• Śródziemnomorze Północy

Śródziemnomorze Północy

25,00 zł
Brutto Cena nie uległa zmianie

Główna nagroda w edycji książki pomorskiej

(szkice historyczne) COSTERINA 2011

Ilość

Jest to zbiór szkiców o charakterze popularnonaukowym, których istotą, zasadniczym założeniem jest ukazanie roli Bałtyku w czasie (od średniowiecza do czasów współczesnych) i przestrzeni (wokół wszystkich niemal krajów nadbałtyckich). Autor przedstawia tę część europejskiego obszaru jao wspólnotę, związaną ze sobą historią na dobre i na złe, i nazywa łączące ją morze Śródziemnomorzem Północy. Prowadzi nas na tereny polskie (począwszy od św. Wojciecha, a skończywszy na Janie Pawle II), skandynawskie, germańskie, łotewsko-estońsko-litewskie. Opisuje m.in. historyczną drogę przebiegającą przez Wielkie Międzymorze, a rozpoczynającą się na Gotlandii, opowiada o wyprawach wikingów, przedstawia mało znane nadbałtyckie fakty z życia polskich pisarzy (Kochanowskiego, Niemcewicza, Mickiewicza, Żeromskiego), przypomina tragiczne losy Kaszubów nadłebskich, czyli Słowińców.

Autor, wybitny conradysta, żeglarz, założyciel polskiego Bractwa Kaphornowców, współinicjator nagrody Rejs Roku, opisuje wydarzenia widziane także od strony morza. Przekazuje bowiem własne refleksje i doświadczenia, przywołując konkretne rejsy, odwiedzane porty, spotkanych tam ludzi. Dzięki wielkiej erudycji, przekonującej argumentacji, świetnej językowo-stylistycznie narracji Dzianisz rzetelnie urealnia swą główną tezę, że Bałtyk pełnił w przeszłości i powinien dzisiaj spełniać taką samą mitotwórczą i kulturowo ważną funkcję na północy Europy, jak Morze Śródziemne na południu kontynentu.


Joanna Konopacka

Indeks : 158 978-83-89097-86-2

Opis:

Wydawca:
Instytut Kaszubski
Format:
15x21cm
Język:
polski
Liczba stron:
336
Oprawa:
twarda
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2011

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Kaszëbskô nôtera (Kaszubska natura)

Antologiô pòwiôstków nôdgrodzonëch w Òglowòpòlsczim Kònkùrsu Prozatorsczim miona Jana Drzéżdżóna w latach 1996 - 2000, wybrał  Stanisław Janke, Jerzy Treder (2001). Książka zawiera nagrodzone opowiadania z pięciu edycji konkusu im. J.Drzeżdżona. Tematyka opowiadań bardzo zróżnicowana. Przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych. Pisownia uwspółcześniona.

Cena 16,00 zł

Trzy zielone strzały

Jest to powieść historyczna z czasów wojny trzynastoletniej, silnie zakorzeniona w historii Kaszub i Pomorza, przedstawiająca wydarzenia w naszym regionie w jednym z najdramatyczniejszych momentów, kiedy to ważyły się losy Pomorza Nadwiślańskiego i jego łączności z Polską.

Cena 15,00 zł

Dzierzby w głogach

Tragiczna i niejednoznaczna w swojej wymowie opowieść o wojennych losach Jerzego Dzierzby, młodego chłopaka spod Kartuz, który wbrew własnym przekonaniom, w niemieckim mundurze, trafia na front wschodni. To trudne doświadczenie tysięcy Pomorzan jest dla Piepki kanwą do opowiedzenia o zagmatwanych losach mieszkańców Kaszub, wśród których podziały etniczne i narodowościowe przebiegały nie tylko między sąsiadami z tej samej wsi, ale też na wskroś rodzin. To także próba ukazania wyborów moralnych, przed jakimi przyszło im stanąć w obliczu wojny i poszukiwań ludzkiego wyjścia z tego uwikłania – odpowiedzenia sobie na pytania: kim jestem i co decyduje o moim człowieczeństwie.

Cena 39,00 zł

Mariolka i ji przigodë (Mariolka i jej przygody)

Książka w sposób humorystyczny opowiada o życiu codziennym małej dziewczynki, tytułowej Mariolki i jej przygodach w bajkowej krainie jej fantazji.

Doskonała pomoc dydaktyczna w nauce języka kaszubskiego, szczególnie I etapu edukacyjnego.

Pozycja z audiobookiem, czyta Magdalena Kropidłowska

Cena 30,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio