- Obecnie brak na stanie
Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych
Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych
Na wyróżnienie zasługuje zarówno podjęcie próby utrwalenia kaszubskich zwyczajów i rytuałów okołopogrzebowych w Polsce oraz w Kanadzie, jak i autorska interpretacja, zmierzająca do stworzenia prospektywnej myśli, dotyczącej edukacji do śmierci opartej na wrażliwości na kulturę rodzimą. (…) Praca (…) jest ważną inspiracją do myślenia o śmierci, refleksji nad życiem i koniecznością uświadomienia sobie, co jest ważne. Skłania również do namysłu, w jaki sposób energia emocjonalna oraz solidarność grupowa, jaka rodzi się w kontekście sytuacji granicznej, mogą stać się dla każdego z nas momentem edukacyjnym.
Prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński0
Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych
Praca Aleksandry Kurowskiej-Susdorf jest znakomitym studium z pogranicza antropologii, pedagogiki kultury i pedagogiki społecznej, w jej nurcie emancypacyjnym i krytycznym. Ponadto ma ona walor aplikacyjny – autorka formułuje w niej postulaty do działania pedagogicznego na rzecz edukacji tanatologicznej.
Z recenzji prof. zw. dr hab. Agnieszki Gromkowskiej-Melosik
Autorce udało się osadzić edukację tanatologiczną w kontekście lokalnych rytuałów, ukazując dialektyczne i edukacyjne powiązania jednostki ze środowiskiem życia, z uwzględnieniem środowiska niewidzialnego, wiedzy milczącej i momentów edukacyjnych w procesie autoformacji.
Z recenzji prof. zw. dr. hab. Krzysztofa Jakubiaka
Indeks : 634 9788301203399
Opis:
- Oprawa:
- twarda
- Wydawca:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Format:
- 16,5 cm x 23,5 cm
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 280
- Miejsce i rok wydania:
- 2020
Specyficzne kody :
Zobacz także
-
Śpiewnik Pieśni Pustej NocyCena 28,57 zł
-
Na brzegu życia i śmierciCena 46,67 zł
-
Śladami Marszu Śmierci więźniów KL StutthofCena 28,48 zł
-
Tu może być twoja śmierć. Wòjnowé wspòmnienia...Cena 33,33 zł
-
Żëcé jak nudle (Życie jak makaron)Cena 28,57 zł
Produkty w tej samej kategorii:
Pytanie o obecny stan i status języka kaszubskiego oraz odbiór pomorskiej kultury stało się przedmiotem czwartej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Językowy, literacki i kulturowy obraz Pomorza dawniej i dziś” poświęconej prof. dr. hab. Edwardowi Brezie w 85. rocznicę urodzin. Spotkanie badaczy, które odbyło się 22 września 2017 roku na Uniwersytecie Gdańskim, dało możliwość wypowiedzi zarówno językoznawcom, jak i literaturoznawcom oraz kulturoznawcom zainteresowanym problematyką pomorską.
Pomorskie Betlejem
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało wspólnie z Radiem Gdańsk płytę „Pomorskie Betlejem” z kolędami kaszubskimi Weroniki Korthals, zespołu Sierakowice i Janusza Świątkowskiego. Prezentowane na tej płycie utwory, stanowiące bogactwo twórczości ludowej województwa pomorskiego świadczy o przywiązaniu mieszkańców Pomorza do rodzimych tradycji, które służą wzmacnianiu tożsamości kulturowej tego regionu.
Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
"Gabi" i haft . Tradycja, pasja i praca
Publikacja prezentująca wieloletni dorobek Gabrieli Reca – znanej i cenionej hafciarki, właścicielki Pracowni Haftu Ręcznego i Renowacji Tkanin Unikatowych "GABI" w Tuchomiu. Realizuje różnorodne zamówienia dotyczące haftu artystycznego, szycia i renowacji. Organizuje i prowadzi warsztaty haftu kaszubskiego dla osób zainteresowanych kultywowaniem tradycji ludowych. Większość wykonywanych przez nią prac związana jest z regionem kaszubskim – to ludowe stroje, elementy odzieży zdobione haftem kaszubskim oraz kaszubska sztuka użytkowa. Osobne grupy stanowią ornaty i bielizna kielichowa, a także sztandary i proporce.
Tom III
Materiały pokonferencyjne
red. J. Borzyszkowski, T. Rembalski