
Legendy słowińskie
Pierwszy po zakończeniu II wojny światowej, przygotowany w języku polskim, zbiór starych ludowych podań Kaszubów znad jezior Łebsko i Gardno, powszechnie znanych jako Słowińcy.
Kaszubski wirydarz
Sumienność i widoczny ponad wszelką wątpliwość perfekcjonizm w prowadzeniu procesu badawczo-interpretacyjnego przez Tadeusza Linknera upoważnia go do formułowania odkrywczych i nowatorskich tez, jakże istotnych w rozpoznawaniu całokształtu zjawisk kaszubsko-pomorskiego kręgu kulturowego [...]. W ten bowiem sposób w pełni realizuje się fundamentalny postulat nauki, ciągle poszukującej i uprzystępniającej niezbadane kwestie. Można to osiągnąć tylko po dotarciu do źródeł i umiejętnym ich zinterpretowaniu, co w pełni Autorowi się udało".
Indeks : 561 978-83-8206-184-0
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Pierwszy po zakończeniu II wojny światowej, przygotowany w języku polskim, zbiór starych ludowych podań Kaszubów znad jezior Łebsko i Gardno, powszechnie znanych jako Słowińcy.
album pod redakcją Józefa Borzyszkowskiego
zdjęcia Kazimierz Rolbiecki
Antoni Abraham (1869–1923), czyli „król Kaszubów” „Jest to chłop mocny i silny, do dwóch metrów wzrostu, dłoń ma jak lew, plecy jak niedźwiedź, a głos piorunujący, zaś tabakierka jego jest tak wielka, że tabaka z niej starczyłaby dla nas na cały rok”. Tymi słowami opisano Antoniego Abrahama – „króla Kaszubów”, który stał się legendą już za życia. Bohatera, który pragnął, aby Pomorze zostało po okresie zaborów włączone do Rzeczypospolitej. I choć odrodzoną Polską cieszył się zaledwie kilka lat, to mieszkańcy Pomorza dobrze pamiętali jego zasługi na rzecz Kaszub. Wycieczka kaszubska po Polsce. Wśród biorących w niej udział osób był Antoni Abraham. Uczestnicy odwiedzili m.in. Warszawę i Kraków. (MMG)
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.