• Obecnie brak na stanie

Trudna droga do wolności : Czersk i ziemia czerska u progu niepodległości

10,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

„Opowiadamy m.in. o wydarzeniach w Czersku w dzień Trzech Króli 1919 roku. Jest tam też rozdział o braciach Gnacińskich, który to temat wywołał ostatnio tyle polemik w mieście. Jest też rozdział o poruczniku Rossbachu, znanym polakożercy, która to postać wpisuje się doskonale w atmosferę tamtych dni. Wszystko oparte na badaniach historycznych zgodnych z przyjętą metodologią naukową, w odróżnieniu od często emocjonalnych wspomnień z trzeciej ręki. Czersk zasługiwał na takie opracowanie od dawna, a mam nadzieję, że na tym jednym się nie skończy” – pisze do redakcji Jerzy Łukaszewski.

Ilość
Obecnie brak na stanie

Biogramy i zdjęcia

- Zabraliśmy się za opracowanie z dwóch powodów. Po pierwsze, mało kto w Polsce, szczególnie z młodego pokolenia, zdaje sobie sprawę, że 1918 rok nie był rokiem odzyskania niepodległości przez cała Polskę. Pomorze było w sytuacji szczególnej i wyjątkowo trudnej. Jego przynależność państwowa wahała się do ostatniej chwili. To co się wydarzyło w Czersku 6 stycznia 1919 roku było owocem całej tej skomplikowanej sytuacji.
Po drugie jak dotąd opracowania historyczne dotyczące tego tematu, m.in. działalności braci Gnacińskich bazowały na dość skąpym materiale źródłowym, nie całkiem wolnym od błędów i przeinaczeń.
Postaraliśmy się wyszukać wszystkie sprawdzalne źródła i zaprezentować je czytelnikowi. Pokazaliśmy jak niektórzy autorzy zmieniali zdanie na temat oddziału Gnacińskich w miarę poznawania profilu ich działalności, niektórzy aż do przesady.
To temat, który wzbudza zrozumiałe emocje, dlatego też konsekwentnie trzymaliśmy się metodologii historycznej nie pozwalając sobie na żadne prywatne uwagi.
Czersk i okolice mają się czym pochwalić jeśli chodzi o tamte czasy, a historia tamtych ludzi wiele może wszystkich nauczyć. Dlatego warto ją propagować – dodaje Jerzy Łukaszewski

Indeks : 9788395620102

Opis:

Format:
16 x 23 cm
Język:
polski
Liczba stron:
118
Wydawca:
Oficyna Wydawnicza Edward Mitek
Miejsce i rok wydania:
Bydgoszcz 2019

Specyficzne kody :

Produkty w tej samej kategorii:

Gdańsk: szwedzkie karty historii
  • Obecnie brak na stanie
Gdańsk: szwedzkie karty historii

Czy wiesz, ile jest Szwecji w Gdańsku? Jaką rolę odegrało miasto w walce Zygmunta III Wazy o szwedzki tron? Jaki podarunek od królowej Krystyny znajduje się w klasztorze oliwskim? Co wspólnego mają Gdańsk i Visby?

Cena 35,00 zł
Studia nad społeczeństwem województwa...
  • Obecnie brak na stanie
Studia nad społeczeństwem województwa...

Nakładem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku ukazała się książka prof. Zygmunta Szultki Studia nad społeczeństwem województwa pomorskiego Prus Królewskich ze szczególnym uwzględnieniem ludności kaszubskiej (XVI-XVIII wiek). Jest to 12 numer serii wydawniczej Biblioteka Kaszubska. 

Cena 115,00 zł
Dzieje powiatu wejherowskiego i puckiego
  • Obecnie brak na stanie
Dzieje powiatu wejherowskiego i puckiego

Tłumaczenie bardzo obszernej pracy niemieckiego historyka Franza Schultza, która ukazała się w Gdańsku w 1907r. Dzieło zostało opatrzone wstępem naukowym dla polskiego czytelnika oraz opracowane merytorycznie i językowo przez pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Cena 99,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio