Kaszubski raptularz to tomik recenzji, esejów i artykułów złożony w całość dzięki porządkowi gatunkowemu omawianych utworów i zjawisk.
Język - przestrzeń-pochodzenie. Analiza tożsamości kaszubskiej
Kolejne studia poświęcone założonemu problemowi kaszubskiej tożsamości i jej przemianom.
Kolejne studia poświęcone założonemu problemowi kaszubskiej tożsamości i jej przemianom. We wprowadzeniu autorka przedstawia założenia teoretyczno-empiryczne, a trzeba podkreślić, że praca oparta jest na obszernych i pogłębionych badaniach socjologicznych. W następnym rozdziale krótko przestawia podstawowe informację o Kaszubach. Kolejny rozdział to obszerne przedstawienie przyjętej metodologii. W dalszej części prezentuje relację między językiem, przestrzenią i genealogią a kaszubską tożsamością. Dwa ostatnie rozdziały zostały poświęcone zawiłościom kaszubskiej tożsamości oraz procesowi etnicyzacji.
Książkę zamykają rozważania końcowe, aneksy (zawierające materiały źródłowe i statystyczne wraz z objaśnieniami), bibliografia oraz indeks osobowy.
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
To napisana przystępnym językiem wnikliwa praca naukowa, zrealizowana w ostatnich latach przez zespół badaczy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Wstęp, katalog i redakcja edycji Anna Kwaśniewska.
Zbiór 80 wierszy dla dzieci pt. „Czë mùcha mô jãzëk” Tomasza Fopke stanowi bogate źródło do pracy edukacyjnej, jak też służyć może młodym recytatorom podczas konkursów „Rodnô Mòwa”, czy „Bë nie zabëc mòwë starków”.
Produkty w tej samej kategorii:
Książka wyjaśnia wiele z tajemnic, jakimi obrosły dzieje Łeby. Pierwszy rozdział traktuje o początkach miasta (lokalizacja miasta, rola osadników i miejscowej ludności kaszubskiej, ustrój miasta, skutki tragicznych sztormów itd.).
Takiego przewodnika po Kaszubach jeszcze nie było. Licząca blisko 500 stron publikacja to turystyczne kompendium prezentujące ponad 700 miejscowości położonych w centralnej i zachodniej części województwa pomorskiego – od podusteckich Zaleskich i leżącego nad Gwdą niewielkiego Domyśla po Łąg, do którego przyznają się też Borowiacy oraz podgdańskich Kłodawy i Rusocina.
Z Austrii na Kaszuby. Korespondencja Ferdinanda Neureitera do literatów i regionalistów kaszubskich to druga część edycji poświęconej bogatej korespondencji, jaką przez lata prowadził znany i ceniony w kręgach kaszubskich pisarzy, intelektualistów, a także regionalistów pasjonat kultury, literatury i języka Kaszubów – Ferdinand Neureiter.