Polki. Podróż do wnętrza Polski
„Polki. Podróż do wnętrza Polski” to polskie tłumaczenie utworu Gérarda Guégana „Polonaises. Voyage Ă l’intérieur de la Pologne”, napisanego pod koniec 1980 roku, a wydanego we Francji w roku 1981.
„Polki. Podróż do wnętrza Polski” to polskie tłumaczenie utworu Gérarda Guégana „Polonaises. Voyage Ă l’intérieur de la Pologne”, napisanego pod koniec 1980 roku, a wydanego we Francji w roku 1981. Francuski powieściopisarz, dziennikarz, edytor, scenarzysta i tłumacz, laureat nagród Prix Jean-Freustié i Prix Renaudot w „Polkach” relacjonuje swoje wrażenia z pobytu w Polsce zaraz po podpisaniu Porozumień Sierpniowych, a głównymi bohaterkami opowieści są kobiety, niektóre znane, jak Alina Pieńkowska czy Danuta Wałęsa, inne nieznane, z różnych środowisk i w różnym wieku.
O książce profesor Tomasz Swoboda z Uniwersytetu Gdańskiego napisał m.in. tak:
„ Bohaterkami Guégana są napotykane przez niego kobiety – od córek aparatczyków przez strajkujące lekarki i pielęgniarki (tu Alina Pieńkowska), żonę Lecha Wałęsy, aż po młodą prostytutkę i jeszcze młodszą „punkówę”. One opowiadają mu o swoim życiu, a on wplata w te opowieści swoje własne obserwacje na temat obyczajów, a zwłaszcza ekonomii tego egzotycznego kraju, jakim jest Polska w roku 1980: kraj dziwny, ciekawy, jakże odmienny od tego z roku 2013. Kraj, w którym – jak mówi jedna z bohaterek książki – „Polka ma wszelkie prawa, ale żadnych środków”.
Indeks : 219
Opis:
- Język:
- polski
- Oprawa:
- miękka
- Wydawca:
- Stowarzyszenie WAGA
- Miejsce i rok wydania:
- Gdańsk 2015
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
PROMOCJA w komplecie taniej!
Tylko teraz cały Pięcioksiąg Mojżeszowy w promocyjnej cenie 129,90 zł
Knéga Zôczątków, Knéga Wińdzeniô, Knéga Kapłańskô, Knéga Lëczbów, Knéga Pòwtórzonégò Prawa
Jest to najobszerniejsza jak dotąd publikacja opisująca dzieje słynnego, wdzydzkiego małżeństwa, które założyło pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu.
Wartościowym uzupełnieniem tekstu są cenne fotografie i materiały archiwalne, w tym odnaleziona przez autora „Kronika szkolna” z Wdzydz.
Miedze i łąki to nasza najwspanialsza apteka, w której – już przy odrobinie wiedzy zielarskiej – można znaleźć sporo cennych leków. Książka dostarcza czytelnikowi podstawową wiedzę o niektórych roślinach rosnących na kociewskich miedzach i łąkach.
Produkty w tej samej kategorii:
Jest to pierwszy prozatorski tom twórcy i dziennikarza, autora kilkunastu pozycji książkowych. Jest wyborem publikowanych w prasie od 1993 roku felietonów i opowiadań.
Tragiczna i niejednoznaczna w swojej wymowie opowieść o wojennych losach Jerzego Dzierzby, młodego chłopaka spod Kartuz, który wbrew własnym przekonaniom, w niemieckim mundurze, trafia na front wschodni. To trudne doświadczenie tysięcy Pomorzan jest dla Piepki kanwą do opowiedzenia o zagmatwanych losach mieszkańców Kaszub, wśród których podziały etniczne i narodowościowe przebiegały nie tylko między sąsiadami z tej samej wsi, ale też na wskroś rodzin. To także próba ukazania wyborów moralnych, przed jakimi przyszło im stanąć w obliczu wojny i poszukiwań ludzkiego wyjścia z tego uwikłania – odpowiedzenia sobie na pytania: kim jestem i co decyduje o moim człowieczeństwie.
Dzysdniowé kaszëbsczé dokôzë, zbiór utworów XVII Ogólpolskiego Literackiego Konkursu im. Jana Drzeżdżona w 2016 roku.