opr. J. Borzyszkowski
Książka wydana z okazji jubileuszu 50-lecia Federacyjnej Unii Europejskich Grup Etnicznych
Nakładem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku ukazała się książka prof. Zygmunta Szultki Studia nad społeczeństwem województwa pomorskiego Prus Królewskich ze szczególnym uwzględnieniem ludności kaszubskiej (XVI-XVIII wiek). Jest to 12 numer serii wydawniczej Biblioteka Kaszubska.
To niezwykłe studium, które w znaczący sposób poszerza naszą dotychczasową wiedzę o Kaszubach, mieszkańcach Prus Królewskich od XVI do XVIII wieku. O wyjątkowości dzieła Zygmunta Szultki świadczy dogłębne spojrzenie autora na to, jaki wpływ na mieszkańców Pomorza, szczególnie Kaszubów miała reformacja, konflikty zbrojne, zmiany gospodarcze, ruchy migracyjne, napływ sąsiednich nacji i wreszcie jak te procesy przekładały się na kaszubską wielowymiarową tożsamość w badanym okresie. Monografia naukowa ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Marszałków województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Koordynacją procesu wydawniczego zajął się pracownik naszego Muzeum dr Michał Hinc.
Tekst. M. H.
opr. J. Borzyszkowski
Książka wydana z okazji jubileuszu 50-lecia Federacyjnej Unii Europejskich Grup Etnicznych
Imiona pochodzące od wartości oraz zalet, zwanych często cnotami, znajdzie Czytelnik w przedłozonym opracowaniu. Zazwyczaj Autor rozpoczyna kolejne rozdziały stosownymi rozważaniami na temat tytułowych pojęć. Czyni to w duchu humanistyki (przynajmniej) europejskiej z wyeksponowaniem filozofii Arystotelesa, św. Tomasza z Akwinu i nauki Kościoła Rzymskokatolickiego.
Podstawowym problemem rozpatrywanym w publikacji, jest proces zmian, zachodzących w użytkowaniu lasów. Książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Arno Włodarskiego w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Pomorze Zachodnie w XIX i początkach XX stulecia (1815-1918)
Kronika Zjazdów Kaszubów od 1999 roku w Chojnicach do 2008 r. w Gdańsku
Książka zawiera historię Żeńskiej (później Młodzieżowej) Orkiestry Dętej "Begama", działającej przy Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie, opowiedzianą przez jej założyciela i wieloletniego dyrygenta Antoniego Wenckiego oraz poprzez wspomnienia instrumentalistek, z zarysem podstawowej wiedzy o muzyce, na tle wydarzeń w mieście, regionie i kraju, poczynając od 1976 roku.
WSTĘP W JĘZYKU POLSKIM. DOKUMENT W ORYGINALE - W JĘZYKU NIEMIECKIM.
W grudniu 2017 roku ukazał się drugi tom „Kataster fryderycjański okręgu kościerskiego 1772/1773”, część M-Z. Ze względu na fakt, iż jest to wyjątkowe wydawnictwo źródłowe dotyczące XVIII w. stanowi ono nie lada gratkę dla miłośników historii regionalnej i osób zajmujących się genealogią. Znajdziemy w nim szczegółowe informacje o poszczególnych miejscowościach, liczbie, nazwiskach i pozycji społecznej mieszkańców, powierzchni gospodarstw, żywym inwentarzu, plonach, itp. Uzupełnienie publikacji stanowi mapa Schroettera z lat 1796-1802.
Pomorze Zachodnie pod rządami książąt plemiennych i władców z dynastii Gryfitów (990-1121-1637-1648/1653)