• Polacy-Rosjanie: wzajemne relacje

Polacy-Rosjanie: wzajemne relacje

20,00 zł
Brutto Cena nie uległa zmianie

Materiały z debaty, która odbyła się w Nadbałtyckim Centrum Kultury 18 października 2006 roku na temat stosunków sąsiedzkich Polska-Rosja.

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Książka jest w wersji dwujęzycznej (polsko-rosyjskiej). Zawiera materiały autorstwa Janusza Dobieszewskiego, Tadeusza Słobodzianka, Natalii Lichiny, Jakuba Lewickiego, Tadeusza Sucharskiego, Macieja Nowaka, Władimira Kantora, Jakuba Szczepańskiego, Jurija Kantora, Jana Prokopa, Andrzeja Nowaka, Romana Backera, Krystyny Kurczab-Redilch, Andrzeja de Lazari, Stefana Mellera, Mateusza Wernera, Mirosława Przylipiaka oraz zapis dyskusji po debacie.

W Polsce najwięcej emocji i kontrowersji wzbudzały i nadal wzbudzają relacje z Rosją i Rosjanami […]. Drogą do przezwyciężania tego uproszczonego widzenia wschodniego sąsiada jest lepsze i bardziej rzeczowe poznanie jego historii i dorobku kulturowego. Temu celowi powinny służyć konferencje naukowe poświęcone zarówno szerokiej, jak i węższej tematyce wzajemnych stosunków.

Próbą nowego spojrzenia na to zagadnienie była debata, która odbyła się 18 października 2006 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Była ona częŚcią interdyscyplinarnego projektu „Polacy-Rosjanie: wzajemne relacje” autorstwa Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Jej uczestnicy reprezentowali różne możliwe perspektywy oglądu problemów wzajemnych relacji: artystyczne, polityczne, publicystyczne, naukowe. W tym na wskroś interdyscyplinarnym spotkaniu widzieć trzeba jego niezwykłą wartość. Naukowo-artystyczny projekt NCK zakładał analizę obecnych relacji polsko-rosyjskich na poziomie kulturowym, uporządkowanie i podsumowanie dotychczasowej wiedzy Polaków na temat Rosjan, przybliżenie aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Rosji, a przede wszystkim zmierzenie się z uprzedzeniami polsko-rosyjskimi. Książka, którą przedstawiamy czytelnikom, zawierająca materiały z owej debaty, jest zapisem badań historyków, socjologów, historyków sztuki i idei, filozofów, politologów i literaturoznawców. Nie brakuje głosu ludzi sztuki, zwłaszcza filmu.

Indeks : 256 978-83-919189-8-2

Opis:

Oprawa:
twarda
Wydawca:
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Format:
17x25cm
Język:
polski, rosyjski
Liczba stron:
356
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2007

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906 – 1907

Strajki szkolne polskich dzieci w  okresie germanizacji kojarzą się powszechnie z  omawianym w  podręcznikach bohaterstwem uczniów z  Wrześni, w  latach 1901–1902, jako tych, którzy obronę mowy ojczystej opłacili biciem, a nawet więzieniem. Wprawdzie historycy od lat poruszają temat analogicznych strajków uczniowskich w latach 1906–1907 na Pomorzu, pozostającym podobnie jak Wielkopolska i Śląsk pod wpływem bezwzględnej germanizacji, jednak wiedza ta wciąż pozostaje domeną wąskiego grona specjalistów. W świadomości zbiorowej nie docenia się nie tylko skali buntu uczniów na Pomorzu, ale, co najważniejsze, znaczenia doświadczeń wyniesionych ze strajków w budzeniu świadomości narodowej ludności zamieszkującej ziemie pomorskie.

Cena 30,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala (3).png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio