

Niepublikowana dotychczas sztuka sceniczna Aleksandra Labudy, wiążąca się tematycznie z dziejami Pomorza w XIII wieku. Wydawca opublikował ją w wersji znormalizowanej, uzupełnionej o słowniczek autorstwa prof. Jerzego Tredera i przepisanej z oryginału przez Edmunda Kamińskiego.
Nieznana sztuka Aleksandra Labudy wydana przez Bibliotekę Publiczną Gminy Wejherowo w Bolszewie w 31. rocznicę śmierci Autora. Książka zawiera dwie wersje utworu: w pisowni kaszubskiej standaryzowanej oraz pisowni Autora (wg prof. Tredera zapis powstał przed 1939 r.). Publikacja zawiera również skany zeszytu z oryginałem utworu, który Edmund Kamiński znalazł w spuściźnie po Janie Trepczyku.
Aleksander Labuda (ur. 9 sierpnia 1902 w Mirachowie, zm. 24 października 1981 w Wejherowie) to kaszubski felietonista, pisarz, poeta i ideolog. Pisał wiersze, felietony, opowiadania, artykuły historyczne, sztuki. Swoje felietony podpisywał pseudonimem "Guczów Mack".
Indeks : 198 978-83-935440-0-4
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
W świetle dnia to zbiór około 220 podań, bajek i anegdot spisanych przed laty przez ks. dr. Bernarda Sychtę i zamieszczonych w jego siedmiotomowym Słowniku gwar kaszubskich na tle kultury ludowej. Podania te zostały zaprezentowane w dwóch językach – po kaszubsku i po polsku.
"Poezja zrzeszyńców" - 8 tom Biblioteki pisarzy kaszubskich, prezentujący dorobek poetycki zrzeszyńców - Jana Trepczyka, Aleksandra Labudy, Jana Rompskiego, Stefana Bieszka, Franciszka Gruczy, Feliksa Marszałkowskiego.
Florian Ceynowa, choć nie był pierwszym, który podjął sprawę języka i tożsamości Kaszubów, jak też nie on pierwszy pisał po kaszubsku, to jednak do niego przypisane jest pierwszeństwo na drodze tworzenia kaszubskiego języka literackiego jako środka społecznej komunikacji, także w sferze nauki.
Książka zawiera zbiór scenariuszy opracowanych w języku kaszubskim. Jest doskonałą pomocą dydaktyczną nie tylko dla nauczycieli, którzy prowadzą w szkole koło teatralne, ale także dla tych, którzy chcą uatrakcyjnić swoje zajęcia edukacyjne. Przedstawienia teatralne przygotowane według zamieszczonych scenariuszy mogą uświetnić niemal każdą uroczystość szkolną.
Książka zawiera liczne przykłady twórczości Jana Rompskiego. Daje możliwość zapoznania się z historią dramatów kaszubskich oraz ich ogólną charakterystyką.