

Wydany tom poświęcony został Tadeuszowi Jabłońskiemu (1919-2019) - Pawłowi Dzianiszowi: wybitnemu dziennikarzowi i publicyście, autorowi wielu esejów historycznych i portretów biograficznych, animatorowi życia kulturalnego, mistrzowi wielu pomorskich dziennikarzy.
T. Jabłoński był też żeglarzem i podróżnikiem, inicjatorem wielu cennych inicjatyw kulturalnych, a zwłaszcza pisarzem, potrafiącym z zacięciem opowiadać pasjonujące historie.
Spis treści:
- Józef Borzyszkowski, Wstęp
Cz. I Droga życiowa i dokonania Tadeusza Jabłońskiego/Pawła Dzianisza
1. Józef Borzyszkowski, Tadeusz Jabłoński (1919-2019) - dziennikarz, pisarz, żeglarz, społecznik
2. Tadeusz Skutnik, Tadeusz Jabłoński LAUDACJA
3. Ireneusz Jabłoński, Wspomnienie o Stryju Tadeuszu. Rodzina mojego Stryja
4. Władysław Jaszowski, Wielkopolanin z urodzenia..., Pomorzanin z wyboru - Tadeusz Jabłoński/Paweł Dzianisz
5. Henryk Tronowicz, Pamięci nieodżałowanego kolegi Tadeusza. Na marginesie lektur prac Pawła Dzianisza
6. Mieczysław Sokołowski, Z "Górki" widać więcej
7. Józef Borzyszkowski, Z Pawłem Dzianiszem i Anią Kościelecką na stegnach i drogach kaszubsko-pomorskich
8. Tadeusz Lipski, W świecie książek. - Księgozbiór Pawła Dzianisza w czterech bibliotekach gminy Karsin
9.Józef Borzyszkowski, Dedykacje autorskie dla Pawła Dzianisza - Tadeusza Jabłońskiego
10. Okruchy korespondencji zachowane w książkach z biblioteki Tadeusza Jabłońskiego (...)
11. Józef Borzyszkowski, Samizdaty i wiersze - nie tylko własne - z spuścizny archiwalnej Tadeusza Jabłońskiego
12. Zamiast posłowia... - dwa wiersze T. Jabłońskiego
Cz. II Tadeusz Jabłoński (Paweł Dzianisz). Bibliografia 1938-2020. Opracowali: Leszek Rybicki i Andrzej Fac - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
Komplet:
Tom 1 Adam Lubocki Dzieje Kaszubów do roku 1815
Tom 2 - Michał Hinc Dzieje Kaszubów od roku 1815 do współczesności
Wydany tom poświęcony został Zbigniewowi Jujce (1935-2019), wybitnej postaci w pomorskiej kulturze okresu powojennego, rysownika, grafika, satyryka, komentatora zmieniającej się rzeczywistości okresu PRL oraz III RP, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji. Ale też osoby o bardzo ciekawych, pomorskich korzeniach rodzinnych, którym również poświęcono odpowiednią część refleksji, co jest nawiązaniem do obchodzonej w 2022 r. 100-nej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.
Książka o Zbigniewie Jujce ma nie tylko walor biograficzny, ale zbierając refleksje tak wielu osób jest ważnym przyczynkiem do historii powojennego dziennikarstwa w Gdańsku i na Pomorzu, funkcjonowania środowiska kulturalnego i artystycznego w naszym regionie.
Kalendarium obala wiele mitów i dba o należytą pamięć ważnych faktów z przeszłości, bez których trudno byłoby odnaleźć własną tożsamość.
100 lat Władysławy Gołąbek z Pryczkowskich
Materiały zebrane i wydane z okazji zjazdu familii Borzyszkowskich.
Wspomnienia najstarszej mieszkanki gminy Czersk opracowane przez jej wnuka Cezarego Obracht-Prondzyńskiego. Bohaterka dokładnie przedstawia nam swoja rodzinę, oraz opowiada o jej losach na przestrzeni XX wieku.
Ostatni Mohikanie Pomorza. Ludność rodzima znad jezior Łebsko i Gardno w publicystyce polskiej lat 1945-1989 - w książce znajdziemy wiele artykułów dotyczących Słowińców - niewielkiej grupy, żyjącej od wieków na Pomorzu w okolicy Kluk, Smołdzina i Gardna.
Florian Ceynowa, choć nie był pierwszym, który podjął sprawę języka i tożsamości Kaszubów, jak też nie on pierwszy pisał po kaszubsku, to jednak do niego przypisane jest pierwszeństwo na drodze tworzenia kaszubskiego języka literackiego jako środka społecznej komunikacji, także w sferze nauki.