• Nowy

Trudna droga do wolności : Czersk i ziemia czerska u progu niepodległości

10,00 zł
Brutto Cena nie uległa zmianie

„Opowiadamy m.in. o wydarzeniach w Czersku w dzień Trzech Króli 1919 roku. Jest tam też rozdział o braciach Gnacińskich, który to temat wywołał ostatnio tyle polemik w mieście. Jest też rozdział o poruczniku Rossbachu, znanym polakożercy, która to postać wpisuje się doskonale w atmosferę tamtych dni. Wszystko oparte na badaniach historycznych zgodnych z przyjętą metodologią naukową, w odróżnieniu od często emocjonalnych wspomnień z trzeciej ręki. Czersk zasługiwał na takie opracowanie od dawna, a mam nadzieję, że na tym jednym się nie skończy” – pisze do redakcji Jerzy Łukaszewski.

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Biogramy i zdjęcia

- Zabraliśmy się za opracowanie z dwóch powodów. Po pierwsze, mało kto w Polsce, szczególnie z młodego pokolenia, zdaje sobie sprawę, że 1918 rok nie był rokiem odzyskania niepodległości przez cała Polskę. Pomorze było w sytuacji szczególnej i wyjątkowo trudnej. Jego przynależność państwowa wahała się do ostatniej chwili. To co się wydarzyło w Czersku 6 stycznia 1919 roku było owocem całej tej skomplikowanej sytuacji.
Po drugie jak dotąd opracowania historyczne dotyczące tego tematu, m.in. działalności braci Gnacińskich bazowały na dość skąpym materiale źródłowym, nie całkiem wolnym od błędów i przeinaczeń.
Postaraliśmy się wyszukać wszystkie sprawdzalne źródła i zaprezentować je czytelnikowi. Pokazaliśmy jak niektórzy autorzy zmieniali zdanie na temat oddziału Gnacińskich w miarę poznawania profilu ich działalności, niektórzy aż do przesady.
To temat, który wzbudza zrozumiałe emocje, dlatego też konsekwentnie trzymaliśmy się metodologii historycznej nie pozwalając sobie na żadne prywatne uwagi.
Czersk i okolice mają się czym pochwalić jeśli chodzi o tamte czasy, a historia tamtych ludzi wiele może wszystkich nauczyć. Dlatego warto ją propagować – dodaje Jerzy Łukaszewski

Indeks : 9788395620102

Opis:

Format:
16 x 23 cm
Język:
polski
Liczba stron:
118
Wydawca:
Oficyna Wydawnicza Edward Mitek
Miejsce i rok wydania:
Bydgoszcz 2019

Specyficzne kody :

Produkty w tej samej kategorii:

Stefan Ramułt i jego prace
  • Wyprzedaż!
  • -80%

Stefan Ramułt i jego prace

Ten zasłużony dla Kaszub i Pomorza naukowiec spoczywa wraz z żoną, Marią na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Cena nie uległa zmianie
Cena podstawowa 10,00 zł -80% Cena 2,00 zł
Zarys etnografii Kaszub
  • Obecnie brak na stanie

Zarys etnografii Kaszub

Zarys etnografii Kaszub to uwspółcześnione wydanie dwóch ważnych prac przedwojennych etnografów – Friedricha Lorentza i Adama Fischera, które opublikowane zostały w 1934 roku przez Instytut Bałtycki z Poznania w pracy zbiorowej Kaszubi. Kultura ludowa i język.

Cena 39,00 zł

Pielgrzym Pelpliński w latach 1869-1920

Długo oczekiwana pierwsza monografia najważniejszego czasopisma pomorskiego z przełomu XIX i XX wieku. Andrzej Romanow, badacz dziejów prasy pomorskiej oraz problemów społeczno-demograficznych i socjalno-zawodowych Pomorza Gdańskiego XIX i XX wieku przedstawia nam pelplińskie czasopismo na szerszym tle czasopiśmiennictwa ówczesnych Prus Zachodnich.

Cena 25,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala (3).png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio