

Krystyna Lewna, laureatka Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2018, zdobywczyni nagród w konkursach prozatorskich im. Jana Drzeżdżona najchętniej opisuje sytuacje społecznego wykluczenia, upadek tradycji rodzinnych, karierowiczostwo, materializm, powszechną zazdrość, agresję i nienawiść. Najnowszy tom utworów Lewnej to nade wszystko świat kobiet ukazanych w naturalistycznym świetle…
Najnowszy tom utworów Lewnej to nade wszystko świat kobiet ukazanych w naturalistycznym świetle… Pokrzywdzonych, zagubionych, marzących i walczących o siebie. Nie są bierne, lecz ich wychowanie, otoczenie i samoograniczenie sprawiają, że spędzają życie na rutynowych czynnościach i odgrywaniu ról społecznych córek, matek lub matron. Chciałyby odmienić swoje życie, ale czy jest to możliwe w świecie fizycznej i psychicznej dominacji mężczyzn lub w uścisku bezwzględnych stosunków ekonomicznych? Chciałyby prawdziwej, erotyczno-duchowej miłości, która daje poczucie sensu życia i radości dnia codziennego, lecz czy z podporządkowania się decyzji rodziny i aktów własnej niedojrzałości może wyniknąć coś wyzwalającego?
Indeks : 466 978-83-62137-11-4
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Pusta noc to niezwykły i wciąż żywy na Kaszubach obyczaj. Dotyczy on ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłej osoby, kiedy to ludzie gromadzą się w domu nieboszczyka, aby odmówić tam różaniec. Po odmówieniu modlitwy zgromadzeni jednak nie odchodzą do swoich domów. Pozostają w domu żałoby, aby do rana śpiewać pieśni pustonocne.
Książka składa się z dwóch części:
- „Światy możliwe Jana Drzeżdżona” pod redakcją Daniela Kalinowskiego
- „Pamięci Jana Drzeżdżona” pod redakcją Janiny Borchmann i Bartłomieja Wiszowatego
Zbiór bajek i baśni napisanych w języku kaszubskim.
Redakcji i wyboru bajek dokonała Bożena Ugowska, ilustracje wykonała Natalia Krzyżanowska.
Powieść Krystyny Lewny – Kaczczi, jest zapisem etapów odkrywania nizin i głębin ludzkiej natury. Nie są to wejrzenia przynoszące psychiczne czy intelektualne zadowolenie, ale może właśnie okrutne rozprawienie się z własnymi ograniczeniami i złudzeniami przynosi człowiekowi autentyczny obraz własnego „ja”?
Wielowątkowa powieść, która przenosi nas w świat wsi kaszubskiej, północnych Kaszub przełomu XIX i XX wieku. Wydanie tej powieści zbiega się z 40- leciem jej napisania.
Z niemieckiego tłumaczył Bogdan Kiebzak Opracowanie: Mirosław Ossowski Wstęp i wybór zdjęć: Józef Borzyszkowski. Większość opowiadań dotyczy lat 1941-1945, autor przedstawia w nich przymusową pracę w czasie wojny w placówce handlowej, ćwiczenia paramllitarne, przygotowania do obrony Gdańska, sytuację jeńców wojennych.
Główna nagroda w edycji książki pomorskiej
(szkice historyczne) COSTERINA 2011
Wznowienie najgłośniejszej i najbardziej znanej "wdzydzko-kaszubskiej" powieści Róży Ostrowskiej. Lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników "kaszubskiego morza".