

Wznowione wydanie dwóch pozycji autorstwa Stanisława Janke
Smutne dzieciństwo. Surowe życie. Brak miłości. Męka codzienności. Krótkie chwile życia wyobraźni… Takie określenia mogą się pojawić po lekturze debiutanckich form epickich Stanisława Jankego. Musiało minąć sporo lat, aby Janke jako kaszubskojęzyczny autor powieści powrócił. W 2015 roku po 27 latach od pierwszego wydania znowu wychodzi Łiskawica, a po 24 latach ponownie publikowane są Psë. Mnóstwo rzeczy się w literaturze kaszubskiej w tym czasie zmieniło. W nowych realiach społeczno-politycznych kaszubskość można wyrażać w przeróżny sposób, bez obawy o cenzurę czy konsekwencje administracyjne. Współczesne przypomnienie takich utworów, jak Łiskawica oraz Psë pozwala na prześledzenie procesu wzrastania literatury kaszubskiej, umożliwia również odpowiednie docenienie artystycznego wysiłku, jaki włożył pisarz w stworzenie tych utworów. (…)
Łiskawica w warstwie fabularno-realistycznej jawi się jako opowieść o kaszubskim dziecku, sierocie wychowywanej przez babkę, a potem przez wujostwo w latach sześćdziesiątych XX wieku. Bohater powieści – Marcin – przeżywa swoją samotność, ciężką egzystencję, a także – co najważniejsze – doznaje uczuć religijnych, które zamiast uwznioślać i tworzyć porządek, potęgują jego poczucie zagubienia i beznadziei.
Opowiadanie Psë w skali mikro zagęszcza doświadczenie samotności i niemocy w obrazie wioski zagubionej gdzieś na kaszubskich pustkach. Świat przedstawiany z punktu widzenia małego chłopca wygląda nieatrakcyjnie, w ciemnych barwach, zagraża swoją obcością i niezrozumiałymi prawami dorosłych ludzi. Mężczyźni i kobiety są dla siebie oschli, twardzi oraz niedostępni. Wokół panują niesprzyjające warunki do życia, nikt się nie potrafi swobodnie uśmiechnąć czy bezinteresownie podać rękę. Miłość do natury oraz naiwność wobec dorosłych, jaką przejawia chłopak, zostaje wystawiona na wielką próbę.
To tylko najbardziej widoczna warstwa; pod nią znajdują się kolejne...
Z Przedmowy prof. Daniela Kalinowskiego
PROMOCJA w komplecie taniej!
Tylko teraz cały Pięcioksiąg Mojżeszowy w promocyjnej cenie 129,90 zł
Knéga Zôczątków, Knéga Wińdzeniô, Knéga Kapłańskô, Knéga Lëczbów, Knéga Pòwtórzonégò Prawa
Zbiór 80 wierszy dla dzieci pt. „Czë mùcha mô jãzëk” Tomasza Fopke stanowi bogate źródło do pracy edukacyjnej, jak też służyć może młodym recytatorom podczas konkursów „Rodnô Mòwa”, czy „Bë nie zabëc mòwë starków”.
Swoje teksty Mateusz Bullmann publikował wcześniej w „Pomeranii” i jej dodatku „Stegna”, a jego cykle opowiadań zawsze miały swoich wiernych czytelników, którzy w jego prozie cenią autentyzm. Czytając jego opowiadania wracamy wspomnieniami do czasów dzieciństwa, gdzie siedząc z dziadkami z zapartym tchem słuchaliśmy ich historii. W takich opowieściach nie stosowano zbyt wielu środków artystycznego wyrazu, ale nie braknie tam wartkiej akcji, bohaterów z krwi i kości, przystępny język. Autor zachęca, zaprasza nas do swojego świata.
"Mowa milczenia" to powieść o losach Kaszub i Kaszubów, na podstawie historii jednej z mieszkanek Sierakowic, Jadwigi Piepiórki.
literatura obyczajowa, romans
Zbiór opowiadań Augustyna Dominika - w języku kaszubskim i polskim
Dzysdniowé kaszëbsczé dokôzë, zbiór utworów XVII Ogólpolskiego Literackiego Konkursu im. Jana Drzeżdżona w 2016 roku.
Krystyna Lewna, laureatka Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2018, zdobywczyni nagród w konkursach prozatorskich im. Jana Drzeżdżona najchętniej opisuje sytuacje społecznego wykluczenia, upadek tradycji rodzinnych, karierowiczostwo, materializm, powszechną zazdrość, agresję i nienawiść. Najnowszy tom utworów Lewnej to nade wszystko świat kobiet ukazanych w naturalistycznym świetle…