- Nowy
- Obecnie brak na stanie

To niewielkie opracowanie, które nie rości sobie pretensji do pracy naukowej, jest prezentacją wybranych postaci z owego bogatego zbioru kaszubskich „bestii”.
Przed wiekami Pomorze zamieszkiwały podobno smoki i stolemë – olbrzymy. Gdy większość smoków wyginęła w walce ze stolemami, to właśnie one stały się panami tej ziemi. Dopiero gdy przybyli tu ludzie – Kaszëbi i stolemy znikły pojawili się przeróżni opiekunowie domu, lasu, bagien, pól… Mieli oni swoje nazwy i imiona. Pod wpływem chrześcijaństwa, część z nich trafiła do piekła, stając się diabłami, a pamięć o innych przetrwała jedynie w legend i powiedzeniach.
Zawiera karty pracy (28 stron) i płytę cd.
Książka „Dzieje Wejherowa na jeden dzień” w przystępny sposób przedstawia najważniejsze wydarzenia mające wpływ na dzieje i rozwój grodu Jakuba Wejhera. W związku z okolicznościami, które przyczyniły się do jego powstania, wiele uwagi poświęcono początkom miasta, ale także epokom późniejszym (XIX i XX w). Liczne ilustracje pomogą czytelnikom poczuć „ducha” wydarzeń i epoki, które zostały opisane.
Województwo pomorskie skrywa niejedną tajemnicę. Współczesny podróżnik, poszukiwacz duchów i tropiciel zagadek, odnajdzie w tej książce dawno zapomniane ścieżki, które poprowadzą go ku temu, co niezwykłe i niezbadane.
5Autorami publikacji Historia Kaszubów na jeden wieczór są: Michał Hinc, Adam Lubocki oraz Mateusz Szuba – pracownicy wejherowskiego Muzeum.
1Zbiór najpiękniejszych legend z terenu Kaszub. Opracowane przez nauczyciela – regionalistę, przeznaczone są dla młodego czytelnika i z powodzeniem mogą być wykorzystywane w szkole.
Drogie dzieci,
czy znacie tajemniczych mieszkańców bytowskiego zamku? A może chcielibyście poznać niezwykłą historię pojawienia się zagadkowych przybyszy? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie to opowiadanie.
Opracowana przez Aleksandrę i Dariusza Majkowskich historia małego Remusa i jego przygód.
Bestiariusz pomorski to bogato ilustrowana publikacja prezentująca nadprzyrodzonych bohaterach pomorskich wierzeń i legend. Pojawiające się tu opisy bóstw oraz innych magicznych istot wywodzą się zarówno z przekazów utrwalonych w tradycji ludowej, jak i przetworzonych w tekstach kultury XIX i XX wieku.