

Jest to powieść historyczna z czasów wojny trzynastoletniej, silnie zakorzeniona w historii Kaszub i Pomorza, przedstawiająca wydarzenia w naszym regionie w jednym z najdramatyczniejszych momentów, kiedy to ważyły się losy Pomorza Nadwiślańskiego i jego łączności z Polską.
Jest to powieść historyczna z czasów wojny trzynastoletniej, silnie zakorzeniona w historii Kaszub i Pomorza, przedstawiająca wydarzenia w naszym regionie w jednym z najdramatyczniejszych momentów, kiedy to ważyły się losy Pomorza Nadwiślańskiego i jego łączności z Polską. Trzy strzały jest jedną z niewielu powieści historycznych osadzonych w pomorskich realiach. Napisana, lekkim, przystępnym nieco archaizującym językiem, posiadając wartką akcję stała się regionalnym bestsellerem i jej 30-tysięczny nakład pierwszego wydania z 1984 roku rozszedł się błyskawicznie. Recenzenci podkreślali zwłaszcza jej walory dydaktyczne, mocne osadzenie w realiach historycznych oraz język i fabułę dostosowaną do młodego, szkolnego odbiorcy.
Zarys historii wojennej 66 Kaszubskiego Pułku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Gedania Cassubia - kaszubskość Gdańska - zbiór artykułów odnoszących się do kwestii kaszubskości grodu nad Motławą - w wielu aspektach: historycznej, literackiej, socjologicznej itp.
Książka zawiera w sobie opowiadania nagrodzone na Ogólnopolskim Konkursie Prozatorskim im. Jana Drzeżdżona z lat 1996-2005.
Òchlëca. Antologiô dokazów nôdgrodzonëch w Òglowòpòlsczim Lëterecczim Kònkùrsu m. Jana Drzeżdżona w latach 2017-2019 - zawiera prace nagrodzone oraz protokoły pokonkursowe. Można w niej zapoznać się z twórczością współczesnych autorów tworzących w języku kaszubskim.
Gdańsk i jego wielokulturowa historia to sceneria literackich dzieł nie tylko Güntera Grassa, ale także wielu innych polskich i niemieckich pisarzy od baroku do współczesność. Zaproponowane w książce spacery wiodą szlakiem miejsc opisanych w powieściach i wierszach autorstwa Stefana Chwina, Pawła Huellego, Josepha von Eichendorffa, Alfreda Döblina, Willibalda Omankowskiego i wielu innych.
Krystyna Lewna, laureatka Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2018, zdobywczyni nagród w konkursach prozatorskich im. Jana Drzeżdżona najchętniej opisuje sytuacje społecznego wykluczenia, upadek tradycji rodzinnych, karierowiczostwo, materializm, powszechną zazdrość, agresję i nienawiść. Najnowszy tom utworów Lewnej to nade wszystko świat kobiet ukazanych w naturalistycznym świetle…