• Obecnie brak na stanie
  • Wielkie Pomorze. Wierzenia i religie

Wielkie Pomorze. Wierzenia i religie

42,86 zł
Cena nie uległa zmianie

praca monograficzna pod redakcją Daniela Kalinowskiego

Ilość
Obecnie brak na stanie

Świat ludzi to również świat Tajemnicy. Od pierwocin cywilizacji człowiek poszukiwał uzasadnienia dla swojego bytu, pragnął nadrzędnego sensu i poczucia harmonii. Na takie potrzeby już najdawniejsze społeczności odpowiadały, widząc ją we wszechmocnej naturze, panującej nad ludźmi siłami wody, ziemi, powietrza i ognia. Inni sądzili, że człowiek znajduje się w rękach bogów, co prawda objawiających się w słońcu, deszczu czy wietrze, lecz od nich niezależnych, przebywających poza nimi. Jeszcze inni wierzyli w jednego Boga, który jako byt absolutny ustanowił początek i zaplanował koniec… Wszystkie te postawy odnajdujemy w tradycjach kulturowych Pomorza, wszystkie domagają się namysłu i konsekwentnych badań, które tylko częściowo monografią niniejszą wypełniamy…
Podstawowe założenia wieloletniego projektu badawczego pt. Wielkie Pomorze polegają na interdyscyplinarnych studiach dotyczących tożsamości kulturowej, terytorialnej i narodowej tego regionu, rozumianego jako historyczne krainy rozciągające się pomiędzy dolnym biegiem Wisły na wschodzie a rzeką Reknitz na zachodzie, pomiędzy wybrzeżem Bałtyku na północy a linią rzek Noteci i Warty oraz historycznymi granicami Brandenburgii i Meklemburgii na południu. Po rozważeniu problematyki mitu przestrzeni Pomorza, kwestii tożsamości kulturowej oraz opisie najciekawszych ośrodków pomorskiej kultury artystycznej, przyszedł czas na analizy wierzeń i konfesji religijnej. Autorzy prezentowanej tutaj książki czynili to nie tylko odnosząc się do tradycji katolickiej i protestanckiej, ile i przy uwzględnieniu mniejszych liczebnie grup mennonitów czy śydów. Pojawiły się także dociekania dotyczące pomorskich kultów przedchrześcijańskich. Wszystkie wymieniane tutaj cele badawcze ukazują wieloaspektowe zjawiska rzeczywistości życia duchowego i religijnego Pomorza głównie za pomocą literatury polskiej, niemieckiej i kaszubskiej. Niejedyne to wszakże podejście, ponieważ problematykę naszą sytuujemy również w przestrzeni językoznawstwa czy muzyki.

(Ze Wstępu)

Indeks : 190 978-83-63368-55-5

Opis:

Format:
15x21cm
Język:
polski
Liczba stron:
384
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Akademia Pomorska w Słupsku, Instytut Kaszubski
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk-Słupsk 2015

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Gazeta Gdańska w latach 1891-1939
  • Obecnie brak na stanie
Gazeta Gdańska w latach 1891-1939

W końcu roku 2017 ukazała się kolejna publikacja autorstwa prof. Andrzeja Romanowa zatytułowana „Gazeta Gdańska” w latach 1891–1939. Jak autor sam zaznaczył we wstępie, jego dzieło to pierwsza monografia w całości poświęcona blisko 50-letniej historii „Gazety Gdańskiej”. Mimo że sporo informacji autor zawarł już we wcześniejszych publikacjach to publikacja ta stanowi dzieło nowe, świeże, stanowiące podsumowanie dotychczasowych badań profesora Romanowa nad prasą gdańską.

Cena 28,57 zł
Lech Bądkowski - znany i nieznany

Niniejsza bibliografia Lecha Bądkowskiego, podporucznika WP, pisarza, dziennikarza oraz kaszubskiego działacza politycznego i kulturalnego, liczy około 2700 pozycji, wśród których sa opisy 41 wydawnictw książkowych, 12 utworów o charakterze dramatycznym oraz ponad 2000 publikacji w czasopismach. Dodatkowo wiedzę o pisarzu poszerza ponad 1200 opracowan przedmiotowych i informacji biograficznych.

Cena 23,81 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio