- Nowy

Obecność kultur skandynawskich w przestrzeni cywilizacyjnej Pomorza i Kaszub jest czymś oczywistym. Można ją rozpatrywać w porządku historycznym, literackim, językowym, religioznawczym czy socjologicznym, a w każdym z tych aspektów jest bardzo wiele do ustalenia i to z różnych perspektyw narodowych czy językowych. Oczywiście sporo kwestii kulturowych zostało już omówionych, na co autorzy poszczególnych artykułów zawartych w przedstawianym dzisiaj uwadze czytelników tomie ukazują liczne dowody..
Obecność kultur skandynawskich w przestrzeni cywilizacyjnej Pomorza i Kaszub jest czymś oczywistym. Można ją rozpatrywać w porządku historycznym, literackim, językowym, religioznawczym czy socjologicznym, a w każdym z tych aspektów jest bardzo wiele do ustalenia i to z różnych perspektyw narodowych czy językowych. Oczywiście sporo kwestii kulturowych zostało już omówionych, na co autorzy poszczególnych artykułów zawartych w przedstawianym dzisiaj uwadze czytelników tomie ukazują liczne dowody. Jednakże wiele kwestii badawczych wciąż domaga się sprecyzowania, czeka na głębszą analizę i podjęcie prac, które wypełnią luki w świadomości dzisiejszego użytkownika kultury. W prezentowanej tutaj wieloautorskiej monografii najbardziej interesowały nas kwestie kontaktów Pomorza z szeroko rozumianą Skandynawią, analizowanych na przykładach relacji międzykulturowych zapisanych w językach polskim, niemieckim, duńskim, szwedzkim, norweskim, rosyjskim i kaszubskim. Wszystkie z owych mediów komunikacyjnych były dla nas jednakowo ważne, gdyż przecież miały (i dalej mają) swoje doniosłe cywilizacyjne znaczenie. Ponieważ jednak inicjatywa poniższego opracowania pojawiła się w środowisku polskich akademików, w naturalny sposób to właśnie polskojęzyczne medium dominuje, co nie znaczy, że praca ma za zadanie prezentować wyłącznie polski punkt widzenia.
(Fragment Wstępu)
Spis treści
Daniel Kalinowski
Wstęp 5
Kamil Kajkowski
Kilka uwag na temat „importów” skandynawskich na wczesnośredniowiecznym Pomorzu i innych ziemiach „państwa gnieźnieńskiego”. Casus pochewek noży zdobionych motywem żmii 11
Andrzej Stachowiak
Śladami pomorskich relikwii skandynawskich świętych 23
Roch Pałubicki
Kultura umysłowa dwóch pokoleń słupsko-szwedzkiej linii Pałubickich w XVI i XVII wieku 47
Danuta Drywa
Więźniowie z państw skandynawskich w KL Stutthof 81
Thorsten Päplow
Der Einfluss von Ernst Moritz Arndts Reise durch Schweden im Jahr 1804 auf Ernst Theodor Amadeus Hoffmanns Die Bergwerke zu Falun 105
Barbara Gawrońska Pettersson
Szwedzki romantyk zwiedza byłe Pomorze Szwedzkie: Per Daniel Amadeus Atterbom, zapiski z podróży z roku 1817 131
Magdalena Dąbrowska
Szwecja oczami Tadeusza Bułharyna (na podstawie Letniej przechadzki po Finlandii i Szwecji w 1838 roku) 147
Joanna Flinik
Spór szwedzko-brandenburski o Szczecin w roku 1677 w powieści Hansa Hoffmanna Wider den Kurfürsten 161
Daniel Kalinowski
Szwedzi i Pomorze w epice Henryka Sienkiewicza 177
Elżbieta Bugajna
Szwedzkie spotkania Jadamka – w prozie Franciszka Fenikowskiego 197
Zuzanna Szwedek-Kwiecińska
Motywy skandynawskie w Oku za oko Lecha Bądkowskiego. Zarys problematyki 213
Miloš Řezník
„W piekle czują niby w domu”. Szwecja i Szwedzi w kaszubskiej tradycji i literaturze 225
Bożena Wołowczyk
Skandynawski kontekst międzynarodowego turystycznego Szlaku Gryfitów 255
Rafał Foltyn
Inspiracje mitologią i historią wikingów u pomorskich kapel metalowych 273
Andrzej Chludziński
Skandynawskie ślady w toponimii Pomorza 293
Jan Wołucki
Skandynawia – brakujące ogniwo w etymologii pomorskich toponimów 311
Elżbieta Cherezińska
Patrzeć po horyzont 335
Dariusz Narloch
Teatr młodych Gotów 339
Bibliografia 345
Indeks nazwisk 379
Wydawcy: Wydawnictwo Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Instytut Kaszubski
Pisanie tekstów było zawsze domeną autora śpiewnika. Z kolei najwięcej melodii napisał najbardziej utytułowany Jerzy Stachurski. Później duet ten dopełnił Tomasz Fopke. Ci dwaj kompozytorzy piszą także teksty. Po kilku latach dołączyli inni, w tym Tadeusz Korthals, który obecnie komponuje bardzo dużo utworów kaszubskich. W śpiewniku są także kompozycje Tadeusza Dargacza, Wacława Kirkowskiego i Jerzego Łyska.
"Poezja i proza kaszubska" - 17 tom z serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich
Wieloautorska praca monograficzna pod redakcją Daniela Kalinowskiego.
Pierwsza powieść fantasy po kaszubsku. Autor Darek Majkowski zaprasza nas do swojego fantastycznego świata pełnego mitycznych postaci znanych z legend.
Książka ukazuje, w jaki sposób politycznie sterowano obrazem walk Armii Czerwonej z niemieckim Wehrmachtem na Pomorzu, prowadzonych w ramach Operacji Wschodniopomorskiej i szczególnie podczas walk o Gdańsk w marcu 1945 r. Autor szeroko omawia działania celowo wykrzywiające postrzeganie wojny przez żołnierzy, wykorzystując także materiały zgromadzone w rosyjskich archiwach wojskowych, do jakich miał dostęp przed 2014 r. Wykorzystuje przy tym liczne dokumenty z epoki, ulotki, prasę wojskową i cywilną, audycje radiowe oraz produkcje filmowe. Tworzy w ten sposób podstawy do skutecznej demitologizacji powojennej opowieści o „wyzwoleniu” wschodniego Pomorza przez czerwonoarmistów.
W tomie znalazły się 102 fotografie wykonane przez Piotra Zatonia na zlecenie Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach w latach 2018-2019.
Książka jest zaproszeniem do rodzinnej podróży po północnej Polsce. Podróży nietypowej, bowiem szlak wyznaczają 22 dwory i pałace Północnych Kaszub. Kto chociaż raz odwiedził Kaszuby, ten wie, że to kraina pełna ukwieconych łąk, zielonych pagórków, tysiąca jezior i bajecznych lasów. Kaszuby Północne oferują również bliskość morza, które zachwyca o każdej porze roku.
Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego ukazują dziedzictwo kulturowe, zwyczaje i pieśni z Kaszub, Kociewia oraz Powiśla i do dziś stanowią niezastąpione źródło informacji o ludowości polskich mieszkańców dawnych Prus Zachodnich. Zamieszczone materiały mogą posłużyć do odkrywania bogactwa kulturowego tych regionów, co z kolei jest ważnym elementem kształtowania się lub odkrywania tożsamości regionalnej. Ponadto w tekstach J. Łęgowskiego znajduje się wiele interesujących odniesień do współczesnych mu realiów społeczno-politycznych, które znacząco wpłynęły na tematykę podejmowaną przez ówczesnych naukowców oraz sposób podejścia do wielu kwestii, w tym kwestii językowych. Materiały te mogą więc stanowić ciekawy punkt wyjścia do kolejnych rozważań naukowych i popularyzatorskich.