bënë bùten wôżné je dozdrzeniwanié heroji dokazu. Nie je òno przemikłé cerpienim i kòmùdą, bò knôp mô wkół se kòchającëch starszich i wiele żëcznëch lëdzy, a Dibòwò je pòkôzóné wnet jak miticznô szczestlëwô Arkadiô.

Indeks : 212 978-83-7591-950-9

Opis:

Format:
13x20cm
Język:
polski
Liczba stron:
124
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Region
Miejsce i rok wydania:
2023

Specyficzne kody :

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Sylwa kaszubskie

Sylwa kaszubskie to formy różnorodne, otwarte, nieco zaczepne... Napisane zostały głównie po to, aby zanotować wydarzenia kultury i wstępnie je ocenić. Sylwa mają również inspirować na przyszłość. Ta książka to zapis jednego z etapów drogi, która ciągle się rozwija...

Cena 30,00 zł

Droga wòlnëch lëdzy (Droga wolnych ludzi)

Starą Mùzeùm Kaszëbskò-Pòmòrsczi Pismieniznë i Mùzyczi we Wejrowie a Gminowégò Dodomù Kùlturë w Lëzënie wëszedł smarą kaszëbsczi roman fantazy „Droga wòlnëch lëdzy” napisóny bez Adama Hébla. W krajach Naszinie żëje wiele rasów, jaczich pòzwë są znóné z kaszëbsczich bôjków a legeńdów, m.jin. Bòrówcowie, Mùmacze, Krôsniôcë, Trzãsëwidzë, le nijak nie je to roman dlô dzecy…

Cena 30,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio