- Obecnie brak na stanie

album pod redakcją Józefa Borzyszkowskiego
zdjęcia Kazimierz Rolbiecki
Licząca 208 stron publikacja zawiera ponad dwieście kolorowych i wysokiej jakości zdjęć. Książka składa się z czterech części: Południe Kaszub - nie tylko Gochy i Zabory; Kaszuby środkowe - Szwajcaria Kaszubska; Na kaszubskim brzegu Bałtyku - nad Małym i Wiôldżim Morzem; W krainie Słowińców - na zachodzie najwięcej zmian. Wprowadzenie i komentarz do zdjęć, autorstwa Józefa Borzyszkowskiego przedstawia różnorodność i bogactwo Kaszub. Treść ta wzbogacona jest licznymi utworami poetyckimi w języku kaszubskim. W tomie znalazło się prawie pięćdziesiąt wierszy autorstwa takich poetów jak Jan Zbrzyca, Jan Trepczyk, Stefan Bieszk, Jan Karnowski czy Sylwester Nagel, które w ujmujący sposób ilustrują słowem zamieszczone zdjęcia. Album jest plastyczną ilustracją dzisiejszych Kaszub, ich różnorodności, bogactwa, a zarazem jedności i stojących przed nimi wyzwań. Pokazuje on Kaszuby wielobarwne i różnorodne, co uwypukla podział geograficzny na Kaszuby południowe (Zabory i Gochy), środkowe (Szwajcaria Kaszubska), północne (Norda) oraz północno-zachodnie (dawny kraj Słowińców).
Publikacja poświęcona Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oraz członkom tej organizacji. Zrzeszenie jest przez autorkę przedstawione jako organizacja pozarządowa o charakterze etnicznym i regionalnym.
tłum. Tomasz Wicherkiewicz
Książka adresowana do anglojęzycznych rodaków, których potomkowie z różnych powodówopuścili Kaszuby i odnaleźli swój dom, swoje „miejsce na ziemi” w Ameryce, Australii, Nowe Zelandii, Anglii, czy w innych częściach świata.
Książka „W hołdzie Wielkiemu Kaszubie. Gerard Labuda (1916-2010)” to zbiór wspomnień i referatów oraz zapisów rozmów z tym wspaniałym człowiekiem i wybitnym naukowcem.
Pierwsza tak obszerna monografia poświęcona kolędowaniu i grupom kolędniczym na Kaszubach.
Książka zawiera trzydzieści obszernych zapisów rozmów w dwóch wersjach językowych; kaszubskiej (oryginalnej) i polskiej (tłumaczenie). Całość ma 416 stron. Wydany w twardej oprawie, częściowo w kolorze. Recenzentem jest wybitny znawca tematyki wojennej profesor Andrzej Gąsiorowski. Wspomnienia ujmują wszystkie najtrudniejsze aspekty wojennych okrucieństw doznawanych przez Kaszubów, zarówno ze strony niemieckiej, jak i rosyjskiej. Ukazują w całej pełni metody działania reżimów, widoczne zwłaszcza dziś w agresji na Ukrainę. Pokazują dramatyczne losy naszych ojców i matek.
Legendy ziemi człuchowskiej to fascynująca podróż po opowieściach związanych z Człuchowem i okolicznymi wioskami. Wraz z bohaterami – mieszkańcami ziemi człuchowskiej – spotykamy się z dzielnymi rycerzami, duchami, zaklętymi księżniczkami oraz postaciami z mitologii słowiańskiej.
Ten ùczbòwnik je namieniony dlô szkòłowników starszich klas spòdleczny szkòłë abò dlô chcącëch sobie przëbôczëc te partë ùczbë. Licealiscë téż nalézą w nim czekawé tematë.