Mój z mòją (Mój z moją)
Krystyna Lewna, laureatka Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2018, zdobywczyni nagród w konkursach prozatorskich im. Jana Drzeżdżona najchętniej opisuje sytuacje społecznego wykluczenia, upadek tradycji rodzinnych, karierowiczostwo, materializm, powszechną zazdrość, agresję i nienawiść. Najnowszy tom utworów Lewnej to nade wszystko świat kobiet ukazanych w naturalistycznym świetle…
Najnowszy tom utworów Lewnej to nade wszystko świat kobiet ukazanych w naturalistycznym świetle… Pokrzywdzonych, zagubionych, marzących i walczących o siebie. Nie są bierne, lecz ich wychowanie, otoczenie i samoograniczenie sprawiają, że spędzają życie na rutynowych czynnościach i odgrywaniu ról społecznych córek, matek lub matron. Chciałyby odmienić swoje życie, ale czy jest to możliwe w świecie fizycznej i psychicznej dominacji mężczyzn lub w uścisku bezwzględnych stosunków ekonomicznych? Chciałyby prawdziwej, erotyczno-duchowej miłości, która daje poczucie sensu życia i radości dnia codziennego, lecz czy z podporządkowania się decyzji rodziny i aktów własnej niedojrzałości może wyniknąć coś wyzwalającego?
Indeks : 466 978-83-62137-11-4
Opis:
- Format:
- 15x21cm
- Język:
- kaszubski
- Liczba stron:
- 150
- Oprawa:
- miękka
- Wydawca:
- Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
- Miejsce i rok wydania:
- Gdańsk 2019
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Zobacz także
-
Rómka & Tómka przecywiónka. FelietonyCena nie uległa zmianie
-
Gadki Rozaliji. Felietony zebraneCena 19,05 zł
-
Gawędy o ludziach i książkachCena 28,57 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Książka składa się z dwóch części:
- „Światy możliwe Jana Drzeżdżona” pod redakcją Daniela Kalinowskiego
- „Pamięci Jana Drzeżdżona” pod redakcją Janiny Borchmann i Bartłomieja Wiszowatego
Książka poświęcona jest życiowym i ideologicznym drogom Młodokaszubów. Zawiera szkice biograficzne ponad 30 postaci, które współtworzyły ruch młodokaszubski.
Drëkòwóné tu tekstë dałobë sã ùjąc pòd òglowim titlã: Wôżniészé (spòdlowé) zagadnienia wiédzë ò kaszëbsczim jãzëkù.
Starą Mùzeùm Kaszëbskò-Pòmòrsczi Pismieniznë i Mùzyczi we Wejrowie a Gminowégò Dodomù Kùlturë w Lëzënie wëszedł smarą kaszëbsczi roman fantazy „Droga wòlnëch lëdzy” napisóny bez Adama Hébla. W krajach Naszinie żëje wiele rasów, jaczich pòzwë są znóné z kaszëbsczich bôjków a legeńdów, m.jin. Bòrówcowie, Mùmacze, Krôsniôcë, Trzãsëwidzë, le nijak nie je to roman dlô dzecy…
Produkty w tej samej kategorii:
Opracowana przez Aleksandrę i Dariusza Majkowskich historia małego Remusa i jego przygód.
"Legenda o pustelniku" - jedno z najciekawszych opowiadań Lecha Bądkowskiego. Wycofana przez cenzurę ze zbioru opowiadań "Połów nadziei" w końcu lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wydana w następnych latach. Piękna, pełna metafor opowieść o człowieku powracającym do swej ojczyzny. Po latach można zaryzykować tezę, że autor pisał o samym sobie.
Felietony publikowane w miesięczniku "Pomerania" w latach 2013-2019
"Poezja i proza kaszubska" - 17 tom z serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich