
Kaszuby - ziemia - ludzie
album pod redakcją Józefa Borzyszkowskiego
zdjęcia Kazimierz Rolbiecki
Kolejna odsłona tematu Kaszubi a Gdańsk. Kaszubi w Gdańsku.
Autorzy w sensie jak najbardziej dosłownym postanowili zaproponować potencjalnemu
turyście czy też innemu miłośnikowi kultury Gdańska wędrówkę po mieście kaszubskimi
śladami.
album pod redakcją Józefa Borzyszkowskiego
zdjęcia Kazimierz Rolbiecki
Wspomnienia najstarszej mieszkanki gminy Czersk opracowane przez jej wnuka Cezarego Obracht-Prondzyńskiego. Bohaterka dokładnie przedstawia nam swoja rodzinę, oraz opowiada o jej losach na przestrzeni XX wieku.
W publikacji został opisany historyczny FISHMARKT będący nawiązaniem do wielowiekowej tradycji Targu Rybnego w Gdańsku, sięgającej 1343 roku.
Materiały pokonferencyjne
red. J. Borzyszkowski
Zapisane w pamięci to wycieczka w przeszłość nestora i współtwórcy polskiej skandynawistyki – w jarocińskie dzieciństwo, w PRL-owską rzeczywistość, w rok 1970, gdy organizował na Uniwersytecie Gdańskim Zakład Języków i Kultury Krajów Skandynawskich, po gwałtowne zmiany lat 90. Ciesielski przywołuje nie tylko wydarzenia ze swojego życia osobistego, ale i staje się kronikarzem minionej epoki.
W tomie trzecim znalazły się tylko herby szlachty kaszubskiej, czyli zasiedziałej na terenie Kaszub od późnego średniowiecza, o nazwiskach pochodzących od nazw wsi szlacheckich na Kaszubach, a także nielicznej szlachty napływowej z późniejszego okresu, tu osiadłej i w zasadzie tylko z tą ziemią związanej.
Dzieje Wejherowa związane są nierozerwalnie z historią Polski i Pomorza.
Materiały z sesji pod tym samym tytułem. Książka zawiera streszczenia w języku niemieckim, artykuły 4 autorów niemieckich - w dwu wersjach językowych. Zamieszczono też indeks osób.