• Obecnie brak na stanie
  • Między Brdą a Wdą

Między Brdą a Wdą

49,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Album, w którym uchwycone zostało życie skupione na dużym obszarze, subiektywnie określonym nazwą "między Brdą a Wdą", gdzie granice określają ludzie, architektura, woda i natura, tworząc wzajemne przenikanie. Jest to kraina urokliwej przyrody, doceniona przez UNESCO jako Światowy Rezerwat Biosfery "Bory Tucholskie".

Ilość
Obecnie brak na stanie

Dobrze, ze w pamięci ludzi zachowały się legendy. Dzięki nim wiemy, dlaczego kraina zwana Kaszubami, opierająca się na północy o bałtyckie wybrzeże między Gdynią i Białogórą, a na południu sięgająca niemalże po Czersk, Chojnice i Przechlewo, jest tak urozmaicona i wręcz rozrzutnie uposażona przez samą Naturę. A było to tak…
Stwórca już porozmieszczał na Ziemi góry, lasy, morza i pozostałe skarby ze swojego worka. Dla kaszubskiej krainy nic nie zostało. Zawsze już miały tu być tytko biedne, gołe piaski. Na prośbę anioła, któremu przydzielona została piecza nad tą ziemią, Stwórca mógł, co najwyżej, wytrząsnąć z worka okruchy. Ale z nich, ku zaskoczeniu wszystkich, powstały pagórki, doliny, wąwozy i jary z rzekami, rzeczkami, krętymi strumykami, wyniebieszczyły się połacie rybnych jezior i małe oczka śródleśne, pojawiły się grzybowe i jagodowe lasy, zafalowały zbożem szachownice pól i zakwitły łąki. Powstała kraina przecudna, pięknem swym bogatsza od innych.
Na południu kaszubskiej ziemi, od Bytowa po Konarzyny, osiedlili się i do dziś bytują Gachowie. Sąsiadują z nimi od wschodu – od Swornegaci i Jeziora Charzykowskiego, przez Brusy do Karsina, a na południu prawie po Chojnice – Zaboracy, co także Krebanami się mianują. Rejon wdzydzkich jezior upodobali sobie Reboczanie. Inni wzięli w swe posiadanie ziemie dalej ku północy położone – i tak aż po Bałtyk.
A każda z tych krain jest inna, chociaż każda na swój sposób urokliwa do tego stopnia, że i sąsiedzi chętnie przyznają się do powinowactwa z Kaszubami. Tak jest, dla przykładu, z Borowiakami, co od Borów Tucholskich miano swe wzięli, a w których języku wiele kaszubskich zwrotów dziś jeszcze można usłyszeć. Nie ma w tym niczego dziwnego, bo chociaż uczeni powykreślali na mapach granice regionów, to jednak południowe Kaszuby, z okolicami Kościerzyny, Chojnic i Konarzyn, to także Bory Tucholskie.
Jeszcze w prawiekach osiedli tu na jakiś czas, by potem dalej powędrować, przybysze zza morza. Trwałym śladem tego są kamienne kręgi w wielu miejscach, a wśród nich w Sulęczynie, Letnie i – przede wszystkim – w Odrach. Dziś stanowią one jedną z największych, unikatowych atrakcji regionu (…)

 Ludwik I. Lipnicki

Indeks : 558 978-83-62308-68-2

Opis:

Oprawa:
twarda
Wydawca:
Stowarzyszenie Wdzydzko–Charzykowskie Lokalna Grupa Rybacka „Mòrénka”
Format:
30 x 21.5 cm
Język:
polski
Liczba stron:
117
Miejsce i rok wydania:
2012

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Ks. Władysław Szulist, 65 lat pracy naukowej i...
  • Obecnie brak na stanie
Ks. Władysław Szulist, 65 lat pracy naukowej i...

Sześć dekad pisarskiej roboty przyniosło w efekcie kilkadziesiąt książek, wśród których są też solenne naukowe monografie oraz setki, jeśli nie tysiące dłuższych i krótszych tekstów, publikowanych w periodykach naukowych, czasopismach społeczno-kulturalnych czy też w lokalnych gazetach. Aż trudno uwierzyć, że to dorobek jednej osoby, która w dodatku była bardzo długo skupiona na obowiązkach duszpasterskich, a nie były one małe, bo dotyczyły nie tylko sprawowania kultu, ale też opieki nad budynkami kościelnymi itd. Można zatem z całą pewnością stwierdzić, że ks. Szulist jest potwierdzeniem opinii o kaszubskiej pracowitości, konsekwencji i wytrwałości.

Cena 20,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio