

Akta procesowe Sydonii von Bork przetrwały zawieruchę dziejową. Cherezińska rekonstruuje historię tej wyjątkowej kobiety, sięgając do starych dokumentów. Dlaczego oskarżono starą szlachciankę? Czy była ofiarą mordu sądowego, czy awanturnicą, która sama wpakowała się w kłopoty? Kim była najsłynniejsza pomorska czarownica? I dlaczego o jej rodzie mówiono: To jest stare jak Bork i diabeł?
Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. Tam, w 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę.
Indeks : 174 9788382027501
Opis:
Specyficzne kody :
Bestiariusz pomorski to bogato ilustrowana publikacja prezentująca nadprzyrodzonych bohaterach pomorskich wierzeń i legend. Pojawiające się tu opisy bóstw oraz innych magicznych istot wywodzą się zarówno z przekazów utrwalonych w tradycji ludowej, jak i przetworzonych w tekstach kultury XIX i XX wieku.
Krótka była historia dynastii książąt wschodniopomorskich władającej w XIII wieku obszarem położonym między dolnym biegiem Wisły a dzisiejszymi przedpolami Koszalina oraz od Morza Bałtyckiego po okolice Bydgoszczy i Krajny.
Praca składa się z siedmiu rozdziałów. Pierwszy rozdział obejmuje wiek XIX przedstawiając początki badań naukowych nad Kaszubami. W drugim rozdziale skoncentrowano się na krótkim przedziale czasowym od końca XIX w. do 1914 r. (okres narodzin ruchu młodokaszubskiego oraz szerzenie idei regionalistycznej na Kaszubach)...
UWAGA: Książka może mieć zgniecione rogi.
„Poczet pisarzy kaszubskich” autorstwa Stanisław Janke (autor biogramów) i Maciej Tamkun (malarz 42 portretów pisarzy, ujętych w opracowaniu) to swoiste kompendium wiedzy o poetach, pisarzach i dramaturgach, którzy tworzyli, bądź tworzą w języku kaszubskim.
„Polki. Podróż do wnętrza Polski” to polskie tłumaczenie utworu Gérarda Guégana „Polonaises. Voyage Ă l’intérieur de la Pologne”, napisanego pod koniec 1980 roku, a wydanego we Francji w roku 1981.
3"Życie i przygody Remusa" to arcydzieło literatury kaszubskiej.
Powieść Jana Drzeżdżona to przedstawiana z perspektywy samego Michała Drzymały literacka historia jego walki o możliwość mieszkania na zakupionej przez siebie ziemi.
"Stolemowe znamię" - książka wprowadza na ścieżki pełne tajemnic, wśród których kluczowe miejsce zajmują kamienne kręgi, fascynujące wciąż zarówno naukowców jak i amatorów, przede wszystkim jednak tych, którzy kamienne kręgi dotknęli z bliska.