- Nowy
Poezja i proza kaszubska, Alojzy Nagel
"Poezja i proza kaszubska" - 17 tom z serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich
Do XVII tomu BPK
Tom XVII Biblioteki Pisarzy Kaszubskich zawiera twórczość i naukową analizę
tekstów Alojzego Nagla (1930 - 1998). W pierwszej części tomu przedstawiono
opracowanie historyczne (Józef Borzyszkowski, Alojzy Nagel – próba portretu
wybitnego kaszubskiego poety i pisarza), historycznoliterackie (Daniel Kalinowski,
Literatura prostoty. O twórczości Alojzego Nagla) i językoznawcze ( Marek Cybulski,
Język Alojzego Nagla – analiza i zasady standaryzacji), natomiast w części drugiej, w
dwu wersjach: oryginalnej i zestandaryzowanej, zawarto teksty twórcy: poezję z
tomów: Procëm nocë, Cassubia fidelis, Astrë, Szadi Władi, Òdemkni dwiérze; oraz
prozę, przeznaczoną dla młodego czytelnika, ze zbiorów: Nënka Roda i ji dzôtczi,
Cëdowny wzérnik, Dzéwczã i krôsniãta.
Zobacz także
-
Jan Drzeżdżon. Twórczość KaszubskaCena 33,33 zł
-
Jan Piepka. Twórczość lirycznaCena 33,33 zł
-
Twórczość kaszubskojęzyczna, Alojzy BudziszCena 33,33 zł
-
Twórczość liryczna - Stanisław PestkaCena 33,33 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Obecność kultur skandynawskich w przestrzeni cywilizacyjnej Pomorza i Kaszub jest czymś oczywistym. Można ją rozpatrywać w porządku historycznym, literackim, językowym, religioznawczym czy socjologicznym, a w każdym z tych aspektów jest bardzo wiele do ustalenia i to z różnych perspektyw narodowych czy językowych. Oczywiście sporo kwestii kulturowych zostało już omówionych, na co autorzy poszczególnych artykułów zawartych w przedstawianym dzisiaj uwadze czytelników tomie ukazują liczne dowody..
Monografia autorska Grzegorza Schramkego to praca bardzo potrzebna. Pozwala czytelnikom poznać paletę możliwości artystycznych literatury kaszubskojęzycznej, daje również wgląd w to, jak liczny jest to szereg twórców i jak różna tematyka jest przez nich wyrażana. Praca ukazuje nade wszystko zjawiska trzydziestu pięciu lat (1981-2015), ale żeby je dokładniej objaśnić, sięga się do wydarzeń wcześniejszych i późniejszych aniżeli zaznaczone ramy, co pozwala zaobserwować jak fascynująca jest tradycja literacka języka kaszubskiego. Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu do tematu, Schramke snuje opowieść wyważoną, precyzyjną i inspirującą do własnych lektur.
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.
Adela Kuik-Kalinowska – związana od zawsze z Kaszubami: urodziła się w Bytowie, wychowała w Rekowie. Z zawodu: profesor nauk humanistycznych. Autorka książek i studiów poświęconych twórczości C. Norwida, literaturze kaszubskiej, a także sztuce buddyjskiej. Laureatka australijskiej Fundacji „Polcul” za działania naukowo-kulturalne w sferze ochrony języka kaszubskiego. Debiutowała tomem wierszy Z pòla dodóm /Ze świata w dom, Gdańsk 2018. Autorka tomu poezji Pòwid miesąca / Poświata księżyca, Gdańsk 2020. Prywatnie: żona i mama. Miłośniczka podróży, zwłaszcza dalekich, a czasem bliskich. Inspiracją dla jej twórczych działań jest natura i sztuka oraz tradycja. W wolnych chwilach liczy gwiazdy i pije herbatę z dzikiej róży…
Produkty w tej samej kategorii:
Opracowanie i przypisy: Hanna Makurat
Wstęp: Józef Borzyszkowski, Adela Kuik-Kalinowska,
Hanna Makurat
Publikacja zawiera zbiór utworów Bolesława Leśmiana, polskiego poety i prozaika przetłumaczonych na język kaszubski. Tłumaczenia podjęła się Ida Czaja, poetka, nauczycielka, tłumaczka i recytatorka. Wiersze cechuje osobliwy język, pełen neologizmów i metafor. W książce zawarto posłowie prof. Jerzego Tredera.
opr. J. Borzyszkowski
Książka wydana z okazji jubileuszu 50-lecia Federacyjnej Unii Europejskich Grup Etnicznych