- Nowy
- Obecnie brak na stanie

"Syn czarownicy" to zbiór ośmiu opowiadań i liryków z tomiku "U strądu". Wszystkie utwory powstały w latach trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy Autorka brała udział w badaniach etnograficznych Pomorza.
Po "Sprawie gminy Ceynowy" oraz "Ławicy ryb" przyszedł czas na wydanie mniejszych form literackich Wandy Brzeskiej poświęconych życiu rybaków i morskiemu żywiołowi. "Syn czarownicy" to zbiór ośmiu opowiadań i liryków z tomiku "U strądu". Wszystkie utwory powstały w latach trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy Autorka brała udział w badaniach etnograficznych Pomorza.
Te nasycone słownictwem regionalnym kaszubsko-marynistyczne teksty zgromadzono w jednym tomie po raz pierwszy. Dla badaczy kultury i literatury polskiej mogą stanowić istotny materiał źródłowy, a dla Czytelników szansę na odkrycie kolejnej terra incognita w dorobku pisarskim Brzeskiej.
Nowela "Syn czarownicy" w 1937 roku zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez redakcję toruńskiej "Teki Pomorskiej". Opowiadanie to, choć chronologicznie wcześniejsze, stanowi niejako epilog powieści "Sprawa gminy Ceynowy".
*****
Drogą samotną szedł człowiek. […] Wraz z wiatrem, gnającym z północy na południe i on szedł coraz dalej opadającym w doliny pomorzem. Chyba gdzieś pod Kościerzną, pod Chojnicą nie będą go znali, byle daleko od Pucka, byle precz od rodzinnych Rybaków. […] Ludzie mówili o nim, że ma lat sto, a miał ich dziewięćdziesiąt. Ludzie mówili o nim, że umrzeć nie może, bo go ziemia nie chce i morze nie chce przyjąć. Nie chcieli go przyjąć ludzie. Więc skazany był na życie, tak jak inni skazani są na śmierć.
fragment opowiadania "Syn czarownicy"
*****
Wanda Brzeska (ur. 19 listopada 1893, zm. 10 marca 1978) – pisarka, etnografka i etnolożka, opublikowała dwie powieści – poza "Sprawą gminy Ceynowy" - "Żelazny szlak" (1937) i "Ptaki ścielą gniazda" (1938), wiersze, sztuki teatralne, a także opowiadania.
W okresie międzywojennym prowadziła badania etnograficzne na Pomorzu, zbierając eksponaty dla przyszłego Muzeum Kaszubskiego w Gdyni. Również po 1945 roku brała udział w badaniach dziejów Kaszubów i Słowińców, sztuki ludowej, kultury materialnej i języka kaszubskiego. Jest autorką prac naukowych i artykułów, m.in. "Rehabilitacja Smętka", Arkona 1945 nr 13 i 1946 nr 14, "Z wycieczki do Lęborka", "Z Lęborka do Łeby", "Warszawa w Sopocie", Polska Zachodnia 1945 nr 7, 9, 10, i innych.
Materiały i obserwacje z badań etnograficznych na Kaszubach wykorzystała w ukazującej codzienne życie i pracę rybaków niepublikowanej powieści "Ławica ryb" i w drukowanych w prasie opowiadaniach, m.in. w opowiadaniu "Syn czarownicy" (Teka Pomorska 1937 nr 4).
Indeks : 607 9788396443250
Opis:
Specyficzne kody :
Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.
Józef Borzyszkowski
Centrum św. Jana w Gdańsku. Przewodnik po zabytkach
Przewodnik po zabytkach Centrum św. Jana opisuje i pokazuje wszystkie ocalone zabytki z historycznego wyposażenia dawnej świątyni. Stanowią one obecnie kolekcję cennych dzieł sztuki w Centrum.
Szalk bëlnégò Kaszëbë to nieodłączny element stroju podczas kaszubskich imprez, nie tylko sportowych.
Gdańsk i jego wielokulturowa historia to sceneria literackich dzieł nie tylko Güntera Grassa, ale także wielu innych polskich i niemieckich pisarzy od baroku do współczesność. Zaproponowane w książce spacery wiodą szlakiem miejsc opisanych w powieściach i wierszach autorstwa Stefana Chwina, Pawła Huellego, Josepha von Eichendorffa, Alfreda Döblina, Willibalda Omankowskiego i wielu innych.
Të mie do piesnie pòkórny nie wòłôj…
Skaszëbia Ida Czajinô ë Janusz Mamelsczi
"Zolojka. Powieść z nadmorskiej Polski" to według Autora, pierwsza prawdziwie morska polska powieść opowiadająca o życiu, zwyczajach i pracy mieszkańców Jastarni w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i dostępu do morza.
Pamiętniki Anny Łajming to pochłaniająca czytelnika trylogia: „Dzieciństwo”, „Młodość”, „Mój dom” – splata się tu pogodny nastrój z prozą życia, autentyzmem przeżyć wewnętrznych, z obrazem przedwojennej Polski.
Kindheit to pierwszy tom pamiętników, wydany w języku niemieckim.