
Zrzesz Kaszëbskô w latach 1933-1939
Praca ukazująca pismo "Zrzesz Kaszëbskô", obejmująca wszystkie numery wydane przed II wojną światową.
Materiały z debaty, która odbyła się w Nadbałtyckim Centrum Kultury 18 października 2006 roku na temat stosunków sąsiedzkich Polska-Rosja.
Książka jest w wersji dwujęzycznej (polsko-rosyjskiej). Zawiera materiały autorstwa Janusza Dobieszewskiego, Tadeusza Słobodzianka, Natalii Lichiny, Jakuba Lewickiego, Tadeusza Sucharskiego, Macieja Nowaka, Władimira Kantora, Jakuba Szczepańskiego, Jurija Kantora, Jana Prokopa, Andrzeja Nowaka, Romana Backera, Krystyny Kurczab-Redilch, Andrzeja de Lazari, Stefana Mellera, Mateusza Wernera, Mirosława Przylipiaka oraz zapis dyskusji po debacie.
W Polsce najwięcej emocji i kontrowersji wzbudzały i nadal wzbudzają relacje z Rosją i Rosjanami […]. Drogą do przezwyciężania tego uproszczonego widzenia wschodniego sąsiada jest lepsze i bardziej rzeczowe poznanie jego historii i dorobku kulturowego. Temu celowi powinny służyć konferencje naukowe poświęcone zarówno szerokiej, jak i węższej tematyce wzajemnych stosunków.
Próbą nowego spojrzenia na to zagadnienie była debata, która odbyła się 18 października 2006 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Była ona częŚcią interdyscyplinarnego projektu „Polacy-Rosjanie: wzajemne relacje” autorstwa Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Jej uczestnicy reprezentowali różne możliwe perspektywy oglądu problemów wzajemnych relacji: artystyczne, polityczne, publicystyczne, naukowe. W tym na wskroś interdyscyplinarnym spotkaniu widzieć trzeba jego niezwykłą wartość. Naukowo-artystyczny projekt NCK zakładał analizę obecnych relacji polsko-rosyjskich na poziomie kulturowym, uporządkowanie i podsumowanie dotychczasowej wiedzy Polaków na temat Rosjan, przybliżenie aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Rosji, a przede wszystkim zmierzenie się z uprzedzeniami polsko-rosyjskimi. Książka, którą przedstawiamy czytelnikom, zawierająca materiały z owej debaty, jest zapisem badań historyków, socjologów, historyków sztuki i idei, filozofów, politologów i literaturoznawców. Nie brakuje głosu ludzi sztuki, zwłaszcza filmu.
Praca ukazująca pismo "Zrzesz Kaszëbskô", obejmująca wszystkie numery wydane przed II wojną światową.
Wspomnienia z obozu w Stutthofie i Potulicach więźnia o numerze 9889 w latach 1940-1945
Tom drugi „Bibliografii Kaszub” obejmuje artykuły z czasopism opublikowane w latach 1957–1970
Przygotowane z okazji Międzynarodowego Zjazdu Gdańszczan polskie tłumaczenie wspomnień Franka Meislera Zaułkami pamięci. Gdańsk - Londyn - Jaffa. Książka ukazuje się w tłumaczeniu Agaty Teperek i Andrzeja Szewczyka, w opracowaniu Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk. Opublikowana jest w serii Stegnami pomorskiego pogranicza we współpracy z Miastem Gdańsk.
Strajki szkolne polskich dzieci w okresie germanizacji kojarzą się powszechnie z omawianym w podręcznikach bohaterstwem uczniów z Wrześni, w latach 1901–1902, jako tych, którzy obronę mowy ojczystej opłacili biciem, a nawet więzieniem. Wprawdzie historycy od lat poruszają temat analogicznych strajków uczniowskich w latach 1906–1907 na Pomorzu, pozostającym podobnie jak Wielkopolska i Śląsk pod wpływem bezwzględnej germanizacji, jednak wiedza ta wciąż pozostaje domeną wąskiego grona specjalistów. W świadomości zbiorowej nie docenia się nie tylko skali buntu uczniów na Pomorzu, ale, co najważniejsze, znaczenia doświadczeń wyniesionych ze strajków w budzeniu świadomości narodowej ludności zamieszkującej ziemie pomorskie.
„O Latarni Stilo. Legendy Pomorskie” to zbiór najciekawszych legend z rejonów północnej Polski w opracowaniu laureatki konkursu literackiego „Legendy błękitnej krainy” Magdaleny Kubiak.
O dziejach i współczesności gminy Główczyce oraz tożsamości jej mieszkańców