
Gòdë na Kaszëbach. Kaszubskie kolędy
Płyta CD z kaszubskimi kolędami w wykonaniu Chóru Kameralnego Discantus.
Kaszubskie piosenki kabaretowe w wykonaniu duetu- absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej: Tomasz Fopke - baryton i Ryszard Borysionek - akordeon.
Na płycie znalazło się 29 nowych utworów o zabarwieniu kabaretowym. Jest to płyta szczególna, gdyż nigdy jeszcze w dziejach muzyki tego regionu nie zebrano w tej formie współczesnych utworów, które powstały według zasady projektowej. Kaszubskie piosenki kabaretowe są nową dziedziną na muzycznej przestrzeni Pomorza.
Duet "We Dwa Konie” rozpoczął działalność w 2008 roku w Chmielnie, w początkowym okresie działalności jako pierwsi zaprezentowali piosenki Mieczysława Fogga przełożone na język kaszubski. Na ich pierwszą płytę zatytułowaną "We Dwa Konie” złożyły się bardzo różne kompozycje autorstwa obu panów. W swoich utworach nawiązują do sytuacji z dnia codziennego, komentują sytuację społeczną i polityczną, charakterystycznym dla Kaszubów poczuciem humoru.
Uwaga: egz. z ekspozycji, może mieć ślady użytkowania!
Indeks : 445
W magazynie : 1 Przedmiot
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Płyta CD z kaszubskimi kolędami w wykonaniu Chóru Kameralnego Discantus.
Zbiór religijnych pieśni kaszubskich, wykorzystywanych w Liturgii Eucharystycznej, podczas pielgrzymek czy spotkań o charakterze religijnym. Ułożony według roku kościelnego. Zawiera modlitwy w jezyku kaszubskim i ponad 100 pieśni.
Tekst zebrał i opracował ks. Wiesław Drążek
„Na Kaszëbach” to najnowszy projekt akordeonisty Pawła Nowaka, który wraz z formacją Almost Jazz Group na warsztat wziął doskonale znane kaszubskie melodie ludowe.
Śpiewnik na dwustu stronach ujmuje prawie tyleż pieśni na wszelkie okazje wraz z zapisem nutowym, nad którego poprawnością czuwał Jerzy Stachurski.
Publikacja ma według zamierzenia jej autorów i pomysłodawców – służyć jako materiał pomocniczy w nauce języka kaszubskiego, jedynego takiego w Polsce, który posiada ustawowy status języka regionalnego. Śpiewnik „Zamalënił sã mak” zawiera 20 piosenek w języku kaszubskim, ułożonych alfabetycznie według tytułów, dla dzieci od wieku wczesnoszkolnego aż po ostatnie klasy szkoły podstawowej.
Pusta noc to niezwykły i wciąż żywy na Kaszubach obyczaj. Dotyczy on ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłej osoby, kiedy to ludzie gromadzą się w domu nieboszczyka, aby odmówić tam różaniec. Po odmówieniu modlitwy zgromadzeni jednak nie odchodzą do swoich domów. Pozostają w domu żałoby, aby do rana śpiewać pieśni pustonocne.