Gadki Rozaliji. Felietony zebrane
  • Gadki Rozaliji. Felietony zebrane
  • Gadki Rozaliji. Felietony zebrane

Gadki Rozaliji. Felietony zebrane

20,00 zł
Brutto

"Kociewskie Gadki Rozaliji", to zbiór felietonów napisanych w gwarze kociewskiej. Praca powstała w oparciu o teksty, które publikowane były wcześniej w lokalnych periodykach: m.in. w "Pomeranii" czy starogardzkiej "Gazecie Kociewskiej".

Ilość

Na całość publikacji składają się wstęp autorki, około 40 felietonów oraz posłowie autorstwa prof. Marii Pająkowskiej-Kensik. Na końcu zamieszczono także słowniczek wyrażeń gwarowych, by publikacja mogła być zrozumiana przez szersze grono odbiorców.

Bohaterka książki, niejaka Rozalija, jest to osoba, która ma dystans do tego, co robi i jak traktuje siebie, a może raczej „swoje wypociny” – z przymrużeniem oka. Imię Rózalija, Rózia, Rózalka, Róśka na Kociewiu, a bynajmniej w okolicy Czarnej Wody, ma charakter pejoratywny. To imię kojarzy się z osobą postrzeganą przez innych, jako osobę trochę nierozgarniętą, której nie należy traktować zbyt serio.Autorka gadek dodaje do przybranego imienia Rozalija zaimek „Wasza”, co pozwala jej na poufałość w wywodach i zażyłość z czytelnikiem. Czytając zgromadzone utwory czuje się, że Rozalija kocha ludzi, kocha, przyrodę, kocha sztukę, kocha cały świat. W jej spojrzeniu na rzeczywistość wybujała wyobraźnia, śmieszność opisów ma jeden cel – naukę-morał podszyty swoistym kociewskim humorem. I tego życzymy Czytelnikowi, który sięga po tę dugo wyczekiwaną pozycję – radości z czytania i poznania folkloru Kociewia.

 

Zyta Wejer - pochodząca z Czarnej Wody felietonistka i autorka gadek pisanych w gwarze kociewskiej, podpisywanych zazwyczaj "Wasza Rozalja". Emerytowana nauczycielka od lat mieszkająca w stolicy Kociewia Starogardzie Gdańskim.  Pisała i pisze do "Gazety Kociewskiej" "Pomeranii" oraz "Kociewskiego Magazynu Regionalnego".

Indeks : 466 978-83-63538-41-5

W magazynie : 15 Przedmioty

Opis:

Oprawa:
miękka
Wydawca:
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Format:
15x21 cm
Język:
gwara kociewska
Liczba stron:
88
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk - Tczew 2018

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Mowa milczenia
  • Obecnie brak na stanie

Mowa milczenia

"Mowa milczenia" to powieść o losach Kaszub i Kaszubów, na podstawie historii jednej z mieszkanek Sierakowic, Jadwigi Piepiórki.

literatura obyczajowa, romans 

Cena 40,00 zł

Ùrwónô spiéwa. Pòwiesc z czasu kaszëbsczégò...

Ùrwónô spiéwa. Pòwiesc z czasu kaszëbsczégò pòzytiwizmù - powieść Jana Rompskiego, która ukazała się drukiem po latach - w lutym 2021 roku. W 2018 roku o tym niezwykle ciekawym materiale - wówczas rękopisie - pisał Artur Jabłoński, który wspólnie z Maciejem Bandurem podjął się przygotowania materiału do druku: 

Cena 27,00 zł

Promocjehttps://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio