
Naklejka Kaszëbë
Prostokątna naklejka z Gryfem i napisem Kaszëbë.
Ciekawy akcent promujący Kaszuby.
W powieści obserwujemy życie Gùsta Kaszëbòwsczégò (pol. Augustyn Kaszubowski) od chwili narodzin w roku 1908, przez dzieciństwo i młodość w dwudziestoleciu międzywojennym, po wyzwania dorosłości, z jakimi przychodzi mu się zmierzyć w czasie II wojny światowej i w pierwszej dekadzie lat powojennych.
Nazwisko bohatera jest dla czytelnika wyraźnym sygnałem, że powieściowa postać to w istocie everyman, każdy Kaszuba i każdy człowiek.
"Cësk" tematyką nie odbiega zbytnio od tego, o czym Janke pisał wcześniej. Kolejny raz wracamy do wielkiego, właściwie niewyczerpalnego tematu: człowiek wobec Historii.
Najnowsza powieść Stanisława Jankego, mając w sobie silny czynnik uogólniający i typizujący, daje się również czytać w wymiarze identyfikacyjnym. Najważniejsza sprawa to autorsko przedstawiany faktor kaszubski, widoczny w opisie relacji społecznych, politycznych, ekonomicznych czy kulturowych rozgrywających się od początku XX w. do połowy lat pięćdziesiątych. Choć nie są one ujęte w kompletnym porządku filozoficznym czy historycznym, to jednak sekwencje egzystencjalne czy biograficzne postaci powieści przynoszą ze sobą określony obraz kaszubszczyzny. Janke pozwala sobie nawet na swoiste, szkicowe portretowanie niektórych działaczy kaszubskich. Tak się dzieje w przypadku kilkakrotnego nawiązywania do postaci burmistrza Wejherowa z czasu międzywojnia Teodora Bolduana. Widać to również w tych scenach powieści, kiedy narrator-taksówkarz spotyka się z pasażerami, wśród których można rozpoznać Stefana Fikusa czy Józefa Ceynowę. W jeszcze innych momentach utworu postaci wspominają m.in. o Walentym Dąbrowskim, Józefie Hallerze, Alicji Kotowskiej, Leonie Heyce, Edmundzie Roszczynialskim, Kazimierzu Bieszku i Augustynie Westphalu.
Łącznie sceny z rzeczywistości rozgrywającej się przed II wojną światową i po niej pozwalają zaprezentować Gùsta jako bohatera o podwójnej: kaszubskiej i polskiej tożsamości. W czasach pokoju, w sytuacjach rodzinnych i codziennych główny bohater zawsze się określa jako Kaszuba. Natomiast wobec totalitaryzmu faszystowskiego lub komunistycznego odnajduje wspólnotę myśli i działania z polskimi patriotami. Tożsamościowa podwójność nie jest dla Gùsta czymś problematycznym i piętnującym. To raczej osoby spoza Kaszub mają trudności ze zrozumieniem takiej identyfikacji. Dla Jankego ważne było pokazanie kaszubskości w codziennych wyborach życiowych, w działaniu, bez patosu i rozterek ideowych. Jego bohater mimo niesprzyjających warunków zewnętrznych chce żyć w zgodzie ze światem i samym sobą, chociaż w czasach, kiedy nacjonalizmy i nieludzkie ideologie są u władzy, utrzymywanie podmiotowości jest prawie niemożliwe. Są wszakże ludzie, którzy to czynili, i właśnie o nich warto pamiętać. Gùst Kaszubowski to przykład człowieka ciężko doświadczanego przez los, ale gotowego walczyć o siebie i swoją tatczëznã.
Indeks : 277 978-83-62137-63-3
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Prostokątna naklejka z Gryfem i napisem Kaszëbë.
Ciekawy akcent promujący Kaszuby.
W wieczornej mgle to zbiór ponad 120 podań, legend, bajek i baśni spisanych przed laty przez ks. dr. Bernarda Sychtę i zamieszczonych w jego siedmiotomowym Słowniku gwar kaszubskich na tle kultury ludowej. Podania te, zaprezentowane w dwóch językach – po kaszubsku i po polsku, ukazują bogactwo kulturowe ludu kaszubskiego, jego wierzenia i życie duchowe.
Zwierzęta na zaklętej stegnie / Zwierzãta na zaklãti stegnie
Powieść Krystyny Lewny – Kaczczi, jest zapisem etapów odkrywania nizin i głębin ludzkiej natury. Nie są to wejrzenia przynoszące psychiczne czy intelektualne zadowolenie, ale może właśnie okrutne rozprawienie się z własnymi ograniczeniami i złudzeniami przynosi człowiekowi autentyczny obraz własnego „ja”?
Gôdczi wùje Léòna dzél II i jiné dokazë. Jest to druga książka z zebranymi felietonami i opowieściami Jerzego Hoppe, które wcześniej drukowane były m.in. w piśmie „Rëmskô Klëka”.
Ùrwónô spiéwa. Pòwiesc z czasu kaszëbsczégò pòzytiwizmù - powieść Jana Rompskiego, która ukazała się drukiem po latach - w lutym 2021 roku. W 2018 roku o tym niezwykle ciekawym materiale - wówczas rękopisie - pisał Artur Jabłoński, który wspólnie z Maciejem Bandurem podjął się przygotowania materiału do druku:
Piętnastoletni chłopiec spędza osiem miesięcy w Jastarni na Helu, gdzie mieszka w chacie rybaka i ściśle współżyje z jego rodziną. Książka budzi zainteresowanie morzem i jego ludnością. Zaznajamia z twardymi warunkami życia i pracy rybaków, uczy dla niej szacunku. Praca i zrozumienie życia innych ludzi występują jako czynniki kształcące moralną i fizyczną stronę jednostki.