
Wielki Słownik POLSKO-KASZUBSKI Tom IV RŚ
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.
„Bitwa trwa" to zbór opowiadań o przeżyciach autora na frontach II wojny światowej.
Autor, znany pisarz, brał udział w II wojnie światowej, walcząc na wielu frontach, począwszy od kampanii wrześniowej. Służył w armii lądowej, w jednostkach spadochronowych, w marynarce wojennej na Zachodzie, był we Francji, Norwegii, W. Brytanii, we Włoszech. Jest kawalerem Orderu Virtuti Militari. Jego przeżycia z tego okresu są tematem zbioru opowiadań „Bitwa trwa", którego trzy wydania rozeszły się bardzo szybko. Obecne, czwarte wydanie, uzupełnione, kilkoma nowymi opowiadaniami daje Czytelnikowi rozszerzony obraz wojennych peregrynacji polskiego żołnierza w kraju i na Zachodzie.
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.
Książka „Jak Bądkowski ze Słomczyńskim. Literackie listy z pieprzem” to zbiór listów dwóch przyjaciół, literatów, działaczy ruchu oporu z czasów II wojny światowej i PRL – Lecha Bądkowskiego i Macieja Słomczyńskiego.
Ùrwónô spiéwa. Pòwiesc z czasu kaszëbsczégò pòzytiwizmù - powieść Jana Rompskiego, która ukazała się drukiem po latach - w lutym 2021 roku. W 2018 roku o tym niezwykle ciekawym materiale - wówczas rękopisie - pisał Artur Jabłoński, który wspólnie z Maciejem Bandurem podjął się przygotowania materiału do druku:
"Mowa milczenia" to powieść o losach Kaszub i Kaszubów, na podstawie historii jednej z mieszkanek Sierakowic, Jadwigi Piepiórki.
literatura obyczajowa, romans
Niniejsza książka przypomina po trochu nieco znaną z XIX i XX wieku, nie tylko na innych ziemiach polskich, także na Pomorzu, literaturę antyalkoholową, będącą wyrazem ruchu trzeźwościowego, obecnego również w Niemczech, którego wyrazem były Bractwa Trzeźwości.
"Zolojka. Powieść z nadmorskiej Polski" to według Autora, pierwsza prawdziwie morska polska powieść opowiadająca o życiu, zwyczajach i pracy mieszkańców Jastarni w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i dostępu do morza.