Pomorze Zachodnie pod rządami książąt plemiennych i władców z dynastii Gryfitów (990-1121-1637-1648/1653)
Obrazy kaszubskiego morza
Publikacja pokonferencyjna poświęconej tematyce morza w historii i sztuce.
Publikacja inspirowana literaturą kaszubską, szcególnie powieścią Augustyna Necla "Krwawy sztorm". W książce zawarto materiały (referaty) pokonferencyje, nowe (przetłumaczone na język kaszubski) morskie legendy i bajki, kilka marynistycznych wierszy i nowych pieśni szantowych. Ciekawym akcentem są reprodukcje obrazów i haftów powstałych na plenerze w Górze k. Wejherowa.
Publikacja jest adresowana do szerokiego kręgu odbiorców interesujących się problematyką morską i kaszubską. Tadeusz Grabarczyk przedstawia najdawniejsze dzieje Pobrzeża Kaszubskiego, Tadeusz Linkner pisze o Winecie jako słowiańskej Atlantydzie. Zygmunt Miszewski swój referat poświęcił pierwszej wojnie polsko-szwedzkiej na Bałtyku. Inni referenci skupili się na tematryce morskiej w literaturze polskiej i kaszubskiej.
Indeks : 197 978-83-926866-7-5
Opis:
- Format:
- 14x20cm
- Język:
- kaszubski, polski
- Liczba stron:
- 304
- Oprawa:
- miękka
- Wydawca:
- Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie
- Dodatki:
- wkładka z kolorowymi ilustracjami
- Miejsce i rok wydania:
- Bolszewo 2012
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Niepublikowana dotychczas sztuka sceniczna Aleksandra Labudy, wiążąca się tematycznie z dziejami Pomorza w XIII wieku. Wydawca opublikował ją w wersji znormalizowanej, uzupełnionej o słowniczek autorstwa prof. Jerzego Tredera i przepisanej z oryginału przez Edmunda Kamińskiego.
Tematyka legend łączy w sobie elementy historyczne i ludową fantazję. Przywoływane są w nich czasy książąt pomorskich, krzyżaków, a nawet chrystianizacji Pomorza – a jednocześnie świat kaszubskich opowieści, pełen zapadłych zamków i śpiących wojsk, zaludniają diabły, syreny i czarownice.
Druga część tryptyku Glosariusz gdański (obok Miasta czterdziestu bram i Miasta magicznych przestrzeni) . Ukazuje mozaikowy wizerunek Gdańska, kolejne jego tajemnice i osobliwości dotyczące zabytków, legend oraz życia codziennego z tysiącletnich jego dziejów.
Produkty w tej samej kategorii:
Pusta noc to niezwykły i wciąż żywy na Kaszubach obyczaj. Dotyczy on ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłej osoby, kiedy to ludzie gromadzą się w domu nieboszczyka, aby odmówić tam różaniec. Po odmówieniu modlitwy zgromadzeni jednak nie odchodzą do swoich domów. Pozostają w domu żałoby, aby do rana śpiewać pieśni pustonocne.
To kolejna pozycja z popularnej serii „ABC”, która w skondensowanej formie prezentuje najważniejsze informacje na temat mieszkańców Borów Tucholskich, ich historię oraz teraźniejszość.
Teczka zawiera 20 barwnych plansz formatu A3 oraz 20 odpowiednich matryc czarno-białych do kopiowania na płótno. Każda zawiera numerację kolorów użytych nici wg producentów oraz praktyczne rady dotyczące techniki haftowania i przenoszenia wzoru na płótno. Całość jest zafoliowana.