Hanesk

37,14 zł
Cena nie uległa zmianie

Wznowiony przez Wydawnictwo Region zestaw powieści Jana Piepki. W skład zestawu wchodzi sześć znanych powieści kaszubskiego literata: Purtkowe stegny, Hanesk, Szumiące wrzosy, Dzierzby w głogach, Cisza, Komu przypisano miłość... 

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Druga z książek Piepki ukazała się w rok po Purtkowych stegnach i nawiązuje do nich formą (to powieść składająca się z dziesięciu zazębiających się ze sobą historii ułożonych w porządku chronologicznym). Również niektórzy bohaterowie to postaci znane z kart Purtkowych stegien. Innowacją jest umiejscowienie akcji większości tych opowieści w dobrze znanej autorowi przestrzeni Północnych Kaszub  –  okolicach Pucka i Wejherowa. Hanesk ma także ważny rys autobiograficzny, bowiem dotyka okresu międzywojnia i hitlerowskiej okupacji, które Piepka doskonale pamięta z lat dziecięcych i młodości. Jego powieściowym alter ego jest chłopiec Jan Grotka, którego oczami czytelnik obserwuje wydarzenia końca lat 30. i okupacji. Wielkim walorem powieści jest wykorzystanie przez Piepkę bogactwa lokalnej, kaszubskiej tradycji gawędziarskiej, którą umiejętnie wplata w narrację o losach tytułowego Haneska i młodego Janka. Książka nie jest wolna od ideowego zaangażowania  –  pojawiają się w niej także wątki związane z wyzyskiem chłopów i robotników oraz walką klasową  –  nie umniejsza to jednak walorów Haneska jako najszerszej dotąd prezentacji międzywojennego obrazu Kaszub.

 

Indeks : 026 9788375919356

Opis:

Oprawa:
miękka
Wydawca:
Region
Format:
14x20cm
Język:
polski
Liczba stron:
336
Miejsce i rok wydania:
2023

Specyficzne kody :

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Dzierzby w głogach

Tragiczna i niejednoznaczna w swojej wymowie opowieść o wojennych losach Jerzego Dzierzby, młodego chłopaka spod Kartuz, który wbrew własnym przekonaniom, w niemieckim mundurze, trafia na front wschodni. To trudne doświadczenie tysięcy Pomorzan jest dla Piepki kanwą do opowiedzenia o zagmatwanych losach mieszkańców Kaszub, wśród których podziały etniczne i narodowościowe przebiegały nie tylko między sąsiadami z tej samej wsi, ale też na wskroś rodzin. To także próba ukazania wyborów moralnych, przed jakimi przyszło im stanąć w obliczu wojny i poszukiwań ludzkiego wyjścia z tego uwikłania – odpowiedzenia sobie na pytania: kim jestem i co decyduje o moim człowieczeństwie.

Cena 37,14 zł
Mój z mòją (Mój z moją)

Krystyna Lewna, laureatka Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2018, zdobywczyni nagród w konkursach prozatorskich im. Jana Drzeżdżona najchętniej opisuje sytuacje społecznego wykluczenia, upadek tradycji rodzinnych, karierowiczostwo, materializm, powszechną zazdrość, agresję i nienawiść. Najnowszy tom utworów Lewnej to nade wszystko świat kobiet ukazanych w naturalistycznym świetle…

Cena 23,81 zł
Ławica ryb

Powstała przed 1970 rokiem i niepublikowana dotąd Ławica ryb Wandy Brzeskiej to epicki obraz społeczności rybackiej Kaszub Północnych połowy XIX wieku. Fabuła powieści osnuta jest wokół tragicznego wydarzenia – głodu spowodowanego zamarznięciem morza i odejściem ławicy ryb na dalekie wody. W obliczu tego dramatu maszopi podejmują trudną walkę o życie mieszkańców wsi.

 

Cena 30,48 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio