Acta Cassubiana, t. 25
Acta Cassubiana t. 24 - rocznik Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku.
Od początku, gdy powstawał Instytut Kaszubski, myślano o powołaniu do życia własnego pisma naukowego, które mogłoby stać się miejscem prezentowania wyników badań dotyczących kwestii kaszubskich i pomorskich. Wstępna dyskusja nad planowanym czasopismem naukowym, jego profilem oraz tytułem, odbyła się już podczas pierwszego zebrania Zarządu, czyli 3 marca 1997 r. Podczas następnego spotkania - 14 kwietnia - przesądzono, że będzie ono nosił tytuł
Acta Cassubiana.
Zaczął się mozolny proces tworzenia pisma. Uznano, że redakcję będzie stanowić każdorazowy zarząd Instytutu, a na jej czele stać będzie prezes. Przyjęto też, że będzie to rocznik o szerokim, interdyscyplinarnym charakterze, prezentujący artykuły autorów z różnych dyscyplin i ośrodków naukowych, także spoza Polski. Uznano również, że ważnym zadaniem będzie publikowanie tekstów naukowych w języku kaszubskim.
Po ponad rocznych przygotowaniach pierwszy tom Acta Cassubiana ukazał się w 1999 roku. Zaproponowany w nim podział na poszczególne części przyjął się i obowiązuje do dziś. W każdym numerze znajdują się następujące działy:
- Studia i materiały,
- Refleksje i syntezy uczonych,
- Materiały źródłowe,
- Recenzje i omówienia (od początku ukazują się tu także Noty wydawnicze
rejestrujące najważniejszą literaturę kaszubo- i pomorzoznawczą),
- Kronika naukowa oraz dział wspomnieniowy Pro memoria.
Zobacz także
-
Acta Cassubiana, t. 21Cena 19,05 zł
-
Acta Cassubiana, t. 22Cena 19,05 zł
-
Acta Cassubiana, t. 23Cena 19,05 zł
-
Acta Cassubiana, t. 24Cena 19,05 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Monografia autorska Grzegorza Schramkego to praca bardzo potrzebna. Pozwala czytelnikom poznać paletę możliwości artystycznych literatury kaszubskojęzycznej, daje również wgląd w to, jak liczny jest to szereg twórców i jak różna tematyka jest przez nich wyrażana. Praca ukazuje nade wszystko zjawiska trzydziestu pięciu lat (1981-2015), ale żeby je dokładniej objaśnić, sięga się do wydarzeń wcześniejszych i późniejszych aniżeli zaznaczone ramy, co pozwala zaobserwować jak fascynująca jest tradycja literacka języka kaszubskiego. Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu do tematu, Schramke snuje opowieść wyważoną, precyzyjną i inspirującą do własnych lektur.
Książka ukazuje, w jaki sposób politycznie sterowano obrazem walk Armii Czerwonej z niemieckim Wehrmachtem na Pomorzu, prowadzonych w ramach Operacji Wschodniopomorskiej i szczególnie podczas walk o Gdańsk w marcu 1945 r. Autor szeroko omawia działania celowo wykrzywiające postrzeganie wojny przez żołnierzy, wykorzystując także materiały zgromadzone w rosyjskich archiwach wojskowych, do jakich miał dostęp przed 2014 r. Wykorzystuje przy tym liczne dokumenty z epoki, ulotki, prasę wojskową i cywilną, audycje radiowe oraz produkcje filmowe. Tworzy w ten sposób podstawy do skutecznej demitologizacji powojennej opowieści o „wyzwoleniu” wschodniego Pomorza przez czerwonoarmistów.
Nowe, całościowe ujęcie, prezentujące działania Armii Czerwonej na Pomorzu zimą i wiosną 1945 roku, których zwieńczeniem było zdobycie Gdańska i eliminacja niemieckich sił na wschód od Parsęty.
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.
Produkty w tej samej kategorii:
pod red Józefa Borzyszkowskiego i Leszka Molendowskiego
Procesy interferencyjne w mowie bilingwalnej społeczności Kaszub.
red. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk
Dwujęzyczna publikacja zawiera teksty 20 autorów, dokumentujące ich spotkanie z Kaszubami. Katalog towarzyszy wystawie fotografii, wynikowi polsko-niemieckiego projektu typu „nauczanie poprzez badanie”.