Twórczość Kaszubskojęzyczna
  • Twórczość Kaszubskojęzyczna

Twórczość kaszubskojęzyczna, Alojzy Budzisz

35,00 zł
Brutto

XIII tom serii Biblioteka Pisarzy Kaszubskich

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

W pierwszej części znalazły się opracowania naukowe:
a) biograficzne: prof. Józef Borzyszkowski, Alojzy Budzisz (1874-1934) – życie i środowisko a jego twórczość jako jednego z najwybitniejszych pisarzy z kaszubskiej Nordy
b) literaturoznawcze: prof. Daniel Kalinowski, Wartość i wierność. O twórczości Alojzego Budzisza
c) językoznawcze: prof. Marek Cybulski, Język Alojzego Budzisza. Analiza i standaryzacja

 

W drugiej części zostały umieszczone utwory pisarza w dwóch wersjach:
a) Oryginalna pisownia z czasów wydania (lata 30-te XX w.). Utwory prozatorskie a także kilka form wierszowanych
b) Pisownia współczesna, standaryzowana, aktualnie obecna w piśmiennictwie kaszubskojęzycznym. Te same utwory co w wersji oryginalnej.
Alojzy Budzisz
Urodził się 10 czerwca 1874 r. w Świecinie. Uczył się w gimnazjum w Pelplinie, następnie w seminarium nauczycielskim w Grudziądzu. W 1894 r. zdał egzaminy zawodowe i rozpoczął pracę nauczycielską. Od 1912 r. był już na emeryturze. Zamieszkał wówczas u rodziny w Karlikowie, gdzie został sołtysem. Od 1923 mieszkał w Pucku, w klasztorze sióstr elżbietanek. Zmarł 23 grudnia 1934 r. i został pochowany w Pucku. Jako autor kaszubskojęzyczny Budzisz opublikował w „Przyjacielu Ludu Kaszubskiego” aż 101 humoresek, w tym tak popularne i później przerabiane w szerszych ujęciach, jak Żelezôk przed sądę czy Jak Kuląmbószóv Krësztof tę Amerikę vëkrił. Po II wojnie światowej admiratorem pisarstwa Budzisza był Jan Drzeżdżon, który w 1980 r. wydał Modrą krainę, polskie tłumaczenie 43 humoresek przedwojennego twórcy. W 1982 r. w zbiorze Zemia kaszëbskô wyszły drukiem te same utwory, lecz w oryginalnej pisowni Budzisza, w opracowaniu Jana Drzeżdżona. Kilkanaście lat później, bo w roku 1996 Wydawnictwo Region opublikowało większą humoreskę Alojzego Budzisza Szlachcëca Njitkji sławetné dobëcé bjitwë szlachetné. W 2007 r. ta sama oficyna wydała zbiorczy tom utworów literata pt. Dokôzë. O atrakcyjności Budzisza świadczy również fakt, że jego opowiastka posłużyła jako scenariusz do komiksu Zabëtô bjitwa, jaki opublikowała Barbara Pisarek w „Pomeranii”. Budzisz jest uważany za najważniejszego literata północy Kaszub do czasów II wojny światowej.

 Autorzy opracowania:

dr hab. prof. UG Marek Cybulski – językoznawca pracujący w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego
prof. dr hab. Józef Borzyszkowski – historyk, autor wielu opracowań biograficznych, emerytowany profesor związany z UG oraz PAU
dr hab. prof. AP Daniel Kalinowski – literaturoznawca, historyk literatury kaszubskiej z Akademii Pomorskiej w Słupsku
lic. Roman Drzeżdżon – muzealnik, kaszubista, literat – pracownik merytoryczny Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Indeks : 614 ISBN

W magazynie : 1 Przedmiot

Opis:

Wydawca:
Instytut Kaszubski
Format:
15x21cm
Język:
kaszubski
Liczba stron:
630
Oprawa:
twarda
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2019

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Ślad wody
  • Obecnie brak na stanie

Ślad wody

Pierwszy tom serii skierowanej do dorosłego czytelnika, osadzonej w świecie dawnych Słowian. Bohaterką tomu jest Gniewicha. Nie jest piękna. Nie jest nawet miła. Nie jest bogata i nie dysponuje żadną magią. Jest niemal tak zwyczajna, że aż nudna. Ma jednak pewną ważną cechę. Jest niebywale inteligentna. Czy to wystarczy, by przetrwać w świecie Stworzy?

Cena 35,00 zł
Pergamonia
  • Obecnie brak na stanie

Pergamonia

Pergamonia to jedna wielka rozmowa człowieka z człowiekiem. Rozmowa, w której chodzi o prawdziwe odczucia, a nie wydumane nazwy odczuć; o żywe prawdy, a nie martwe formułki, bez wewnętrznej treści. To rozmowa, w której człowiek słucha i słyszy człowieka; jest słuchany i słyszany. Rozmowa, o którą równie trudno, jak o kubek wody na pustyni.

Cena 39,00 zł

Anioł z trąbką i inne opowiadania. Gdańskie...

Z niemieckiego tłumaczył Bogdan Kiebzak Opracowanie: Mirosław Ossowski Wstęp i wybór zdjęć: Józef Borzyszkowski. Większość opowiadań dotyczy lat 1941-1945, autor przedstawia w nich przymusową pracę w czasie wojny w placówce handlowej, ćwiczenia paramllitarne, przygotowania do obrony Gdańska, sytuację jeńców wojennych. 

Cena 25,00 zł

Promocjehttps://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio