- Nowy
Wielkie Pomorze. Kontekst skandynawski
Obecność kultur skandynawskich w przestrzeni cywilizacyjnej Pomorza i Kaszub jest czymś oczywistym. Można ją rozpatrywać w porządku historycznym, literackim, językowym, religioznawczym czy socjologicznym, a w każdym z tych aspektów jest bardzo wiele do ustalenia i to z różnych perspektyw narodowych czy językowych. Oczywiście sporo kwestii kulturowych zostało już omówionych, na co autorzy poszczególnych artykułów zawartych w przedstawianym dzisiaj uwadze czytelników tomie ukazują liczne dowody..
Obecność kultur skandynawskich w przestrzeni cywilizacyjnej Pomorza i Kaszub jest czymś oczywistym. Można ją rozpatrywać w porządku historycznym, literackim, językowym, religioznawczym czy socjologicznym, a w każdym z tych aspektów jest bardzo wiele do ustalenia i to z różnych perspektyw narodowych czy językowych. Oczywiście sporo kwestii kulturowych zostało już omówionych, na co autorzy poszczególnych artykułów zawartych w przedstawianym dzisiaj uwadze czytelników tomie ukazują liczne dowody. Jednakże wiele kwestii badawczych wciąż domaga się sprecyzowania, czeka na głębszą analizę i podjęcie prac, które wypełnią luki w świadomości dzisiejszego użytkownika kultury. W prezentowanej tutaj wieloautorskiej monografii najbardziej interesowały nas kwestie kontaktów Pomorza z szeroko rozumianą Skandynawią, analizowanych na przykładach relacji międzykulturowych zapisanych w językach polskim, niemieckim, duńskim, szwedzkim, norweskim, rosyjskim i kaszubskim. Wszystkie z owych mediów komunikacyjnych były dla nas jednakowo ważne, gdyż przecież miały (i dalej mają) swoje doniosłe cywilizacyjne znaczenie. Ponieważ jednak inicjatywa poniższego opracowania pojawiła się w środowisku polskich akademików, w naturalny sposób to właśnie polskojęzyczne medium dominuje, co nie znaczy, że praca ma za zadanie prezentować wyłącznie polski punkt widzenia.
(Fragment Wstępu)
Spis treści
Daniel Kalinowski
Wstęp 5
Kamil Kajkowski
Kilka uwag na temat „importów” skandynawskich na wczesnośredniowiecznym Pomorzu i innych ziemiach „państwa gnieźnieńskiego”. Casus pochewek noży zdobionych motywem żmii 11
Andrzej Stachowiak
Śladami pomorskich relikwii skandynawskich świętych 23
Roch Pałubicki
Kultura umysłowa dwóch pokoleń słupsko-szwedzkiej linii Pałubickich w XVI i XVII wieku 47
Danuta Drywa
Więźniowie z państw skandynawskich w KL Stutthof 81
Thorsten Päplow
Der Einfluss von Ernst Moritz Arndts Reise durch Schweden im Jahr 1804 auf Ernst Theodor Amadeus Hoffmanns Die Bergwerke zu Falun 105
Barbara Gawrońska Pettersson
Szwedzki romantyk zwiedza byłe Pomorze Szwedzkie: Per Daniel Amadeus Atterbom, zapiski z podróży z roku 1817 131
Magdalena Dąbrowska
Szwecja oczami Tadeusza Bułharyna (na podstawie Letniej przechadzki po Finlandii i Szwecji w 1838 roku) 147
Joanna Flinik
Spór szwedzko-brandenburski o Szczecin w roku 1677 w powieści Hansa Hoffmanna Wider den Kurfürsten 161
Daniel Kalinowski
Szwedzi i Pomorze w epice Henryka Sienkiewicza 177
Elżbieta Bugajna
Szwedzkie spotkania Jadamka – w prozie Franciszka Fenikowskiego 197
Zuzanna Szwedek-Kwiecińska
Motywy skandynawskie w Oku za oko Lecha Bądkowskiego. Zarys problematyki 213
Miloš Řezník
„W piekle czują niby w domu”. Szwecja i Szwedzi w kaszubskiej tradycji i literaturze 225
Bożena Wołowczyk
Skandynawski kontekst międzynarodowego turystycznego Szlaku Gryfitów 255
Rafał Foltyn
Inspiracje mitologią i historią wikingów u pomorskich kapel metalowych 273
Andrzej Chludziński
Skandynawskie ślady w toponimii Pomorza 293
Jan Wołucki
Skandynawia – brakujące ogniwo w etymologii pomorskich toponimów 311
Elżbieta Cherezińska
Patrzeć po horyzont 335
Dariusz Narloch
Teatr młodych Gotów 339
Bibliografia 345
Indeks nazwisk 379
Wydawcy: Wydawnictwo Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Instytut Kaszubski
Zobacz także
-
Wielkie Pomorze. Mit i literaturaCena 33,33 zł
-
Wielkie Pomorze. Wierzenia i religieCena 42,86 zł
-
Wielkie Pomorze. Wojna i pokójCena 38,10 zł
-
Wielkie Pomorze. Gryfici i ich dziedzictwoCena 40,00 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Tu może być twoja śmierć. Wòjnowé wspòmnienia Kaszëbów z Gminë Żukòwò - druga cześć wojennych wspomnień zebranych przez Eugeniusza Pryczkowskiego na przestrzeni lat wśród mieszkańców Gminy Żukowo. W jego ramach zamieszczono dwadzieścia wywiadów z mieszkańcami, którzy doświadczyli II wojny światowej. Spora dawka niezwykłych relacji ukazujących czym jest wojna.
"Poezja i proza kaszubska" - 17 tom z serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich
Książka zawiera trzydzieści obszernych zapisów rozmów w dwóch wersjach językowych; kaszubskiej (oryginalnej) i polskiej (tłumaczenie). Całość ma 416 stron. Wydany w twardej oprawie, częściowo w kolorze. Recenzentem jest wybitny znawca tematyki wojennej profesor Andrzej Gąsiorowski. Wspomnienia ujmują wszystkie najtrudniejsze aspekty wojennych okrucieństw doznawanych przez Kaszubów, zarówno ze strony niemieckiej, jak i rosyjskiej. Ukazują w całej pełni metody działania reżimów, widoczne zwłaszcza dziś w agresji na Ukrainę. Pokazują dramatyczne losy naszych ojców i matek.
Pisanie tekstów było zawsze domeną autora śpiewnika. Z kolei najwięcej melodii napisał najbardziej utytułowany Jerzy Stachurski. Później duet ten dopełnił Tomasz Fopke. Ci dwaj kompozytorzy piszą także teksty. Po kilku latach dołączyli inni, w tym Tadeusz Korthals, który obecnie komponuje bardzo dużo utworów kaszubskich. W śpiewniku są także kompozycje Tadeusza Dargacza, Wacława Kirkowskiego i Jerzego Łyska.
Produkty w tej samej kategorii:
Ùcz sã jãzëka z kaszëbsczima nótama (Ucz się języka z kaszubskimi nutami)to najnowsza publikacja edukacyjna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Autorzy - Aleksandra i Dariusz Majkowscy - zapraszają czytelników tych małych i tych dużych do wspólnej zabawy i nauki, do wspólnego wędrowania po Kaszubach.
3Wznowione wydanie albumu Wielcy Kaszubi Synowie Ziemi Puckiej. Jest on poświęcony 11 Kaszubom, których członkowie oddziału upamietnili Kamieniami Pamięci na Placu Kaszubskim w Wierzchucinie.
Zestaw trzech gier edukacyjnych
Album, w którym uchwycone zostało życie skupione na dużym obszarze, subiektywnie określonym nazwą "między Brdą a Wdą", gdzie granice określają ludzie, architektura, woda i natura, tworząc wzajemne przenikanie. Jest to kraina urokliwej przyrody, doceniona przez UNESCO jako Światowy Rezerwat Biosfery "Bory Tucholskie".