Twórczość liryczna - Stanisław Pestka
Kolejny tom z serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich.
W pierwszej części zawarto artykuły:
- Józefa Borzyszkowskiego, Stanisław Pestka – Jan Zbrzyca (1929-2015). Szkic do portretu dziennikarza – publicysty, działacza, poety i pisarza kaszubskiego;
- Adeli Kuik-Kalinowskiej, W kaszubskim mateczniku. Stanisław Pestka – poeta kultury, filozof i wizjoner;
- Bożeny Ugowskiej, Cechy języka poezji Jana Zbrzycy (Stanisława Pestki) – zarys problematyki.
W drugiej części zostały umieszczone tomiki poetyckie: Południca; Wizrë i duchë; Wieczórny widnik w dwóch wersjach: wydania oryginalne (w pisowni języka kaszubskiego czasów, kiedy pojawiały się drukiem) oraz w zapisie standaryzowanym (wedle aktualnych postanowień i praktyki zapisu języka kaszubskiego sformalizowanych postanowieniami Rady Języka Kaszubskiego). Łącznie w XIV tomie Biblioteki Pisarzy Kaszubskich opublikowanych zostało kilkadziesiąt lirycznych form literackich jednego z najważniejszych poetów kaszubskich.
Zobacz także
-
Wieczórny widnik (Wieczorny horyzont)Cena 21,90 zł
-
Z zaborskiego matecznika. O Stanisławie Pestce...Cena nie uległa zmianie
-
Pro memoria Stanisław Pestka (1929-2015)Cena nie uległa zmianie
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Zbiór bajek i baśni napisanych w języku kaszubskim.
Redakcji i wyboru bajek dokonała Bożena Ugowska, ilustracje wykonała Natalia Krzyżanowska.
Bestiariusz pomorski to bogato ilustrowana publikacja prezentująca nadprzyrodzonych bohaterach pomorskich wierzeń i legend. Pojawiające się tu opisy bóstw oraz innych magicznych istot wywodzą się zarówno z przekazów utrwalonych w tradycji ludowej, jak i przetworzonych w tekstach kultury XIX i XX wieku.
Zbiór religijnych pieśni kaszubskich, wykorzystywanych w Liturgii Eucharystycznej, podczas pielgrzymek czy spotkań o charakterze religijnym. Ułożony według roku kościelnego. Zawiera modlitwy w jezyku kaszubskim i ponad 100 pieśni.
Produkty w tej samej kategorii:
Kalendarz Życzeń dla Pań, to zbiór dwunastu wierszowanych esejów, dedykowanych na każdy miesiąc roku. Zbiór jest poprzedzony utworem wprowadzającym, Dobrego Roku 2020.
Jest to wędrówka autora wraz z jego czytelniczkami poprzez Świat Osobliwego Kalendarza, w którym słowami poety, namalowany został, obraz każdego z dwunastu miesięcy roku.
Krajobrazom przyrody, zmieniającym się zgodnie z cyklem pór roku, towarzyszy, wprowadzona poetycko, muzyka „Czterech Pór Roku” Antonia Vivaldiego:
opr. J. Borzyszkowski
Książka wydana z okazji jubileuszu 50-lecia Federacyjnej Unii Europejskich Grup Etnicznych
Tomik najnowszej poezji znanego poety i znakomitego kompozytora. Tomik zawiera wiersze w języku polskim oraz inne w języku kaszubskim. Ujęto w nim także dwa poematy, kilka piosenek oraz rejestr wszystkich (ponad stu) sztuk teatralnych, do których autor napisał muzykę
Tomik wierszy Jaromiry Labuddy. Okładkę tomiku zdobi obraz namalowany przez artystę plastyka - Macieja Tamkuna.