• Vademecum Kaszubskie t. 3 Ruch Kaszubsko-Pomorski

Vademecum Kaszubskie - Ruch Kaszubsko-Pomorski / Kaszëbskò-Pòmòrskô Rësznota

39,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

"Ruch Kaszubsko-Pomorski / Kaszëbskò-Pòmòrskô Rësznota" to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum, poruszający zagadnienia związane z dziejami Kaszubów.

Ilość

Najnowszy tom Vademecum dotyczy dziejów ruchu kaszubsko-pomorskiego. Trudno bowiem zrozumieć najnowszą historię Kaszubów, rozwój kultury kaszubskiej, ale też zmiany zachodzące z minionych dwóch stuleciach na Pomorzu bez uwzględnienia fenomenu, jakim bez wątpienia był i pozostaje regionalny ruch kaszubski. Nie jest on tylko efektem aktywności Kaszubów i ich liderów, ale także doprowadził do tego, kim są Kaszubi, jakie jest ich współczesne oblicze, tożsamość, kultura i poczucie wspólnoty. Ruch ten przybierał zróżnicowane formy organizacyjne, kreował nowe idee, przyciągał różnych ludzi, często niemających kaszubskiego pochodzenia. (…) Dzięki tej różnorodności ideowej, instytucjonalnej i personalnej powstał ruch, który niewątpliwie jest ruchem etnicznym, skoncentrowanym na kaszubskiej specyfice. Ale jednocześnie jest ruchem regionalnym, odwołującym się do specyfiki miejsca, w jakim Kaszubom przyszło żyć, czyli Pomorza.



Indeks : 442 978-83-62137-06-0

Opis:

Format:
17x24cm
Język:
kaszubski, polski
Liczba stron:
312
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Instytut Kaszubski
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2016

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

ZESTAW -3 tomy -Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego
  • Obecnie brak na stanie
ZESTAW -3 tomy -Niematerialne dziedzictwo...

ZESTAW zawiera 3 obrzerne tomy:

Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Monografia

Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Katalog część 1

Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Katalog część 2

Cena 90,00 zł
Kronika Matarni i najbliższej okolicy od czasów...

Niniejsza książka poświęcona jest współczesnej dzielnicy Gdańska – Matarni i jej najbliższej okolicy, którą tworzą dawne wsie: Firoga, Klukowo, Matarnia, Rębiechowo i Złota Karczma. Opracowanie Dariusza Dolatowskiego "Kronika Matarni i najbliższej okolicy..." powstało w wyniku żmudnych kwerend biblioteczno-archiwalnych.

Cena 35,00 zł
Kaszubi w Kanadzie

Książka, która trafiła do Czytelników z okazji 150-tej rocznicy osadnictwa kaszubskiego w Ontario jest kolejną taką monografią w literaturze polskiej.

 

 

Cena 20,00 zł
Antoni Abraham / Antón Ôbram

Antoni Abraham (1869–1923), czyli „król Kaszubów” Jest to chłop mocny i silny, do dwóch metrów wzrostu, dłoń ma jak lew, plecy jak niedźwiedź, a głos piorunujący, zaś tabakierka jego jest tak wielka, że tabaka z niej starczyłaby dla nas na cały rok. Tymi słowami opisano Antoniego Abrahama – „króla Kaszubów, który stał się legendą już za życia. Bohatera, który pragnął, aby Pomorze zostało po  okresie zaborów włączone do Rzeczypospolitej. I choć odrodzoną Polską cieszył się zaledwie kilka lat, to mieszkańcy Pomorza dobrze pamiętali jego zasługi na rzecz Kaszub. Wycieczka kaszubska po Polsce. Wśród biorących w niej udział osób był Antoni Abraham. Uczestnicy odwiedzili m.in. Warszawę i Kraków. (MMG) 

Cena 5,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio